• Herpes
  • Submitted on 04/12/2022

Έχω έρπη ζωστήρα. Έγινε σήμερα η διάγνωση στο νοσοκομείο της Χαλκίδας. Ο δερματολόγος που έκανε τη διάγνωση και μου έδωσε την φαρμακευτική αγωγή μου εδωσε ένα σαπούνι για πλύσιμο πάνω στα εξανθήματα το vencil septskin σε υγρή μορφή. Θέλω να ρωτήσω αν αυτό ξεπλένετε με νερό.. Είμαι 53 χρονών και έχω τη νόσο του Berger και παίρνω χάπια για το κυκλοφοριακό . Θέλω να ρωτήσω αν είναι από πολύ άγχος και στρες δουλειάς η' αν συνδέεται με κορονοιο με την ασθενή του μορφή . Κάτι τέτοιο μου είπαν.

3 specialists answered

  • Το σαπούνι ξεπλένεται με νερό. Όσον αφορά το πολύ στρες, μπορεί να συμβάλλει στην εκδήλωση του ζωστήρα, καθ,ως επίσης και η covid λοίμωξη στα πλαίσια της πιθανής πτώσης άμυνας που μπορεί να προκαλέσει .

    Πανταζή Βασιλική (Deactivated account)

    Dermatologist - Venereologist

    Gizi

  • Καλησπέρα σας
    Ο έρπης ζωστήρας είναι η δεύτερη φορά που ενεργοποιείται μέσα μας ο ιός της ανεμευλογιάς. Όλοι σχεδόν οι άνθρωποι, στην παιδική ηλικία, είτε εμβολιαζόμαστε είτε νοσούμε από τον ιό της ανεμευλογιάς. Αυτή είναι η πρώτη επαφή του οργανισμού μας μαζί του αλλά όχι και η μοναδική καθώς μια φορά στην ζωή μας, ή σπανιότερα και περισσότερες, όταν αγχωθούμε, κουραστούμε σωματικά ή ψυχικά ή νοσήσουμε από άλλο νόσημα ή λάβουμε κάποιο φάρμακο που καταστέλει το ανοσοποιητικό όπως για παράδειγμα η κορτιζόνη, μπορούμε να υποστούμε μια ενεργοποίηση του ιού, ο οποίος όλο αυτό το χρονικό διάστημα από την πρώτη επαφή μαζί του παραμένει κοιμώμε
    ... Read more

    Kakepis Mihalis

    Dermatologist - Venereologist

    Pallini

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,Ο ΕΡΠΗΤΟΙΟΣ ΦΟΥΝΤΩΝΕΙ ΚΑΙ ΕΚΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΜΕ ΧΑΜΗΛΗ ΑΜΥΝΑ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑΣ ΔΗΛ. ΛΟΙΜΩΞΗ,ΙΩΣΗ,ΣΩΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ STRES

    Mpikos Aristeidis

    Dermatologist - Venereologist

    Evosmos