• Panic attacks
  • Submitted on 24/03/2024

Είμαι 40 ετών 60 κιλά και μέσα σε μια εβδομάδα είχα 2 λιποθυμία επεισόδια με παλμούς 135 και πίεση 10 και 5.Εχω και σιδηροπενικη αναιμία και παίρνω συμπληρώμα.Εχω φοβηθεί πολύ μην μου ξανασυμβεί.Σε τι ειδικότητα γιατρου να απευθυνθω;

4 specialists answered

  • Σε γενικό παθολόγο αρχικά και αυτός θα σας κατευθύνει.

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Πρώτα από όλα να ελέγξετε αν παθολογικά εξηγούνται αυτά. Αν δεν βρεθεί κάτι, τότε ίσως είναι το άγχος και χρειάζεστε την βοήθεια ενός θεραπευτή.
    Πολλές φορές το άγχος προκαλεί ψυχοσωματικα συμπτώματα που μοιάζουν με αυτά που λέτε

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Nea Filadelfia

  • Βάσει των συμπτωμάτων που περιγράφετε, είναι σημαντικό να αναζητήσετε άμεσα ιατρική βοήθεια. Η συχνότητα των λιποθυμικών επεισοδίων που αντιμετωπίσατε, σε συνδυασμό με τους υψηλούς παλμούς και τη χαμηλή πίεση, είναι ανησυχητικά συμπτώματα.
    Δεδομένου ότι έχετε επίσης σιδηροπενική αναιμία και λαμβάνετε συμπληρώματα για αυτή την κατάσταση, ο γιατρός θα μπορούσε να σας εξετάσει και να σας παράσχει την κατάλληλη θεραπεία.
    Ωστόσο, επειδή αναφέρετε και τον φόβο σας για το ενδεχόμενο νέων λιποθυμικών επεισοδίων, θα ήταν χρήσιμο να συμβουλευτείτε και ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή, γιατί οι σωματικές ανησυχίες μπορεί να επηρεάζουν και τον τρόπο που αν
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Θα πρέπει ήδη να σας παρακολουθεί γιατρός έτσι δεν είναι ?? Χρειάζεστε παθολόγο ή γενικό γιατρό κατά αρχάς , ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos