• General topics
  • Submitted on 11/04/2023

Βλέπω κάτι σαν μυγακι, η οφθαλμίατρος μου είπε πως θα φύγει από μονο του. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο; Η κατάσταση αυτή είναι εδώ και δύο εβδομάδες. Σας ευχαριστώ!

15 specialists answered

  • εφόσον είναι μυγάκι χωρίς λάμψεις, πρόκειται πιθανότατα για παλαιότερη εκφυλιστική συναίρεση υαλώδους που είχε αποκρυβεί απ τον εγκέφαλο κ τώρα "βγήκε" στο προσκήνιο λογω άγχους-αυπνίας. δεν κάνετε τίποτα αν δεν αλλάξει κάτι

    Δημητρακόπουλος Πάνος

    Ophthalmologist

    Pyrgos

  • σε περιπτώσεις που βλέπουμε μυγάκια, λάμψεις, κουρτίνα κλπ καλό είναι να γίνεται βυθοσκόπηση άμεσα από τον οφθαλμίατρο για να αξιολογηθούν τα ευρήματα. Αφού η γιατρός σας, σας εξέτασε και σας είπε οτι δεν είναι κάτι ανησυχητικό ,ακολουθήστε τις οδηγίες της.

    Βρυώνης Νικόλαος

    Ophthalmologist

    Ampelokipoi

  • Εαν ελεγθηκατε βυθοσκοπικα και δενβρεθηκε κατι ,θα το αντιμετωπισετε μονο με ξεκουραση ,οχι των ματιων,αλλα ολοκληρου του οργανισμου

    Τριανταφυλλίδου Ανναμπέλλα

    Ophthalmologist

    Alimos

  • Καλησπέρα , αν εχει γίνει κάποια αποκόλληση υαλ/δους υπάρχει περίπτωση να εμφανίζεται στο το ,, μυγάκι,, κάποια φεύγουν κάποια παραμένουν δνε είναι κάτι παθολογικό . Όμως καλό θα ήταν να ξανακάνετε μια βυθοσκόπηση.
    Ευχάριστως να σας κάνουμε μια εκτίμηση όποτε θέλετε

    Φιλίπ Γκαμπριέλα Μόνικα

    Ophthalmologist

    Plaka

  • Το σύμπτωμα που περιγράφεται αποκαλείται μυοψίες και είναι αρκετά συχνό. Είναι ιδιαίτερα αντιληπτό στο φως και ιδίως τις ηλιόλουστες μέρες. Όσο περνάει ο καιρός, ο εγκέφαλος το συνηθίζει και δεν είναι τόσο ενοχλητικό. Το διάστημα αυτό μπορεί να είναι και μεγαλύτερο από 2 εβδομάδες. Εντούτοις, μπορεί να συνδυάζεται με άλλες παθολογίες του αμφιβληστροειδούς, όπως ρωγμή ή/και ακόμη αποκόλληση αμφιβληστροειδούς. Ως εκ τούτου, σε περιπτώσεις που συνοδεύεται από λάμψεις ή/και μαύρη κουρτίνα στο οπτικό πεδίο, επιβάλλεται η άμεση εκτίμηση από οφθαλμίατρο.

    Κάππος Νικόλαος

    Ophthalmologist

    Kifisia

  • Εξαρτάται από την ηλικία σας, αν είναι αποκόλληση υαλοειοδούς ή όχι. Συνήθως φεύγουν χωρίς να εξαφανίζονται πάντα.

    Γκόγκος Μανώλης MD

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Thiva

  • Συμφωνώ με την γιατρό σας. Εάν επιμείνει το πρόβλημα σας, ο μοοος τρόπος να απαλλαγείτε ειναι η βιτρεκτομή.

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Ophthalmologist

    Larissa

  • Οι μυιοψιες υπάρχουν σε πολλά άτομα . Μην κυνηγάτε τα μυγάκια και αδιαφορήσατε . ο εγκέφαλος έχει την τάση να μην τα βλέπει μετά από λίγο ενώ υπάρχουν . Ανησυχούμε μόνο όταν γίνουν ξαφνικά πολλά η δούμε λάμψεις η αστραπές από τη εξωτερική μεριά . Μια βυθοσκόπηση με Goldman θα σας λύσεις οποία απορία

    Mitsonis Mihail

    Ophthalmologist

    Nea Erythraia

  • Εαν εχει γινει βυθοσκοπηση απο τον οφθαλμιατρο σας και δεν υπαρχει παθολογια δεν χρειαζεται να κανετε κατι αλλο.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Ophthalmologist

    Palaio Faliro

  • Πρέπει να γίνει βυθοσκόπηση , ειδικά αν βλέπεται και λάμψεις , μήπως υπάρχει κάποιο ρήγμα στον αμφιβληστροειδή και γίνει Αποκολληση

    Katsourakis Georgios

    Ophthalmologist

    Marousi

  • Αν σας έκανε βυθοσκόπηση με σταγόνες και σας το είπε τότε να την εμπιστευτείτε !!!!

    Lakidis Vasilis & Synergates

    Ophthalmologist

    Thessaloniki

  • Πρεπει να γινει ελεγχος με βυθοσκοπηση.
    Εαν δεν υπαρχει καποια αλλοιωση στον αμφιβληστροειδη τοτε δεν υπαρχει θεμα.
    Με τον καιρο θα μειωθει αλλα δεν θα εξαφανιστει τελειως.
    Προς το παρων χρειαζεται βυθοσκοπηση με υαλο Goldman.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Ophthalmologist

    Neo Psychiko

  • Χρειάζεται βυθοσκοπηση τα μυγακια μπορεί να είναι εκφυλισμός του υαλώδους η απλή αποκόλληση υαλωδους

    Ταμβάκος Ηλίας

    Ophthalmologist

    Glyfada

  • Μη σηκωνετε βαρη αυτον τον καιρο και αν αυξηθουν τα μυγακια να κανετε επανελεγχο

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Piraeus

  • αναλογως καποιων παραγοντων κινδυνου (ηλικια, μυωπια κτλ) αυτο απαιτει βυθοσκοπηση ή οχι.
    αν στη βυθοσκοπηση βγουν ολα φυσιολογικα, τοτε δεν χρειαζεται ουτε να ανησυχειτε ουτε να κανετε κατι αλλο.

    Kaiafas Dr Konstantinos

    Ophthalmologist

    Patras