• Diabetes
  • Submitted on 17/05/2023

Χειρουργήθηκα στο ισχίο πριν 7 χρόνια και φέτος πονάει πάλι. Είμαι 70 χρόνων διαβητική. Τι επιλογές έχω; .

10 specialists answered

  • Οι λόγοι που έχετε ενοχλήσεις μπορεί να είναι ανεξάρτητοι της αρθροπλαστικής σας. Χρειάζεται επανεκτίμηση για υπάρχει ξεκάθαρη εικόνα.

    Πετρίδης Γρηγόριος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Marousi

  • Καλημέρα σας , να πάρετε για αρχή παυσίπονα και μετά να κάνετε μια καινούργια ακτινογραφία .

    Kaldis Panagiotis

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Pallini

  • Πρέπει να γίνουν απεικονίσεις σε ισχίο και μέση και κλινική εξέταση

    Παπαδόπουλος Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Glyfada

  • Καλησπέρα σας. Τα 7 χρόνια είναι σχετικά σύντομα για να έχετε ξανά πρόβλημα με το ισχίο στο οποίο έχετε κάνει χειρουργείο. Είναι απαραίτητος ο απεικονιστικός έλεγχος αφού σας δεί Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Διακάτος Ανδρέας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Ilioupoli

  • ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΑ ΜΕ ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΕΙ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ, ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΦΘΟΡΑ ΤΟΥ ΥΛΙΚΟΥ, ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΕΣΟΛΑΒΗΣΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ ΣΑΚΧ.ΔΙΑΒΗΤΗ.

    Dimitrakopoulos Mihail

    Ορθοπαιδικός

    Evosmos

  • Θα πρέπει οπωσδήποτε να κάνετε κάποιες εξετάσεις ώστε να καθοριστεί η αιτία που πονάτε. Οι επιλογές θεραπείας καθορίζονται ανάλογα με την αιτία που προκαλεί τον πόνο κ μπορεί να είναι από τη χρήση κάποιου αναλγητικου μέχρι την επανεγχειρηση

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Πριν ληφθούν αποφάσεις θα πρέπει να κάνετε ακτινογραφίες, εξετάσεις αίματος, κ πιθανόν παρακέντηση ισχίου κ σπινθηρογράφημα. Φυσικά η κλινική εξέταση από ένα ορθοπαιδικο είναι αυτονόητη

    Σάσαλος Γρηγόριος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Galatsi

  • Καλησπέρα σας. Αν έχετε κάνει αρθροπλαστική θα πρέπει να γίνουν κάποιες εξετάσεις ούτως ώστε να διαπιστωθεί η κατάσταση της και το αν ο πόνος οφείλεται,για παράδειγμα,σε χαλάρωση των υλικών.
    Με εκτίμηση,
    Αποστολάτος Απόστολος
    Χειρουργός Ορθοπαιδικός Τραυματιολόγος
    Νικοτσάρα 9 Κηφισιά.

    Αποστολάτος Απόστολος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Kifisia

  • Αγαπητή μου κυρία, είναι ανάγκη να βρούμε την αιτία του πόνου. Αυτό γίνεται με έναν έλεγχο της περιοχής κλινικά και εργαστηριακά. Μπορεί να είναι και μια απλή η αίτια του πόνου. Σας ευχαστώ πολύ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Σπινθηρογράφημα να δεις αν υπαρχει χαλάρωση.

    Antoniadis Georgios

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Pafos