• Laser for Myopia
  • Submitted on 28/12/2023

Καλησπερα σας, έχω κάνει δευτερο TRANS PRK, ήμουν οριακά αλλά το μάτι μετά απο την πρώτη επέμβαση δεν μπορεί να δεχτεί γυαλιά ή φακούς. Είναι η τρίτη εβδαμάδα και η όραση μου είναι με θολή, δεν μπορώ να δώ μακρία και ούτε να με δώ καθαρά στον καθρέφτη, Η μέτρηση που έκανα δείχνει 1/4 μυωπία και 0,75 αστιγματισμό. Είναι νωρίς ακομά?

3 specialists answered

  • Οταν κάνουμε TRANS PRK για μυωπία ειναι για να εκμηδενισθεί ο βαθμός και να μην χρειάζεται να φοράμε γυαλια η φακούς. Οι φακοί επαφής σε ενα μάτι μετα απο λέιζερ σίγουρα προκαλούν ενόχληση. Ο βαθμος που εχετε μετα απο το λέιζερ ειναι μικρος και κατα την γνώμη μου δεν ευθύνεται για την θολή όραση που εχετε.
    Για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να σας απαντήσω χωρίς να σας εξετάσω.
    Επίσης δεν γράψατε τι βαθμούς είχατε πριν την πρώτη PRΚ και πότε την κάνατε. Τι βαθμο μυωπίας και τι όραση είχατε μετα την πρώτη PRK , γιατι η λέξη οριακά δεν διευκρινίζει τίποτα

    Samiotaki Afroditi

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Evosmos

  • Η ερωτηση σας δεν μπορει να απαντηθει χωρις εξεταση!

    Κόκκορης Ιωάννης

    Ophthalmologist

    Palaio Faliro

  • Ρωτήστε τον οφθαλμίατρο που σας παρακολουθεί πως είναι ο κερατοειδής του ματιού σας.
    Εάν έχει οίδημα η κάτι άλλο.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Ophthalmologist

    Neo Psychiko