• Panic attacks
  • Submitted on 21/01/2024

Οταν παω να κοιμηθω το βραδυ δυσκολεύομε να παρω ανασα και νιωθω οτι δεν βαρανε η παλμοί της καρδιας τι να κανω;

3 specialists answered

  • Αντιμετωπίζετε δυσκολίες όταν πάτε να κοιμηθείτε το βράδυ και αισθάνεστε ότι δυσκολεύεστε να πάρετε ανάσα, ενώ αισθάνεστε ότι οι παλμοί της καρδιάς σας δεν είναι κανονικοί. Αυτά τα συμπτώματα σας προκαλούν άγχος και ανησυχία.
    Θεωρώ ότι είναι σημαντικό να εξετάσετε την κατάστασή σας περαιτέρω. Πρώτα απ 'όλα, θα σας συνιστούσα να αναζητήσετε ιατρική γνώμη για να εξαιρέσετε οποιαδήποτε παθολογικά αίτια για τα συμπτώματα που αντιμετωπίζετε.
    Επιπλέον, μπορείτε να εφαρμόσετε τεχνικές χαλάρωσης πριν πάτε να κοιμηθείτε. Ο αναπνευστικός ρυθμός και η κατάσταση της καρδιάς μπορεί να επηρεαστούν από το άγχος και το στρες. Οι τεχνικές χαλάρωση
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Καλησπέρα σας!

    Λυπάμαι που αντιμετωπίζετε αυτές τις δυσκολίες κατά τη διάρκεια του ύπνου. Είναι σημαντικό να εξεταστεί αυτό το ζήτημα για να εξακριβωθεί η αιτία του. Χρειάζεται να αναζητήσετε ιατρική συμβουλή για να εξετάσετε αν υπάρχει οποιοδήποτε ιατρικό πρόβλημα που επηρεάζει την αναπνοή και την καρδιακή λειτουργία κατά τη διάρκεια του ύπνου.

    Εαν αποδειχθεί οτι δεν υπάρχει θέμα ιατρικό, μπορείτε επίσης να συζητήσετε το θέμα με έναν ψυχολόγο. Οι ψυχολόγοι μπορούν να βοηθήσουν στην αντιμετώπιση του άγχους που ενδέχεται να επηρεάζει τον ύπνο.

    Παρακαλώ, όμως, να επισκεφθείτε έναν ιατρό προκειμένου να αξιολογήσει την
    ... Read more

    Lamprou Eythumios (Deactivated account)

    Συμβουλευτικός Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Thessaloniki

  • Γεια σας! Μπορείτε να επισκεφθείτε έναν θεράποντα παθολόγο/καρδιολόγο! Το κέντρο καρδιάς από άποψη ενεργειακής φύσης, αποτελεί το κέντρο της ανθρώπινης συνείδησης, άρρηκτα συνδεδεμένο με την ανθρώπινη προσωπικότητα και είναι η πηγή του φωτός και της αγάπης της ψυχής που αποδίδουν ενέργεια σε αυτόν τον μυ. Εξάλλου η καρδιά δεν είναι τίποτε άλλο, από ένας κοίλος μυς, ως "σκληρός δίσκος", όπου μαζί με την "κεντρική μονάδα του" που δεν είναι άλλος από τον ανθρώπινο εγκέφαλο, δίνουν τη ζωή στο υπόλοιπο φυσικό σώμα. Ευχαριστώ!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Peristeri