• Teeth whitening
  • Submitted on 31/05/2023

Θα κανω απονεύρωση στον Κυνόδοντα. Ο οδοντίατρος μου μου είπε πως οι εσωτερική λευκανση έχει κατηγορηθεί για διαφορά και πως πλέον δεν γίνεται. Ποιοι άλλοι τρόποι λευκανσης του δοντιου υπάρχουν;

25 specialists answered

  • Η εσωτερικη λευκανση γινεται μονο σε απονευρωμενα δοντακια,εφ'οσον το δοντι εχει δυσχρωσια εσωτερικη,οφειλομενη σε εσωτερικη αμορραγια του πολφου λογω τραυματισμου,ειτε αν ο πολφος εχει νεκρωθει και το νεκρωθεν περιεχομενο διαποτισει εσωτερικα τα τοιχωματα του δοντιου.
    Η εξωτερικη λευκανση γινεται σε ολα τα φυσικα δοντια,στις εξωτερικες τους επιφανειες,οι οποιες εχουν δυσχρωσια απο εξωτερικους παραγοντες.

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Εσωτερικη και εξωτερικη λευκανση.Αν ακολουθηθούν τα σωστα πρωτοκολλα δεν θα εχετε προβλημα.

  • Υπάρχει μόνο η εξωτερική λεύκανση σαν εναλλακτική , αλλά στη περίπτωση σας , το αποτέλεσμα θα είναι αργό και όχι εγγυημένο

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Dentist

    Chania

  • Η εσωτερική λεύκανση είναι ένας τρόπος σίγουρα - το αν έχει κατηγορηθεί για κάτι δεν το γνωρίζω. Αλλά εφόσον έχετε θέμα με το χρώμα του δοντιού αυτού μπορείτε να δοκιμάσετε μια εξωτερική λεύκανση ολόκληρου του στόματος ή μια όψη ρητίνης στο συγκεκριμένο δόντι

    Mpalios Nikolaos

    Dentist

    Agios Dimitrios

  • Αν το δόντι που θα απονευρωθεί είναι ήδη χρωματισμένο τότε χρειάζεται Εσωτερική λεύκανση. Δεν υπάρχουν μεγάλες αντενδείξεις γι’ αυτό αρκεί να γίνει σωστά. Μετά την εσωτερική λεύκανση και ανάλογα το αποτέλεσμα μπορεί να γίνει και λεύκανση εξωτερικά

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Platia Mavili

  • Δεν ισχύει αυτό. Γίνεται κανονικά η εσωτερική λεύκανση. Απλά χρειάζεται προσοχή από τον οδοντίατρο. Δεν ανοίγει το χρώμα του απονευρωμενου δοντιού εύκολα με άλλον τρόπο

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Αν κάνετε ενδοδοντικη θεραπεία στον κυνόδοντα εξαρχής, δηλαδή δεν προϋπάρχει μια παλιά ενδοδοντικη θεραπεία πιστεουμε ότι μπορεί να γίνει με ασφάλεια εσωτερική λεύκανση στον κυνόδοντα.

    Μανωλιάδης Χρήστος

    Dentist

    Alimos

  • Δεν έχω αυτή την ενημέρωση και προσωπικά έχω καλά αποτελέσματα. Όμως δεν σας έχω δει κλινικά για να εξετάσω το δικό σας πρόβλημα, άρα η άποψη που έχω είναι εντελώς θεωρητική

    Deligiorgi Vasiliki

    Dentist

    Marousi

  • Υπάρχει και η λεύκανση κλασική εξωτερικά

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Υπάρχουν διάφοροι τρόποι λεύκανσης των δοντιών που μπορεί να προτείνει ο οδοντίατρος σας, ανάλογα με την κατάσταση των δοντιών σας. Ορισμένες από τις εναλλακτικές μεθόδους λεύκανσης περιλαμβάνουν:

    1. Εξωτερική λεύκανση (Διαδικασία εφαρμογής από τον οδοντίατρο): Αυτή η μέθοδος περιλαμβάνει την εφαρμογή ενός λευκαντικού προϊόντος στην εξωτερική επιφάνεια των δοντιών. Μπορεί να γίνει με τη χρήση δυνατότητας πολυμερισμού (light-activated) ή με τη χρήση προϊόντων χωρίς φωτοπολυμερισμό (non-light activated).

    2. Εσωτερική λεύκανση: Αυτή η μέθοδος εφαρμόζεται όταν ο δοντίος έχει υποστεί εσωτερικό θεραπευτικό χειρισμό, όπως ριζική θε
    ... Read more

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Dentist

    Glyfada

  • Καλησπέρα σας, αρχικά θα ήθελα να θέσω το ερώτημα γιατί πιστεύεται ότι ο κυνοδοδοντας θα χρειαστεί λεύκανση? Είναι στα πλαίσια μιας γενικής λευκανσης στα δόντια που επιθυμείτε η το συγκεκριμένο δόντι είναι ήδη δυσχρωμικο?

    Panagopoulou Patroula

    Dentist

    Ilioupoli

  • Η εσωτερική λεύκανση συνεχίζεται να γίνεται και διδάσκεται στις οδοντιατρικές σχολές. Πιθανόν να μην καταλάβατε καλά αυτό που σας εξήγησε ο οδοντίατρος.

  • Δεν ισχύει πως η εσωτερική λεύκανση δεν εφαρμόζεται πλέον. Για να αλλάξει το χρώμα του δοντιού εκτός εσωτερικής λεύκανσης θα χρειαστεί μια στεφάνη ή μια όψη από πορσελάνη.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Petroupoli

  • Εφαρμόζονται κ οι κλασικές μέθοδοι λευκανσης στα απονευρωμένα δόντια αλλα δν είναι πάντα το ίδιο αποτελεσματικές. Σε αυτές τις περίπτωσεις μπορεί το δοντι να αποκατασταθεί κ με μια οψη ρητίνης ή ΠΟΡΣΕΛΑΝΗΣ στη μέλλον για να καλυφθεί η έντονη δυσχρωμια.

    Αλεξόπουλος Αριστείδης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Agios Dimitrios

  • Με τα συγχρονα υλικα Ενδοδοντιας τα δοντια πλεον δεν αποχρωματιζονται μετα την απονευρωση. Η εσωτερικη λευκανση δεν εχει καταργηθει σαν διαδικασια, αλλα χρειαζεται ειδικες γνωσεις, ειδικη τεχνικη και χρηση οδοντιατρικου μικροσκοπιου για να πετυχει.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Dentist

    Kifisia

  • Η εσωτερική λεύκανση είναι ο τρόπος που διορθώνουμε το χρώμα στα ενδοδοντικά θεραπευμένα δόντια. Δεν ενέχει κινδύνους αρκεί να χρησιμοποιήσουμε το σωστό πρωτόκολλο απομόνωσης του ριζικού σωλήνα και εφαρμογής του λευκαντικού παράγοντα. Σας συστήνω ανεπιφύλακτα την εσωτερική λεύκανση του κυνόδοντά σας. Πάντα και απαραίτητα με τη χρήση της σωστής τεχνικής.

    Ρήγα Αικατερίνη

    Citydentist Dental Clinic

    Ilisia

  • Δεν υπάρχει άλλη τεχνική λεύκανσης, μη επεμβατική. Αν θέλετε κάποια ελάχιστα επεμβατική τεχνική, συζητήσετε μια όψη ρητίνης η καλύτερα μια στεφάνη που προσφέρει μακροβιότητα σε ένα θεραπευμενο δοντι

    Antoniou Panagiotis (Deactivated account)

    Dentist

    Trikala

  • Εχω την εντυπωση οτι υπερβαλει.οταν ενα δοντι ειναι απονευρωμενο δεν εχει να παθει κατι.τα ζωντανα μονο δοντια μπορουν να ευαισθητοποιηθουν κ παλι οχι συχνα λογω του λευκαντικου παραγοντα.αλλοι τροποι οχι δεν υπαρχουν,παρα μονο οψεις κ θηκες.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Καλησπερα σας. Ο γιατρός σας είναι ο πιο κατάλληλος να σας ενημερώσει σχετικά,αφού αυτός γνωρίζει τις ιδιαιτεροτητες του περιστατικου σας

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Αφού κάνετε πρώτα την απονεύρωση μετά βλέπετε αν χρειάζεται λεύκανση το δόντι σας.

    Mourtzinos Nikos

    Dentist

    Acharnes

  • Είναι γεγονός πως η εσωτερική λεύκανση έχει κάποιες φορές προβλήματα....οπότε σε αυτή τη περίπτωση μπορεί να γίνει όψη πορσελάνης για σταθερό χρώμα στο χρόνο...

    Eyaggelinou Kyriaki

    Dentist

    Platia Attikis

  • Θα πρέπει να δείχνετε εμπιστοσύνη στον θεράποντα ιατρό και να ακολουθήσετε τις συστάσεις του. Η σχέση αμοιβαίας εμπιστοσύνης είναι το θεμέλιο στην επικοινωνία ιατρού και ασθενούς.

  • Εάν έχει αποχρωματιστεί χρειάζεται λευκανση το απονευρωμένο δόντι και όλοι οι τρόποι για να γίνει περισσότερο αισθητικό προϋποθέτουν ν έχει γίνει λευκανση πρώτα
    Όταν γίνεται βάση πρωτοκόλλου είναι απόλυτα ασφαλής

    Levi Anna

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Chalandri

  • H εσωτερική λεύκανση είναι ο μόνος τρόπος συντηρητικης λευκανσης μετά από απνευρωση

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Καλησπέρα σας,σε απονευρωμενο δόντι δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko