• EEG
  • Submitted on 19/05/2023

Καλησπέρα! Έχω καθαρή μαγνητική γεναρη του 2020,η οποία είχε γίνει επειδή είχα κάποιες ζαλάδες όλη μέρα σχεδόν...6 μήνες μετά ένιωσα ένα πρωινό το κεφάλι μου βαρύ και μετά αίσθηση λες και με χτύπησε σφυρί , ένιωσα ότι θα "σβήσω",ότι κάτι θα πάθω,θα λιποθυμήσω κτλ .ήμουν στην παραλία τότε..μετά από λίγα λεπτά άρχισαν να συνέρχομαι σιγά σιγά..Μετά και για 2 μήνες περίπου ταλαιπωρουμουν όλη μέρα από έντονους πονοκεφάλους...υπήρχαν όμως διαστήματα χρονικά όπου ήμουν καλά.Στη συνέχεια υπήρχε μια περίοδος που ένιωθα το ένα μου χέρι σαν κουλό, αδύναμο σαν να μην μπορώ να σηκώσω καλά καλά πράγματα,μια νευρολόγος τότε μου είχε πει ότι έχεις μαγνητική χρόνου έχεις άγχος να ηρεμήσεις και δεν είναι κάτι (το 2021 αυτό) .από τότε υπάρχουν διαστήματα που είμαι καλά και άλλα που είμαι εντελώς χάλια..έχω ζαλάδες,τάση εμετού με το που γυρνάω το κεφάλι μου, πονοκεφάλους που συνήθως εντοπίζονται στα μηνίγγια και στους κροτάφους,( περνάνε όμως με Ντεπον και άλλες φορές μόνοι τους ,με βοηθάει επίσης το κρύο νερό) .. Κάποιες φορές όταν έχω όλα αυτά τα συμπτώματα νιώθω ότι η τάση εμετου εστιάζεται στην βάση του κρανίου..δεν ξέρω γιατί.. είμαι 22 χρονών με αρκετό άγχος γενικότερα και καλή στάση σώματος ( σκυμμένη ώρες σε βιβλία και λάπτοπ) . θεωρείτε ότι χρειάζεται δεύτερη μαγνητική? Είναι απαραίτητη ή για να έχει προκύψει κάτι πχ ένας όγκος θέλει μεγαλύτερο χρονικό διάστημα? Γτ έχω ανησυχήσει πολύ...όλα αυτά άρχισαν από το 2020 6μηνες μετά την μαγνητική και με ταλαιπωρούν και τώρα κατά καιρούς ..τώρα όμως πέρα από πονοκεφάλους έχω και τάση για εμετό πολλές φορές ή και ζαλάδα..

2 specialists answered

  • ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΑΜΕΣΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΠΟ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΛΙΝΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΕΚ ΝΕΟΥ.

    Ραξιώνη Σοφία

    Neurologist

    Xanthi

  • η περιγραφή όσο μπορώ να κρίνω ταιριάζει με ημικρανίες - οπότε όχι δεν χρειάζεται δεύτερη απεικόνιση - απλά πρέπει να συζητήσετε με κάποιον νευρολόγο για τη διαχείριση των επεισοδίων - το άγχος φυσικά τα κάνει όλα χειρότερα - δεν περιγράφεται κάτι που να παραπέμπει σε όγκο οπότε και με το δεδομένο ότι έχετε αρνητική μαγνητική στο παρελθόν μην ανησυχείτε

    Giannouli Ermioni

    Neurologist

    Neo Psychiko