• Breast cancer
  • Submitted on 29/01/2024

καλησπέρα σας σας εχω ξαναγραψει,είμαι 60 χρόνων και διαγνώστηκα με μεταστατικο καρκίνο του μαστού το 2021. Η κακοήθεια είναι 7 mm στον αριστερό μαστό και κατόπιν βιοψίας είναι 95% ορμονοευαισθητος στα οιστρογόνα και 85% στην προγεστερόνη. Όταν το βρήκα είχε κάνει μετάσταση στα οστά και στο μασχαλιαίο λεμφαδένα. ξεκίνησα ορμονοθεραπεια με faslodex και χάπια arimindex. Για ένα χρόνο πήγαινα πολύ καλά έφυγαν οι μεταστάσεις. Όμως κόλλησα covid και άρχισα να υποτροφίας γιατί ανέβηκε ο καρκινικός δείκτης. Έτσι προχώρησα σε θεραπεία αντί για arimindex σε kisqali.Η κατάσταση μου είχε σταθεροποιηθει όμως ο καρκινικος δείκτης του μαστού πήγε κοντά στα 1000 και δεν επεφτε έτσι τον Ιούλιο έκανα υγρή βιοψία και έδειξε πως έχω το γονίδιο ESP1 με δύο παραλλαγές του. Έτσι σταμάτησα για 2μιση μήνες τη θεραπεία μέχρι να εγκριθεί το φάρμακο ORSEDU το οποιο αρχισα να παιρνω στις 8/9/2023. Στις 19/9/2023 έκανα καρκινικο δείκτη μαστού και ανέβηκε 2327. Κατά το Νοέμβριο συνεχίζοντας με θεραπεία Orserdu , άρχισα να έχω στομαχικά προβλήματα όπως τυμπανισμό, πόνο στο στομάχι, διαρροιες τα οποία συνολικά διήρκεσαν έως και το Δεκέμβρη ώσπου 31/12/23 διαγνώστηκα με Ασκίτη και μέσω παρακεντησης μου αφαίρεσαν 5.5 λίτρα υγρό. Σταμάτησα τη θεραπεία με το Orserdu και ξεκίνησα στις 8/1/24 χημειοθεραπειες το φάρμακο είναι το Abraxan 130 μια φορά την εβδομάδα για αρχή έως και 3 μήνες με βάση τον ογκολόγο μου. Το γεγονός που με θλίβει είναι πως στις δύο βδομάδες περίπου πάλι ένιωθα πως ξαναγεμίζει υγρό με αποτέλεσμα να δυσκολεύομαι στην κίνηση να ποναω στο στέρνο. Σήμερα θα κάνω τη δεύτερη παρακεντηση και θα συνεχίσω με χημειοθεραπεία. Θα μπορούσατε να μου πείτε μια άποψη σχετικά με τον Ασκίτη και πως θα μπορούσα να τον αντιμετωπίσω ώστε να μην με επηρεάζει τόσο στην καθημερινότητα; Οι γιατροί μου είχαν πει να περιμένω μήπως δράσει η 6η χημειοθεραπεια για να δω αποτέλεσμα, σήμερα θα κάνω την 4η.Ποια είναι η άποψή σας στο όλο θέμα γιατί ανησυχώ για την εξελιξή μου.

1 specialist answered

  • Εχετε κάνει κυτταρολογική υγρού του ασκίτη; Είναι μεταστατικός; Γιατί εάν είναι θα υποχωρήσει μόνο με την χημειοθεραπεία. Οσον το παρακεντείτε και αδειάζεται θα μαζεύει πάλι γιατι δεν έχει αντι μετωπισθεί η βασική αιτία.

    Kotsifopoulos Nikolaos

    Mastologist

    Chalandri