• Laser for Myopia
  • Submitted on 03/05/2023

Πριν από 2 χρόνια έκανα επέμβαση laser για 3 ρωγμές αμφιβληστροειδούς στο αριστερό μάτι. Μπορώ να κάνω επέμβαση για διόρθωση μυωπίας, αστιγματισμού και πρεσβυωπίας ; Ευχαριστώ.

14 specialists answered

  • ναι μπορειτε!

    Δαγδελένης Αναστάσιος Π. (Deactivated account)

    Ophthalmologist

    Livadeia

  • Φυσικά αν υπαρχουν οι προυποθεσεις και αν γινει ελεγχος του αμφιβληστροειδή και ειναι ολα καλα

    Lakidis Vasilis & Synergates

    Ophthalmologist

    Thessaloniki

  • Καλημέρα , θα χρειαστεί μια μελέτη προεγχειρητικη για να δούμε αν έχει κάποιο πρόβλημα το μάτι που να μη του επιτρέπει να κανει το λασερ . Και ανάλογα με αυτό θα ξέρουμε και ποια μέθοδο σας τεριαζει .

    Φιλίπ Γκαμπριέλα Μόνικα

    Ophthalmologist

    Plaka

  • η ασφαλέστερη παρέμβαση είναι η PRK κ μάλιστα η transepithelial τεχνική, σας προτείνω να ελέγξετε για δυνατότητα monovision δηλ το ένα μάτι να διορθωθεί για μακρια κ τ άλλο για κοντά.

    Δημητρακόπουλος Πάνος

    Ophthalmologist

    Pyrgos

  • Το laser που κάνατε ήταν στον αμφιβληστροειδή και το laser για μυωπία γίνεται πάνω στον κερατοειδή οποτε δεν έχετε κάποιο περιορισμό για την επέμβαση.

    Samiotaki Afroditi

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Evosmos

  • ναι δεν υπαρχει κανενα προβλημα. απλα πρεπει να προηγηθει μια καλη βυθοσκοπηση για αποκλεισμό τυχον νεων ρωγμων

    Kaiafas Dr Konstantinos

    Ophthalmologist

    Patras

  • Εφόσον οι ρωγμές είναι καλά περιχαρακωμένες και ελεγχθεί η περιφέρεια του αμφιβληστροειδούς ότι δεν έχει νέες αλλοιώσεις ή ρωγμές, θα μπορούσατε με ασφάλεια να προχωρήσετε σε επέμβαση, εφόσον πληρείτε τις λοιπές προϋποθέσεις.
    Πάντα στη διάθεσή σας!

    Κάππος Νικόλαος

    Ophthalmologist

    Kifisia

  • Ναι δεν έχει σχέση . Το excimer laser για την μυωπία γίνετε στον κερατοειδή , το Argon laser για την ρωγμή γίνεται στον αμφιβληστροειδή

    Katsourakis Georgios

    Ophthalmologist

    Marousi

  • Ενδεχομένως ναι, αλλά πρέπει να γίνει σωστός προεγχειρητικός έλεγχος.

    Γεωργόπουλος Μηνάς

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Piraeus

  • Μπορειτε να κανετε επεμβαση διορθωσης μυωπιας κτλ

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Piraeus

  • Βεβαίως μετά από κατάλληλο προεγχειρητικό έλεγχο.

    Κουμούτσου Κωνσταντίνα

    Ophthalmologist

    Koukaki

  • Μπορειτε υπο προυποθεσεις να υποβληθειτε σε επιφανιακη επεμβαση PRK.Δεν μπορειτε να υποβληθειτε σε επεμβαση lasik

    Κόκκορης Ιωάννης

    Ophthalmologist

    Palaio Faliro

  • Ναι φυσικά και μπορείτε δεν υπάρχει καποιος περιορισμός. Θα πρότεινα να κάνετε κάποια επέμβαση που να μην υποβάλετε τα μάτια σας σε αύξηση της ενδοφθάλμιας πίεσης. Όπως με τη χρήση suction ring.

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Ophthalmologist

    Larissa

  • Μπορειται αλλά η πρεσβυωπια δεν διορθωνεται

    Ταμβάκος Ηλίας

    Ophthalmologist

    Glyfada