• Diet and nutrition
  • Submitted on 15/01/2023

Εχω πρωτα συμπτωματα νευρικης ανορεξιας. Φοβαμαι να φαω γιατι εχω την εντυπωση οτι θα παχυνω. Κανω υπερβολικη ασκηση στο διαδρομο δυο φορες τη μερα γι'αυτον ακριβως το λογο οτι αν κανω μονο μια φορα θα αρχισω να βαζω κιλα. Περιορισα παρα πολυ το φαγητο. Τρωω μονο λιγο τυρι αντε και καμια σπανακοπιτα η τυροπιτα τη μερα.Τη βγαζω με πινοντας σοκολατες και καφεδες.Πως μπορω να το αντιμετωπισω.. Ειναι θεμα ψυχιατρου και διατροφολογου ταυτοχρονα? Και το κυριωτερο αν μπορω να το ξεπερασω.

12 specialists answered

  • Καλησπέρα καταρχήν είναι πολυ σημεντικό που εναγνωρίζεται τα σημάδια. Χρειάζεται αμεσα να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο ψυχοθεραπευτη και παραλληλα με διατροφολόγο. Δε χρειαζεται ψυχιατρος σε αυτη τη φάση παραμόνο εαν σας παραπέμψει ο ψυχοθεραπευτής.

    Soul Therapy

    Acupuncturist

    Neo Psychiko

  • Ακριβως ,Πρεπει να συννενοηθειτε με τους ειδικους που αναφερατε για να σας βοηθησουν.

    Oikonomidou Hristina

    Endocrinologist

    Karditsa

  • Καλό θα ήταν από τη στιγμή που έχετε επίγνωση του προβλήματος σας να απευθυνθείτε το συντομότερο δυνατό σε ψυχίατρο και διατροφολόγο ώστε να μην επιδεινωθεί η κατάστασή σας.
    Είμαι σίγουρη ότι με την κατάλληλη καθοδήγηση και με τη θέλησή σας θα ξεπεράσετε το πρόβλημά σας

    Κανελλοπούλου Σοφία

    Endocrinologist

    Agioi Anargiri

  • Είναι κυρίως θέμα ψυχιάτρου και χρειάζεται και η αρωγή διατροφολόγου. Ναι μπορεί να ξεπεραστεί!

    Koutsaki Maria

    Endocrinologist

    Kesariani

  • Καλησπερα σας. Το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανετε ειναι να δειτε εναν ψυχιατρο, καθως αν υπαρχει νευρικη ανορεξια πρεπει οπωδηποτε να εχετε ψυχιατρικη υποστηριξη ωστε να μπορεσετε να το ξεπερασετε. Ο διατροφολογος ειναι δευτερευον θεμα

    Iliopoulou Amalia

    Endocrinologist

    Kolonaki

  • Καλησπέρα.
    Η άποψη μου, είναι ότι ο κάθε άνθρωπος , αν έχει θέληση , ειλικρίνεια και αποκτήσει σωστή οπτική γωνία για το πρόβλημα του, μπορεί να ξεπεράσει τα διάφορα προβλήματα του.
    Μερικές ερωτήσεις που θα πρότεινα να κάνετε στον εαυτό σας είναι οι εξής.
    Έχετε την σωστή εικόνα για την εμφάνιση σας;
    Μήπως σας διακατέχει κάποια υπερβολή σε σχέση με το βάρος σας;
    Γιατί είναι τόσο σημαντικό για εσάς, που φτάνει το επίπεδο της εμμονής, να μην κουβαλήσετε περισσότερο βάρος , από αυτό που εσείς έχετε έχετε ορίσει;
    Αν είστε σ ένα αρχικό στάδιο, αυτής της συμπεριφοράς προς τον εαυτό σας, τα εργαλεία της φύσης μέσω της ολιστική
    ... Read more

    Μαρκάκη Χαρά

    Βελονίστρια Ομοιοπαθητικός

    Moschato

  • Φυσικά και μπορείτε να το ξεπεράσετε. Υπάρχουν χιλιάδες ασθενείς που ζουν με την νευρική ανορεξία. Πρωταρχικό ρόλο έχει ο συνάδελφος ψυχίατρος. Είναι ουσιώδες εκτός από την αρχική διάγνωση να σας παρακολουθεί ανά τακτά διαστήματα. Μετά την αρχική σας εκτίμηση εισέρχονται και άλλες ειδικότητες όπως αυτή της παθολογίας όσον αφορά κύρια προβλήματα που σχετίζονται με την θρέψη ή συχνές ηλεκτρολυτικές διαταραχές.

    Μπαρμπουνάκης Γεώργιος

    Internist

    Pagrati

  • Η νευρική ανορεξία είναι κάτι πολύ πιο έντονο από αυτό που περιγράφετε. Σίγουρα, όμως, τέτοιες συμπεριφορές μπορεί να οδηγήσουν σε νευρική ανορεξία. Είναι καλό να μιλήσετε με κάποιον ψυχίατρο που θα σας βοηθήσει σε πολύ μεγάλο βαθμό.

    Κουτσουφλιανιώτης Κωνσταντίνος

    Internist

    Thessaloniki

  • Πρέπει να γίνει άμεσα εκτίμηση από ειδικό ψυχίατρο που ασχολείται με διατροφικές διαταραχές. Εν συνεχεία πρέπει να σας αναλάβει διατροφολόγος ή team ανάλογο που εξειδικεύεται σε διατροφικές διαταραχές και να σας δει και ενδοκρινολόγος για τυχόν ορμονικές διαταραχές.

    Anamaterou Hrysanthi

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Marousi

  • καλησπερα, αφου αναγνοριζετε το προβλημα, με την βοηθεια του ενου καλου ψιχιατρου, θα μπορεσετε να το ξεπερασετε! προτα να κανετε αυτο το βημα, μετα μπορειτε να δειτε και τα ενδοκρινολογικα. Σας ευχομαι τα καλητερα!

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Thessaloniki

  • Καλημέρα σας. Είναι θέμα ψυχιάτρου. Θα πρέπει να τον επισκεφτείτε γιατί η διατροφή σας είναι προβληματική και ελλειμματική. Θα σας δημιουργήσει στο μέλλον πολλά προβλήματα υγείας γιατί στερείτε από τον οργανισμό σας αρκετές απαραίτητες θρεπτικές ουσίες σε πολλά επίπεδα και ταυτόχρονα τον δηλητηριάζετε με τοξικές, εθιστικές ουσίες μή απαραίτητες για τον οργανισμό.

    Mylonas Hrusanthos

    Acupuncturist

    Anavissos

  • Μπορείς να το ξεπεράσεις. Χρειάζεσαι τη συμβουλή ψυχιάτρου.

    Ρηγόπουλος Αντώνιος

    Internist

    Patras