• Breast cancer
  • Submitted on 18/05/2023

Καλησπέρα σας.ειμαι 38 χρόνων και έχω 3 παιδιά.ξαφνικα εδώ και 2 εβδομάδες περίπου έχω πόνο στο αριστερό στήθος κοντά στην θηλή αριστερά.με το που το ακουμπάω με πονάει πλέον αλλά κατάλαβα ξαφνικά ότι με πονάει γιατί ένιωθα τσιμπήματα στην διάρκεια της ημέρας και πιο έντονα το πρωί την ώρα εργασίας μου...και ειδικότερα αν σηκώσω κάτι βαρύ με χτυπάει κατευθείαν εκεί.

3 specialists answered

  • Μαστογραφία έχετε κανει;

    Αυγουστίδου Μαρία

    Oncologist

    Marousi

  • Ξεκινώντας από κάτι θετικό θα λέγαμε ότι η κακοήθεια στον μαστό δεν πονάει. Είναι απόλυτο αυτό? Όχι. Υπάρχουν κάποιες, λίγες, περιπτώσεις, που μπορούν να προκαλέσουν πόνο. Όμως πόνο προκαλούν και καλοήθεις καταστάσεις όπως η απλή μαστοδυνία. Προκειμένου να αξιολογήσετε αυτό το σύμπτωμα χρειάζεται επομένως κλινική εξέταση και ο γιατρός σας θα σας ζητήσει αν χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση.

    Panopoulos Hristos

    Oncologist

    Platia Mavili

  • Καλησπέρα σας πιστεύω ότι δεν είναι κάτι παθολογικό.Τα τσιμπηματάκια στο στήθος είναι συνήθως ορμονικής αιτιολογίας. Τώρα εάν σηκώσετε κάτι βαρύ και πονάει εκεί ίσως είναι μυοσκελετικό γιατί ο μαστός ακουμπάει στους θωρακικούς μύς.

    Kotsifopoulos Nikolaos

    Mastologist

    Chalandri