• General topics
  • Submitted on 19/05/2023

εχω πονο 3 μηνες στην ανω πλατη δεξια κανω φυσικοθεραπειες δεν εχω δει διαφορα τι να κανω ?

13 specialists answered

  • Καλησπέρα. Το είδος των φυσικοθεραπειών που κάνατε μπορεί να μην ήταν το ιδανικό . Χρειάζεται συνδυασμών μηχανημάτων και όχι μόνο μαλάξεις κατά βάση.

    Mpoukouvalas Nikolaos

    Physiotherapist

    Kalamaria

  • Αν έχετε κάνει αρκετές συνεδρίες και δεν έχετε δει διαφορά ίσως είναι καιρός να επισκεφτείτε έναν ορθοπεδικό (εκ νέου αν το έχετε ήδη κάνει). Είτε δε σας βοηθάει ο συνάδελφος που σας έχει αναλάβει είτε είναι άλλη η παθολογία που έχετε. Εκτός αν δεν έχετε κάνει πολλές συνεδρίες και πρέπει απλά να κάνετε λίγη υπομονή ακόμα.

    Rebalance Athens

    Physiotherapist

    Koukaki

  • Χρειάζεστε Ορθοπεδικό. Η φυσικοθεραπεία είναι βοηθητική. Πρέπει να τεθεί διαγνωση. Με χαρά θα σας περιμένουμε να σας λυσουμε το πρόβλημα εις το ιατρείο. Ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Γειά σας,
    Χρειάζετε να διερευνηθεί η αιτία που ξεκινά ο πόνος.

    Mihalopoulos Paulos

    Physiotherapist

    Nea Smirni

  • καλημερα σασ καλο θα ηταν να αξιολογησουμε ολιστικα την σταση σασ το μεγεθοσ τησ βλαβησ αν συνηπαρχει καποια αλλο ζητημα εχει μια πολυπλοκοτητα ενα ζητημα μην απογοητευεστε μπορουμε να το συζητησουμε και να βρουμε καποια ακρη

    Καλυβιώτη Χριστίνα

    Physiotherapist

    Patras

  • Καλημερα σας, μιλήστε με τον φυσικοθεραπευτή σας ίσως για αλλαγή του προγράμματος φυσικοθεραπειας.

    Papoutsaki Nektaria

    Φυσικοθεραπεύτρια

    Oropos

  • Επειδή δεν μπορώ να γνωρίζω πως ξεκίνησε ο πόνος κ τι κάνετε εδώ κ 3 μήνες δεν μπορώ να σας απαντήσω με σιγουριά.

    Athanasiadou Sofia

    Physiotherapist

    Aigaleo

  • Καλό θα ήταν να γίνει μία κλινική αξιολόγηση στον αυχένα σας. Κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι τοπικά μυϊκό και γι’ αυτό δεν περνάει με τοπική φυσικοθεραπεία. Το manual therapy και ενδεχομένως ο βελονισμός να σας βοηθήσει ιδιαίτερα. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να διερευνηθεί η αιτία του πόνου και όχι η προσπάθεια εξάλειψης του συμπτώματος.

    Kourakou Malvina

    Physiotherapist

    Kato Patisia

  • Θα πρέπει να σας εξετάσει γιατρος για να σας κατευθύνει

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Θα πρέπει να γίνει επαναξιολόγηση πώς οι γειτονικές δομές και οι κινητικές αλυσίδες, όπως ο αυχένας, η θωρακική μοίρα της σπονδυλικής στήλης και ο ώμος, επηρεάζουν τη φόρτιση στη συγκεκριμένη περιοχή που εκδηλώνεται ο πόνος. Επίσης ελέγξτε μήπως συνυπάρχει σκολίωση και πού, ευθειασμός αυχένα και πρόσθια προβολή ώμου, συνήθεις αιτίες εμμένουσων συμπτωμάτων. Κατόπιν καθορίστε πλάνο νέας θεραπείας.

    Προκόπη Νικολέττα

    Physiotherapist

    Ampelokipoi

  • Καλημέρα σας πρέπει να εξεταστείτε κλινικά και να κάνετε μαγνητική τομογραφία .

    Kaldis Panagiotis

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Pallini

  • Καλό θα ήταν πριν κάνετε φυσικοθεραπείες ή εφόσον κάνετε και ο πόνος επιμένει να επισκεφτείτε έναν Ορθοπαιδικό να σας εξετάσει κλινικά. Μπορεί να πρόκειται για κάποια παθολογία του ώμου σας ή άλλης μυοσκελετικής αιτιολογίας.

    Παπαδόπουλος Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Glyfada

  • Δεν έχει γίνει εύστοχη διάγνωση από την αρχή!
    Χρειάζεσαι περαιτέρω διερεύνηση και φυσιοθεραπευτική αξιολόγηση.

    Τσαντίλας Θεοφάνης

    Physiotherapist

    Trikala