• Diet and nutrition
  • Submitted on 06/05/2024

Γεια σας είμαι 13 έχω Ύψος 1,39 και βάρος 43 κιλά .....Έχω αρκετό λοιπός ,μέχρι το καλοκαίρι θέλω να χάσω 3-4 κιλά ... μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να κάνω

4 specialists answered

  • Είσαι ανήλικη & οποιαδήποτε συμβουλευτική από το Ίντερνετ ή πίσω από ένα ανώνυμο πληκτρολόγιο μπορεί να είναι επικίνδυνη. Να μοιραστείς την ανησυχία σου στους γονείς σου & να ζητήσεις να σε πάνε σε κάποιον ειδικό!

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Dietitian - Nutritionist

    Pagrati

  • Καλημέρα! Δεν γνωρίζω πως είναι τώρα η διατροφή σου. Καλό θα ήταν να πας μαζί με έναν από τους γονείς σου σε κάποιον διαιτολόγο έτσι ώστε να οργανώσει σωστά τη διατροφή σου, για να χάσεις το όποιο παραπάνω λίπος υπάρχει, χωρίς από την άλλη να δημιουργηθούν θέματα στην υγεία σου, καθώς είσαι ακόμη σε φάση ανάπτυξης.

    Konstantinou Krini

    Dietitian - Nutritionist

    Voula

  • Καλημέρα! Το να χάσεις 3-4 κιλά μέχρι το καλοκαίρι δεν είναι πρόβλημα, ούτε και κάτι δύσκολο. Θα περιορίσεις τις μερίδες σου και θα σταματήσεις τα γλυκά. Θα τρως ένα φυσιολογικό πρωινό (π.χ. 1 τοστ), το μεσημεριανό σου (1 μερίδα) και το βράδυ κάτι ελαφρύ (πχ. 1 γιαούρτι με 1 κουτ. σ. μέλι). Ενδιάμεσα μπορείς να φας και 2 φρούτα μέσα στη μέρα. Σε 1 μιση μήνα θα έχεις χάσει τα κιλά που θες.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και να σας βοηθήσει να χάσετε τα περιττά κιλά εύκολα, αποτελεσματικά με σωστή και ισορροπημένη διατροφή. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει να υιοθετήσετε υγιεινές διατροφικές συνήθειες εφ όρου ζωής.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi