• Breast cancer
  • Submitted on 10/01/2023

Καλησπέρα σας , όταν ξεκινάμε χημείο θεραπεία για τον μαστό, σημαίνει πως υπάρχει μετάσταση? Είναι άσχημο αυτό ;; Σας ευχαριστώ

10 specialists answered

  • Καλησπέρα σας,
    όχι απαραίτητα. Μπορεί μια γυναίκα να κάνει πριν ή μετά το χειρουργείο για καρκίνο του μαστού χημειοθεραπεία, χωρίς να υπάρχει μετάσταση.

    Levva Sophia

    Oncologist

    Thessaloniki

  • Καλημέρα σας. Η προεγχειρητική χημειοθεραπεία στο μη μεταστατικό καρκίνο του μαστού αφορά είτε όγκους με ιστολογικό υπότυπο τυπικά χημειοευαίσθητο , είτε σε κάποιες περιπτώσεις όγκων τοπικά προχωρημένων, μετά το πέρας της οποίας πραγματοποιείται η χειρουργική επέμβαση .
    Η ύπαρξη μετάστασης κατά τη διάγνωση επιβάλλει θεραπεία ανάλογα τη βιολογία του όγκου και τον αριθμό των μεταστάσεων .

    Σφακιανάκης Ελευθέριος

    Μαστολόγος-Ογκολόγος Χειρουργός Μαστού

    Heraklion

  • Η χημειοθεραπεία δεν γίνεται μόνο για τον μεταστατικό καρκίνο του μαστού. Μπορεί να γίνει χημειοθεραπεία πριν από οποιοδήποτε άλλο χειρισμό (προεγχειρητική ή εισαγωγική ή neoadjuvant χημειοθεραπεία, με σκοπό την μείωση ενός μεγάλου όγκου και την δυνατότητα πιό συντηρητικής επέμβασης ή σε άλλες περιπτώσεις όπως ο τριπλά αρνητικός καρκίνος του μαστού. Μπορεί να γίνει μετά το χειρουργείο, σαν προληπτική θεραπεία για να μειώσει τον κίνδυνο της υποτροπής (επικουρική ή adjuvant χημειοθεραπεία). Άρα χημειοθεραπεία δεν σημαίνει μεταστάσεις αναγκαστικά

    Panopoulos Hristos

    Oncologist

    Platia Mavili

  • Όχι, δεν ειναι άσχημο γιατι δεν σημαινει μετάσταση. Ακομα και οταν εχει αφαιρεθεί πληρως ο όγκος, γνωρίζουμε απο μεγάλες κλινικές μελέτες οτι μειώνουμε με την χημειοθεραπεία τον κίνδυνο υποτροπής. Δηλαδή να ξαναεμφανιστεί η νόσος. Εξαλείφουμε οποιοδήποτε καρκινικό κύτταρο υπαρχει και δεν ειναι ορατό ή εν τη γενεσει του

    Αυγουστίδου Μαρία

    Oncologist

    Marousi

  • Καλημέρα σας, χημειοθεραπεία δε χορηγείται μόνο σε περιπτώσεις με μετάσταση αλλά και επικουρικά μετά από κάποιο χειρουργείο. Η δίκη σας περίπτωση σε τι αναφέρεται;

    Άσση Αβραάμ

    Oncologist

    Ampelokipoi

  • Δεν σημαίνει ότι υπάρχει μετάσταση. Η χημειοθεραπεία είναι ένα είδος θεραπείας κατά του καρκίνου για να μειωθεί ο κίνδυνος επανεμφάνισης καρκίνου στο μέλλον. Ένας λόγος επομένως, που δίνεται σε κάποιους ασθενείς είναι προφυλακτκός και όχι θεραπευτικός λόγω κάποιας μετάστασης και εξαρτάται από συγκεκριμένα χαρακτηριστικά των καρκινικών κυττάρων.

    Χατζάκης Εμμανουήλ

    Mastologist

    Psychiko

  • Η απάντηση είναι Όχι! Η ερώτησή σου όμως είναι σωστή, καθώς η χημειοθεραπεία δίνεται για τον συστηματικό έλεγχο της νόσου, δηλαδή για να μειωθεί ο κίνδυνος εμφάνισης απομακρυσμένων μεταστάσεων ή εάν αυτές υπάρχουν, να ελεγχθούν και να θεραπευθούν.
    Υπάρχουν διάφοροι παράγοντες που καθορίζουν τη χορήγηση χημειοθεραπείας.
    Ο ΤΥΠΟΣ του καρκίνου και η νεαρή ΗΛΙΚΙΑ είναι τα βασικότερα.
    Καρκίνοι με υψηλό μιτωτικό δείκτη (πόσο γρήγορα πολλαπλασιάζονται τα καρκινικά κύτταρα), τριπλά αρνητικοί (αρνητικοί ορμονικοί και HER2 υποδοχείς) , HER2 θετικοί, θα χρειαστούν χημειοθεραπεία ακόμα και σε πρώιμο στάδιο γιατί έχουν μεγάλη πιθανότητα να ε
    ... Read more

    Ζαραμπούκας Κωνσταντίνος (Deactivated account)

    Mastologist

    Thessaloniki

  • όχι απαραίτητα, δεν σημαίνει αυτό. Μιλήστε με τον ογκολόγο σας για να σας εξηγήσει τον λόγο και τον σκοπό της θεραπείας που έχει προτείνει.

    Saridaki Zenia

    Oncologist

    Heraklion

  • Καλημέρα σας, δεν σημαίνει ότι έχουμε απαραίτητα μετάσταση. Κάποιοι τύποι καρκίνου του μαστού χρήζουν συμπληρωματικής χημειοθεραπείας για ολοκλήρωση της αντιμετώπισης.

    Kotsifopoulos Nikolaos

    Mastologist

    Chalandri

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΟΥΝ ΜΕΤΑΣΤΑΤΙΚΕΣ ΕΣΤΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ.ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΑΒΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΘΕΝΗΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΤΑΣΤΑΣΕΙΣ,ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΒΙΟΨΙΑΣ

    Γκιαουράκη Μαρίνα

    Oncologist

    Dafni