• Pilonidal cyst
  • Submitted on 14/03/2024

Καλησπέρα είναι 15 χρόνων και το καλοκαίρι είχα κάτι ενοχλήσεις ! Πήγα στο οικογενειακό γιατρό μας και μου είπε ότι έχω κύστη κοκυγος και ότι πρέπει να πάω στο νοσοκομείο ! Πήγα , ήταν μια πολύ καλή γιατρός μου περιποιήθηκε το τραύμα ( μου καθάρισε τις τριχεσ ) και μου είχε δώσει αντιβίωση ! Ξαναπήγα και με είδε ένας άλλος πιο έμπειρος γιατρός και έκρινε ότι έπρεπε να μπω στο χειρουργείο ΑΛΛΑ επειδή ήταν καλοκαίρι καλύτερα ήταν να μην το κάμω γιατί θα ίδρωνε η πλυγη και μάτι τέτοια ! Τεσπα πέρασαν 8+ μήνες και εγώ δεν το έκανα γιατί ειχα καποια προβλήματα , και τώρα πονάω άρματα ! Μπορεί να πάθω κάτι τώρα που δεν έχω κάνει χειρουργείο και πονάω ;;; (ευχαριστώ για το χρόνο σας )

3 specialists answered

  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΑΠΟΣΤΗΜΑ. ΚΑΛΕΣΤΕ ΓΙΑ ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ.

    Georgios Mpiniaris

    General surgeon

    Piraeus

  • Να επισκεφθείς ένα Χειρουργό μην τυχόν χρειάζεται διάνοιξη ή χειρουργικό καθαρισμό και μετά να προγραμματίσεις χειρουργειο

    Farmakis Dimitrios, MD

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Perea

  • Καλησπέρα! Η οριστική και πιο αποτελεσματική αντιμετώπιση της κύστης κόκκυγος είναι το χειρουργείο. Καλό θα ήταν να δεις χειρουργό όσο το συντομότερο δυνατόν.

    Χουλιάρας Χρήστος MD, MSc

    General surgeon

    Marousi