• Depression
  • Submitted on 30/01/2024

Καλησπερα σας ειμαι 21 χρονων και εχω απο το καλοκαιρη που νομιζω πως κατι εχω το καλοκαιρη ειχα πολυ εντονο ανχος και καποια στιγμη αρχιζω να βλεπω την κοικια μ το στηθος μου να τρεμει σταδιακα εβλεπα ολο το σωμα να κουνιετε μεχρι και σημερα εχω κανει αιματοκογικες με εχει εξετάσεις και ηταν ολα καλα πηγα σε νευρολογος ειχα κανει το 2022 μαγνιτικη στο κεφαλι και δεν εδειξε τιποτα εκανα πριν λιγες μερες μαγνιτικη στον αφιενα που επησεις εκτος απο σκοκιωση δεν εδειξε τιποτα αλλο ενω εγω ειμαι συνεχεια σε φοβο κην εχω παρκινσον η καποι αλλη σωβαρη ασθαινεια βλεπω το σωμα μου να κουνιετε και πανικοβαλομαι τι με συμβουλευετε να κανω ; Ψαχνω συνεχεια στο ινετρνετ γι αρρωστειες και ιδιως για παρκινσον το βραδυ που ξαπλωνω νιωθω οτι κουνιεμαι η καμια φορα λες και τα ποδια μου δονιζονται ολοι μου λενε οτι ειναι ανχος αλλα εγω δεν μπορω να πιστω

7 specialists answered

  • Θα πρέπει πλέον να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχίατρο, ώστε να διερευνηθεί το ενδεχόμενο αυτά τα συμπτώματα να οφείλονται σε ψυχολογικό παράγοντα και αν ναι, να σας παρασχεθεί η κατάλληλη φροντίδα. Πολλές φορές το άγχος εκφράζεται μέσα από σωματικά συμπτώματα.

    Δήμητρα Καρυπίδη
    Ψυχίατρος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Karypidi Maria - Dimitria

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ilioupoli

  • Είναι άγχος !!!! Και όσο είστε σε κατάσταση αλερτ θα σας συμβαίνουν συμπτώματα που είναι αντιδράσεις του νευρικού σας συστήματος στην κατάσταση επιφυλακής που έχετε μπει ! Χρειάζεστε βοήθεια από ειδικό ψυχικής υγείας που θα ταιριάξετε μαζί του, μπορεί να χρειαστεί λίγο ψάξιμο και δοκιμές μέχρι να βρείτε αυτόν που θα μπορέσετε να εμπιστευτείτε και να δουλέψετε μαζί του ! Ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Δεν είχτε άρρωστη, το άγχος σας σωματοποιείται. Για να σταματήσει αυτό χρειάζεται ψυχοθεραπεία

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • Καλησπέρα σας, δείχνετε να αντιμετωπίζετε έντονη ανησυχία και φόβο σχετικά με την υγεία σας, το οποίο μπορεί να οδηγεί σε συμπτώματα όπως τονικός ή κινητικός τρόμος. Συστήνεται να συζητήσετε αυτές τις ανησυχίες με έναν ειδικό στην ψυχική υγεία, όπως έναν ψυχολόγο ή ψυχίατρο. Η θεραπεία μπορεί να περιλαμβάνει ψυχοθεραπεία ή φαρμακευτική αγωγή, ανάλογα με τις ανάγκες σας. Είναι επίσης σημαντικό να αποφεύγετε την υπερβολική έρευνα στο Διαδίκτυο για ασθένειες, καθώς αυτό μπορεί να ενισχύσει την ανησυχία σας.

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Nea Smirni

  • Είναι προφανώς σωματοποιήσεις άγχους. Πρέπει να μιλήσετε άμεσα με ειδικό.

    Morogiannis Konstantinos

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ilisia

  • Καλησπέρα σας
    Από ό,τι περιγράφετε, φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε κάποια συμπτώματα που σας ανησυχούν σχετικά με κάποιες αντιδράσεις του σώματός σας. Πρώτον, θα ήταν καλό να σημειώσουμε ότι οι εξετάσεις που έχετε ήδη κάνει δεν έδειξαν κάποιο πρόβλημα υγείας. Επιπλέον, οι ειδικοί που επισκεφθήκατε, όπως ο νευρολόγος, δεν ανέφερε επίσης κάτι το ανησυχητικό.
    Εντούτοις, όπως αναφέρετε, το άγχος παίζει καταλυτικό ρόλο στα συμπτώματά σας.
    Θα ήταν σημαντικό μαζί με ψυχολόγο, ψυχοθεραπευτή να ερευνήσετε περαιτέρω το άγχος που αισθάνεστε και το πώς επηρεάζει την καθημερινή σας ζωή. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να κατανοήσετε τις αιτίες τ
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή και δείτε όλα τα ενδεχόμενα μαζί του. Θα σας δώσει ο ιατρός σωστές συμβουλές

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos