• Panic attacks
  • Submitted on 23/03/2024

Καλή σας πάσχω από κρίσεις πανικού πολλά χρόνια κάνω αγωγή αλλά δε βοηθάει μέσα στα τόσα χρόνια έχω κάνει εξετάσεις καρδιάς και χολτερ αλλά έχω φτάσει ως και 180 παλμούς. Κάθε μέρα είμαι στους 100 _140. Με έχει κουράσει όλο αυτό τι άλλο μπορώ να κάνω? Να σημειώσω είμαι 32 ετών και από 19 ταλαιπωρουμαι με ταχυκαρδια

5 specialists answered

  • Γεια σας. Κατανοώ πόσο δύσκολο είναι να αντιμετωπίζετε το πρόβλημα της ταχυκαρδίας. Είναι θετικό που έχετε ήδη αναζητήσει βοήθεια και έχετε κάνει εξετάσεις για να αποκλείσετε σοβαρά προβλήματα υγείας. Δεδομένου ότι η θεραπεία που λαμβάνετε μέχρι στιγμής δεν φαίνεται να έχει τα αποτελέσματα που επιθυμείτε, θα ήταν σημαντικό να συζητήσετε με τον γιατρό σας για πιθανές εναλλακτικές θεραπευτικές επιλογές. Θα σας συνιστούσα να ξεκινήσετε μια ψυχοθεραπευτική προσέγγιση, όπως η γνωστική συμπεριφορική θεραπεία (ΓΣΘ), η οποία μπορεί να βοηθήσει στη διαχείριση του άγχους και των πανικών.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Μιλήστε με ψυχίατρο και τον καρδιολόγο σας για να βρείτε θεραπεία.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Μπείτε σε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας ειδικό σε κρίσεις πανικού, υπάρχει θεραπεία, όσο για τις ταχυκαρδίες ίσως χρειαστεί να δείτε καρδιολόγο για κάποιο χαπακι , συχνά οι άνθρωποι που παθαίνουν κρίσεις πανικού να έχουν ταχυκαρδίες ακίνδυνες όμως χρειάζονται χαπακι , ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Καλησπέρα,
    Καταλαβαίνω πως περνάτε δύσκολες στιγμές λόγω των κρίσεων πανικού και της ταχυκαρδίας που αντιμετωπίζετε εδώ και χρόνια. Η κατάσταση αυτή σας έχει κουράζει και επηρεάζει σημαντικά την καθημερινότητά σας.
    Ως ψυχολόγος, θα σας σύστηνα να επικοινωνήσετε με έναν ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή ώστε να αξιολογήσει την κατάστασή σας και να σας προσφέρει την κατάλληλη θεραπεία. Οι κρίσεις πανικού μπορεί να έχουν βαθιές ρίζες στην ψυχολογική σας κατάσταση και είναι σημαντικό να αντιμετωπιστούν με επαγγελματική βοήθεια.
    Επιπλέον, η άσκηση, η χαλάρωση του σώματος μέσω γιόγκα ή οι τεχνικές αναπνοής, καθώς και ο έλεγχος του καθημερινού στρε
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Καλησπέρα σας. Ακούγεστε ταλαιπωρημένη. Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι η κρίση πανικού δεν θεωρείται ακόμα μία σωματική ασθένεια η οποία μπορεί να θεραπευτεί ή να τεθεί υπό έλεγχο μέσω φαρμακευτικής αγωγής. Έχει και ένα ψυχικό παράγοντα, ο οποίος χρήζει αξιολόγησης και θεραπείας εξίσου. Τα φάρμακα λειτουργούν κατασταλτικά. Θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία για να λάβετε τη φροντίδα που χρειάζεστε και να βιώσετε πιο μόνιμα και σταθερά αποτελέσματα. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula