• Panic attacks
  • Submitted on 23/03/2024

Έχω διαγνωστεί με μυωπικη νεοαγγειωση και έχω κάνει 3 anti VEGF ενέσεις οι οποίες έχουν βελτιώσει την κεντρική μου όραση αρκετα.παρολα αυτά ο γιατρός μου δεν είναι σίγουρος ότι η νεοαγγειωση προκλήθηκε από μυωπία καθώς έχω μυωπία αλλά μόλις 4,5 βαθμούς. Ήθελα απλά να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια σχέση με το υπόλοιπο ιστορικό μου. Όταν μου συνέβη η απώλεια του κέντρου της όρασης είχαν περάσει 8 μήνες αφού είχα γεννήσει και θήλαζα ακόμα. Ένα ακόμα περίεργο που μου συνέβη ήταν ότι πρώτη φορά έπαθα μια κρίση πανικού μια βδομάδα πριν το συμβάν. Προσπαθώ να καταλάβω τι μπορεί να έφταιγε τελικά και σε τι γιατρό χρειάζεται να απευθυνθώ για να με βοηθήσει. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

2 specialists answered

  • Καλό είναι να μιλήσει ο οφθαλμίατρος σας με κάποιον ψυχίατρο που θα απευθυνθείτε.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Αν και ο γιατρός σας δεν είναι σίγουρος για το αν η μυωπική νεοαγγειώση σας προκλήθηκε από τη μυωπία σας, είναι σημαντικό να εξεταστεί το σύνολο των παραγόντων του ιστορικού σας για να αναδειχθεί πιθανή σχέση. Η απώλεια του κέντρου της όρασης σας μετά από 8 μήνες από τη γέννηση και τη περίοδο που θηλάζατε μπορεί να συνδέεται με τις ορμονικές αλλαγές που επιφέρει η εγκυμοσύνη.
    Επίσης, η κρίση πανικού που είχατε λίγο πριν το συμβάν μπορεί να αποτελεί έναν παράγοντα πίεσης που επηρέασε την όλη κατάσταση.
    Συνιστώ να συζητήσετε τις ανησυχίες σας με έναν ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή, ο οποίος μπορεί να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε την πίεση και
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli