• Viral infection Flu Common Cold
  • Submitted on 29/11/2022

Καλησπέρα. Πέμπτη 24/11 ξύπνησα με πονόλαιμο και κάψιμο, ανά διαστήματα, στο λαιμό, βουλωμενη μύτη και κρυάδες. Άρχισα να παίρνω καραμέλες Stephen παράλληλα με Ponstan το πρωί και Depon maximum το βράδυ. Επίσης καθάριζα συνεχώς τη μύτη μου με Φισιομερ. Την Παρασκευή ξύπνησα με βήχα. Ο λαιμός μου ήταν καλύτερα η καταρροη συνεχιζόταν. Την επόμενη ο βήχας συνεχιζόταν οπότε πήγα στο φαρμακείο και μου έδωσαν το σιροπι Diacol και Dexa-Rhinaspray. Ο βήχας μου έχει σχεδόν φυγει και η μύτη μου ενώ πήγαινε καλά σήμερα που δεν έχω βάλει τίποτε άλλο παρά μόνο το σπρέι με την κορτιζόνη το πρωί την νιώθω καπως πιο βουλωμενη σε σχέση με χθες. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν θα έπρεπε να επισκεφτώ γιατρό γιατί σήμερα το πρωί που επέστρεψα στην εργασία μου μετά απο άδεια μιας εβδομάδας ένιωθα πονακια σε διάφορα σημεία καθώς και κούραση.

10 specialists answered

  • Το πιο σωστό είναι να απευθυνθείτε σε ειδικό ΩΡΛ να σας εξετάσει.

    Καλπακτσόγλου Ελισσαίος

    Otolaryngologist (ENT)

    Alimos

  • Αν είστε καλύτερα δεν υπάρχει λόγος να επισκεφτείτε ιατρό εκτός και αλλάξου τα συμπτώματα

    Δεβεκούζου Δημήτρης

    General practitioner (GP)

    Palaio Faliro

  • ΝΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ

    Sapardanis Iordanis

    Pulmonologist - Tuberculosis specialist

    Pefka

  • Καλημέρα . Καλό θα ήταν να σας δει ενας Πνευμονολόγος διότι μετα τις ιογενείς λοιμώξεις, σε καποιες περιπτώσεις ασθενων , εχουμε κ μικροβιακη επιλοιμωξη

    Koutsokera Alexandra

    Pulmonologist - Tuberculosis specialist

    Vrilissia

  • ΤΟ ΒΟΥΛΩΜΑ ΣΤΗ ΜΥΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΩΡΛ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΟΥΡΑΣΗ

    Paflis Mihalis

    Otolaryngologist (ENT)

    Platia Mavili

  • Ναι, θα έλεγα να σας δει ένας παθολόγος. Πιθανώς να χρειαστεί και εργαστηριακός έλεγχος.

    Doumoulakis Georgios

    Allergist

    Kalamata

  • Καλησπέρα σας. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι όντως να επισκεφθείτε Ωτορινολαρυγγολόγο, αφού πρώτα κάνετε rapid test για Covid-19

    Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Pagrati

  • Καλησπέρα σας! Να κάνετε τεστ covid και να εξεταστείτε από γιατρό εφόσον επιμένουν τα συμπτώματα

    Giannakopoulos Poluvios

    Otolaryngologist (ENT)

    Peristeri

  • 945166277 καλέστε με

    Kaniouras Konstantinos Dr. med

    Otolaryngologist (ENT)

    Thessaloniki

  • επειδή είναι ήδη αρκετές ημέρες που υπάρχουν τα συμπτώματα το καλύτερο είναι να συμβουλευτείτε έναν γιατρό. Θα ήταν χρήσιμο να κάνετε στο φαρμακείο τεστ για γρίπη και για Covid.

    Papageorgiou Efstratios

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Glyfada