• Liposuction
  • Submitted on 26/01/2023

Εχω κανει λιποαναρροφηση κοιλιας smart lipo με τοπικη αναισθησια και μεθη και θελω να κανω για δευτερη φορα για να φανουν οι κοιλιακοι μου.Γιατι οταν μου χορηγηθηκε το ανασθητικο ενιωσα εντονο πονο για 5 περιπου λεπτα?Που θα ξανακανω θα νιωσω τον ιδιο πονο?Ισως χρειαζεται να μου χορηγηθει περισσοτερο αναισθητικο?

12 specialists answered

  • Κατά τη χορήγηση αναισθησίας κ σε όλη τη διάρκεια της επέμβασης δε θα νιώσετε καθόλου πόνο

    Σταμπολίδης Νεκτάριος

    Plastic surgeon

    Kolonaki

  • Είναι φυσιολογικό κατά τη διάρκεια της τοπικής να νιώσετε στην αρχή κάποιο πόνο μέχρι να αρχίσει να δρα η τοπική και η μέθη. Είναι πολύ πιθανό αν κάνετε πάλι τοπική και μέθη , στην αρχή να νιώσετε κάποιο πόνο. Μπορεί ομως και όχι. Μπορείτε να αναφέρετε στον χειρουργό σας την προηγούμενη εμπειρία σας και να ληφθεί υπόψιν για την επόμενη φορά.

    Skolarikou Maria

    Plastic surgeon

    Kolonaki

  • Καλησπέρα

    Δυστυχως θα πρέπει να σας δω για να απαντήσω συγκεκριμένα
    Στη συντριπτική πλειοψηφία των περιστατικών που έχω αναλάβει δεν υπάρχει πόνος

    Center Medical Beauty

    Plastic surgeon

    Piraeus

  • Θα πρέπει να ρωτήσετε τον ιατρό που σας το χορήγησε και τι αναισθητικό σας χορήγησε

    Tamparopoulos Kimon

    Plastic surgeon

    Lamia

  • Η λιπαναρρόφηση μπορεί να πραγματοποιηθεί με τοπική αναισθησία, μέθη ή και ολική αναισθησία. Η επιλογή γίνεται ανάλογα με το μέγεθος της περιοχής και την επιθμία φυσικά του ασθενή. Σε περίπτωση που γίνει με τοπική αναισθησία υπάρχει πάντα η περίπτωση μερικά σημεία να είναι λίγο πιο επώδυνα.

    Kanakidou Maria

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Δυστυχώς δεν μπορώ να γνωρίζω τον λόγο για τον οποίον αισθανθήκατε πόνο. Ενδεχομένως να είναι θέμα της αναισθησίας. Ο αναισθησιολόγος σε συνεννόηση με τον χειρουργό αποφασίζει την χορηγούμενη ποσότητα αναισθητικού

    Papas Athanasios

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Δυστυχώς, από την περιγραφή σας δεν είναι δυνατόν να σας δώσω μια ξεκάθαρη απάντηση. Θα πρέπει να έχω μία πιο clear εικόνα της όλης διαδικασίας προκειμένου να μπορώ να σας απαντήσω για το ποιο ακριβώς ήταν το πρόβλημα. Ίσως θα έπρεπε να μεσολαβήσει μεγαλύτερο χρονικό διάστημα από τη στιγμή που χορηγήθηκε το αναισθητικό μέχρι την έναρξη της διαδικασίας λιποαναρρόφησης.

    Μακρυγιώργης Κωνσταντίνος

    Plastic surgeon

    Platia Mavili

  • Ναι μπορείτε να κάνετε ξανά λιποαναρρόφηση με λιπογλυπτική. Όχι δεν είναι επικίνδυνο φυσικά εξαρτάται από το τι ακριβώς θα κάνει ο γιατρός. Όσον αφορά τον λιποδιαλυτικά δεν μπορώ να σας απαντήσω θα έπρεπε να σας δω πρώτα για να συζητήσουμε όλες τις επιλογές που υπάρχουν. Προφανώς όταν κάνατε μέθη δεν σας έπιασε, διότι όταν κάποιος κάνει μέθη συνήθως δεν έχει συνείδηση του ότι πόνεσε έστω και ελάχιστα

    Pantelidis Manos

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Ampelokipoi

  • Οι επεμβάσεις λιποαναρροφησης και λιπομεταφορας γίνονται από πλευράς μας αποκλειστικά σε νοσοκομειακό περιβάλλον με απόλυτη ασφάλεια και παρέχοντας συνθήκες αναισθησίας που καθιστούν τη διαδικασία ανώδυνη.

    Δελβινιώτη Ξένη

    Plastic surgeon

    Ilisia

  • Το διάλυμα το οποίο θα σας χορηγηθεί περιέχει ουσίες που πιθανώς να ερεθίσουν λίγο την περιοχή προτού δράσουν. Η ποσότητα της αναισθητικής ουσίας δεν παίζει κάποιο ρόλο σε αυτό.

    Ματζούκας Ιωάννης

    Plastic surgeon

    Lamia

  • Ευχαριστω για την επικοινωνία, συχνά η τοπική αναισθησία πονάει όταν χορηγείται, πιθανόν να ξανασυμβεί κ δεν χρειάζεται περισσότερο αναισθητικό.

    Aktsalis Eyaggelos (Deactivated account)

    Plastic surgeon

    Serres

  • Καλησπέρα σας.
    Η τοπική αναισθησία είναι κάτι που εξαρτάται από τον πλαστικό χειρουργό ενώ η μέθη δίνεται από τον αναισθησιολόγο οπότε δε μπορώ να σας πω ποιο από τα δύο επηρέασε.
    Η τοπική αναισθησία πονάει λίγο στην αρχή που χορηγείται μέχρι αυτή ν αρχίσει να δρα. Για την περιοχή της κοιλιάς χρειάζεται καλή μέθη καθώς θεωρείται μεγάλη περιοχή για να δουλευτεί μόνο με τοπική αναισθησία.
    Σας ευχαριστώ πολύ

    Kaloudis Ioannis

    Plastic surgeon

    Thessaloniki