• General topics
  • Submitted on 02/03/2023

Καλησπέρα σας, αντιμετωπίζω το τελευταίο χρονικό διάστημα έναν πόνο στον ώμο ο οποίος συνοδεύεται ορισμένες φορές και από πρήξιμο στην συγκεκριμένη περιοχή. Είναι πόνος που παρουσιάζεται πάντα σε κινήσεις του χεριού πάνω από το ύψος του ώμου, καθώς και σε κινήσεις πίσω από την πλάτη ... Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

13 specialists answered

  • Θα πρέπει να υποβληθείτε σε μαγνητική της πάσχουσας κατά ωμού άρθρωσης και οπωσδήποτε να γίνει κλινικός έλεγχος.

    Με εκτίμηση

    Siopis Christos

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • Θα χρειαστει κλινική εξεταση και οσως καποια απεικονιση. Οι κινήσεις πανω απο το ύψος του Ωμου που συνδέονται με πονο και αδυναμια καποιες φορες σχετίζονται με βλάβες των τενόντων του Ωμου μας.

    Piskopakis Nikolaos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Marousi

  • Καλημέρα σας
    Το σύμπτωμα ταιριάζει με τενοντίτιδα του υπερακανθίου μυός στον ὠμο.
    Υπάρχουν εξετάσεις;

    Papaioannou K. Ioannis

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Thessaloniki

  • Προσωπική εκτίμηση απο την σύντομη περιγραφή των συμπτωμάτων σας είναι ότι απαιτείται διερεύνηση για πιθανή τενοντοπάθεια των μυων της περιοχής. Θα βοηθούσε η κλινικη αξιολογηση και ένας υπερηχογραφικος ελεγχος της περιοχής (καθως αποτελεί δυναμική εξέταση με άμεση διαγνωστική αξία ).

    Σπηλιωτόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας.
    Χρειάζεται να γίνει κλινική εξέταση και πιθανότατα κάποιος απεικονιστικός έλεγχος ούτως ώστε να τεθεί μια σαφής διάγνωση και κατά συνέπεια να αντιμετωπιστεί σωστά το πρόβλημα σας.
    Με εκτίμηση
    Αποστολάτος Απόστολος Χειρουργός Ορθοπαιδικός Τραυματιολόγος Νικοτσάρα 9Κηφισιά.

    Αποστολάτος Απόστολος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Kifisia

  • Αυτά είναι κλασσικά συμπτώματα τενοντοπαθειας του ώμου, ωστόσο η διάγνωση γίνεται μετά από εξέταση

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Έχετε πιθανή θυλακιιτιδα και τενοντοπάθεια

    Φλώρος Ευάγγελος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • Ο πόνος σας προέρχεται κατά πάσα πιθανότητα από φλεγμονή των τενόντων του στροφικού πετάλου του ώμου (τενοντίτιδα στροφικού πετάλου). Χρειάζεστε κλινική εξέταση και εν συνεχεία απεικονιστικό έλεγχο με υπέρηχο ή μαγνητική τομογραφία προκειμένου να επιβεβαιωθεί η διάγνωση και να δωθεί κατάλληλη αγωγή.

    Petridis Georgios

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Ilisia

  • Παραπέμπει σε πρόβλημα του ώμου,πιθανή τενοντίτιδα ή και αρθροπάθεια.Χρειάζεται εξέταση από ειδικό,υπερηχογράφημα ή μαγνητική,φαρμακευτική αγωγή,φυσικοθεραπεία κλπ.

    Pandis Vasileios

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Kerkira (Corfu)

  • Η ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ Ο ( ΠΙΘΑΝΟΣ) ΕΛΕΓΧΟΣ ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΤΟΜΟΓΡΑΦΙΑ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΣΑΣ .

    Dimitrakopoulos Mihail

    Ορθοπαιδικός

    Evosmos

  • Καλημέρα σας. Είναι τυπικό πρόβλημα βλάβης στον ώμο, που χρειάζεται άμεσα θεραπεία για να βελτιωθεί. Σε διαφορετική περίπτωση υπάρχει κίνδυνος να χειροτερέψει και να κοπεί ο μύς.

    Mylonas Hrusanthos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Anavissos

  • Καλησπέρα σας. Θα χρειαστείτε μια κλινική εξέταση και σίγουρα πρέπει να κάνετε μία μαγνητική τομογραφία ώστε να δούμε αναλυτικά τι φταίει

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • Πιθανόν σύνδρομο πρόσκρουσης.Μαγνητική θα ηταν χρησιμη

    Antoniadis Georgios

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Pafos