• Vertigo and dizziness
  • Submitted on 12/06/2023

Καλημέρα σας! Ειμαι 26 χρόνων και τον τελευταίο ένα χρόνο κάποιες φορές με πιάνει ζαλάδα για μέρες..πχ. 6-7 κατά κάποιο λόγο την εχω πριν την εμμηνο ρύση και μετά.(όχι πάντα). ζαλίζομαι νιώθω κάποιος να με τραβάει πίσω η θέλω να πέσω κάτω... Η πίεση μου είναι καλή ο αιματοκρίτης μου είναι 41 , νιώθω κάπως τα αυτιά μου όμως.....είναι ίλιγγος , ορμονολογικο έχει να κάνει με την ορθοστατική πιεση η κάτι άλλο ; (Όλο αυτό άρχισα να το παθαίνω μετα τους εμβολιασμούς του covid ή απλά μπορεί να είναι σύμπτωση και να το σύνδεσα εγώ στο μυαλό μου, γιατί τέτοιες ζαλαδες είχα όταν έκανα τις δόσεις.) Να σημειώσω όταν κάθομαι σε καρέκλα γραφείου και γυρνάω δεξιά η αριστερά πάλι με πιάνει..για λίγο και μετά με αφήνει τον τελευταίο ένα χρόνο συμβαίνει και αυτό . Σε τι γιατρό να πάω ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

4 specialists answered

  • Καλημέρα σας, αρχικά επισκεφτείτε ΩΡΛ, ίσως είναι λαβυρινθικός ίλιγγος. Αν χρειαστείτε άλλη ειδικότητα, θα σας ενημερώσει.

    Kefalidou Eythymia

    Otolaryngologist (ENT)

    Thessaloniki

  • καλησπέρα σας αρχικά να σας εξετάσει ΩΡΛ για ίλιγγο θέσης

    Askiti Maria

    Ωτορινολαρυγγολόγος - Χειρουργός Κεφαλής και Τραχήλου

    Kato Toumpa

  • Ο γιατρός που πρέπει να σας δει είναι ΩΡΛ με εξειδικευση στον ιλιγγο.

    Τζήντρος Γεώργιος (Deactivated account)

    Otolaryngologist (ENT)

    Giannitsa

  • ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙΣ ΙΛΙΓΓΟ ΛΑΒΥΡΙΝΘΙΚΗΣ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΠΙΔΕΙΝΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΥΡΟΔΟΤΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΥΣ. ΝΟΜΙΖΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΤΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΩΡΛ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ

    Paflis Mihalis

    Otolaryngologist (ENT)

    Platia Mavili