• Breast cancer
  • Submitted on 11/01/2024

Η μητέρα μου είναι 70 ετών κ πήραμε αποτελέσματα μαστογραφίας στα οποία αναφέρει στο άνω έξω 1/4 του De μαστού κοντά στο θωρακικό τοίχωμα απεικονίζονται οζωδης σκιάσεις με ακτινωτά όρια στην RCC. Καλοηθεις απασβεστωσεις αμφω κυριως AR. Μασχαλιαιοι λεμφαδένες αμφω. Birads 4ç. κάναμε και δείκτες cea 3,27 ,ca125 3,3 ,ca 15,3 17,3 ,ca19,9 8,22 ,a-fp(a-fetoprotein) 3,01. Τους δείκτες αυτους γυναικολόγος μας τους χαρακτηρισε καλούς! Η εύλογη απορία μου είναι πως συνάδουν οι δύο εξετάσεις μεταξύ τους? Τι πάει λάθος? Σε μια εβδομάδα έχουμε τον υπέρηχο κ μετά στον γιατρό

3 specialists answered

  • Οι σκιάσεις που αναφέρονται στο δεξιό μαστό έχουν αρκετά ύποπτα χαρακτηριστικά απο αυτά που αναφέρεται. Αυτό στην ουσία εξηγείται από το Birads 4c που για εμάς αποτελεί κατα κάποιο τρόπο ένα σκορ υποψίας. Οι δείκτες που έστειλε ο γυναικολόγος σας, δεν είναι κάτι που ως μαστολόγοι στέλνουμε όταν κάνουμε μια διαγνωση γιατί δεν είναι βοηθητικοί σε κάτι. Δεν πάει κάτι λάθος, απλά δεν είναι ειδική εξέταση για να διαγνώσουμε κάτι στο μαστό. Από τη στιγμή που τους έχετε θα μπορούσαμε να πούμε, κάπως αυθαίρετα, ότι δεν είναι αυξημένοι γιατί δεν είναι μια προχωρημένη νόσος. Θα χρειαστεί να δείτε ένα ειδικό χειρουργό μαστού/μαστολόγο που θα εκτιμήσει κ... Read more

    Χατζάκης Εμμανουήλ

    Mastologist

    Psychiko

  • BIRADS 4 σημαίνει ισχυρή πιθανότητα κακοήθειας στον μαστο. Θα πρεπει να σας δει χειρουργός μαστου. Αγνοήστε τους καρκινικους δείκτες

    Κουτσούκος Κωνσταντίνος

    Ογκολόγος - Παθολόγος

    Ilisia

  • Καλησπέρα σας , δεν είναι λάθος γιατί το πιο συχνό είναι να έχουμε φυσιολογικούς δείκτες και να υφίσταται καρκίνος του μαστού. Περίπου 10% των γυναικών με καρκίνο του μαστού έχουν παθολογικούς δείκτες οι υπόλοιπες έχουν φυσιολογικούς.

    Kotsifopoulos Nikolaos

    Mastologist

    Chalandri