• Diet and nutrition
  • Submitted on 06/05/2023

Καλημέρα σας... θελω να κάνω δίαιτα.. Είμαι 29 ετών, 1.61 στο ύψος και έχω 76 κιλά... Θα ήθελα να μου προτείνεται μια εύκολη και γρήγορη διαιτα.. ετσι ωστε μεχρι το καλοκαιρι να τα χασω!!!

11 specialists answered

  • καλό θα ήταν να μην έχουμε απότομη απώλεια βάρους για να είναι ευκολότερη η διατήρηση του. Το πιο σωστό είναι να έχω μία ολοκληρωμένη εικόνα για τα κιλά σας για να είναι η διατροφή προσαρμοσμένη στις δικέ σας ανάγκες

    Βασιλική Σταμάτη (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Elefsina

  • Η απάντηση στο ερώτημα σας δεν είναι τόσο απλή. Βλέπετε, η σύγχρονη Επιστήμη της Διατροφής επιτάσσει νέες τακτικές, διαφορετικές από την κλασσική διαιτολογική αντιμετώπιση. Απαιτείται μια «ολιστική» διατροφική προσέγγιση, όπου πέρα από το διαιτητικό σχήμα θα πραγματεύεται και τις ψυχολογικές, βιωματικές και συναισθηματικές προεκτάσεις του φαγητού. Χειριζόμαστε τον άνθρωπο ως οντότητα πολύπλευρη και πολύπλοκη (όπως άλλωστε είναι και το πρόβλημα της παχυσαρκίας) και όχι ως ένα αριθμό σε μια ζυγαριά. Το πραγματικό πρόβλημα δεν είναι μόνο να χάσουμε αλλά να διατηρήσουμε ένα σταθερό χαμηλό βάρος και ο τρόπος φυσικά δεν είναι μια δίαιτα α... Read more

    Petsios Dimitrios

    Dietitian - Nutritionist

    Kifisia

  • Καλημέρα σας. Δεν υπάρχει συγκεκριμένο σχήμα που θα μπορούσαμε να σας προτείνουμε. Μπορείτε να μειώσετε τα γλυκά και το junk food αρχικά + συνδυαστικά να αυξήσετε το περπάτημα, τα φρούτα και τα λαχανικά σας κάθε ημέρα !

    Petrakou Marilena

    Dietitian - Nutritionist

    Keratsini

  • Καλημέρα σας θα σας βοηθούσε να ξεκινήσετε με μια δίαιτα 1200 θερμίδων. Τροφές συγκεκριμένες δε μπορώ να σας προτείνω καθότι δεν γνωρίζω τις προτιμήσεις σας. Στην πορεία θα χρειαστεί κάποιος χειρισμός γιατί θα σταματήσει πιθανότατα η απώλεια βάρους και θα θέλει κάποιο ιδιαίτερο διατροφικό σχήμα για να ξεμπλοκάρει. Εκεί θα χρειαστεί πιθανότατα η βοήθεια ενός ειδικού

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi

  • Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό διαιτολόγο για να σας συντάξει μία εξατομικευμένη διατροφή.

    Konstantinou Krini

    Dietitian - Nutritionist

    Voula

  • Καλησπέρα σας, τα στοιχεία που δίνεται δεν είναι αρκετά για αξιολόγηση. Εάν επιθυμείτε πραγματικά να χάσετε βάρος σωστά καλό θα ήταν να επισκεφτείτε κάποιο διατροφολόγο στην περιοχή που μένετε ώστε να σας κάνει μία ανάλυση σώματος , να δει αιματολογικές εξετάσεις και εφόσον αξιολογήσει την κατάσταση θρέψης του δικού σας οργανισμού, να σας δώσει την κατάλληλη διατροφή ώστε και το βάρος που θέλετε να χάσετε, αλλά και να παραμείνετε υγιής.

    Palatou Paraskeui

    Dietitian - Nutritionist

    Trikala

  • Γεια σας και ευχαριστούμε για το σχόλιο.

    Για να σας βοηθήσουμε εξατομικευμένα θα πρέπει να γνωρίζουμε το γενικότερο προφίλ σας και το ιατρικό ιστορικό σας μαζί με όλες τις συνήθειες.
    Δυστυχώς με ένα σχόλιο δεν μπορούμε να δώσουμε καμία οδηγία και καμία δίαιτα και ο κάθε στόχος θέλει αντίστοιχη επαγγελματική καθοδήγηση για να διατηρηθεί.

    Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

    Με εκτίμηση,
    η ομάδα του www.nutripass.gr

    Antoniou Giannis

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

  • Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει σε αυτό ώστε να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα σύμφωνα με τις ανάγκες σας. Όμως σαν γενικές διατροφικές οδηγίες καλό θα είναι να έχετε μικρά και συχνά γεύματα διότι έτσι ενεργοποιείται καλύτερα ο μεταβολισμός σας. Να μην τρώτε πολύ αργά το βράδυ διότι οι καύσεις του οργανισμού τις βραδινές ώρες μειώνονται πολύ και ότι φάμε γίνεται λίπος στο σώμα. Να ακολουθήσετε μια ισορροπημένη διατροφή με ποικιλία σε τροφές ώστε να μην υπάρχουν διατροφικές ελλείψεις και να είναι ευχάριστη η διατροφή σας. Η διατροφή θα πρέπει να είναι χαμηλή σε λιπαρά, ζάχαρη και γλυκά και χαμηλου γλυκαιμικου φο... Read more

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

  • Καλημέρα σας
    Για να φτιάξουμε ένα αποτελεσματικό κ εξατομικευμένο πλανο διατροφής για απώλεια κιλών θα πρέπει να έχουμε περισσότερες πληροφορίες από την ηλικία /βάρος κ ύψος
    Θα χαρώ να σας γνωρίσω από κοντά κ να φτιάξουμε το κατάλληλο πρόγραμμα για εσάς

    Kakoulidi Olga (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Neos Kosmos

  • Η Διατροφή είναι μια εξειδικευμένη υπηρεσία υγείας. Αν ψάχνετε έτοιμη Διατροφη ψάξτε στο διαδύκτιο. Εδώ απευθύνεστε σε επαγγελματίες υγείας που πρώτη προτεραιότητα είναι η υγεία σας.
    Οι γρήγορες δίαιτες και φασόν είναι επιβλαβής πολλές φορές.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Dietitian - Nutritionist

    Pagrati

  • Ο κάθε άνθρωπος έχει τις δικές του ανάγκες και τις δικές του δυνατότητες. Δεν μπορεί να δοθεί έτσι απλά μια δίαιτα. Πρέπει να έρθετε από το γραφείο μου, να μετρήσουμε τις ανάγκες σας και να φτιαχτεί εξατομικευμένο διαιτολόγιο.

    Karaiskos Ioannis (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Nea Smirni