• ΔΕΠΥ
  • Submitted on 21/04/2024

Δυστυχώς έχω φτάσει να είμαι 27 ετών και γενικά δεν είχα ποτέ και ούτε έχω ενδιαφέροντα στη ζωή μου, με αποτέλεσμα να μην έχω γνώσεις για τιποτα. Από πχ ταινίες μέχρι και πιο σοβαρά θέματα που αφορούν τον κλάδο της δουλειάς μου. Ταυτόχρονα ενώ ξέρω την κατάσταση μου, δεν κάνω τίποτα για να το αλλάξω αυτό, με αποτέλεσμα κάθε φορά που γνωρίζω καινούρια άτομα να είμαι τρομερά απόμακρη και καθόλου ομιλητική και κοινωνική. Για παράδειγμα τώρα στο μεταπτυχιακό μου, όλοι μου λένε ότι είμαι υπερβολικά ντροπαλή και αγχώδης. Μάλιστα σε μια παρουσίαση που έκανα, μου είπαν συμφοιτητές μου ότι ήμουν πολύ αγχωμένη και έχανα τα λόγια μου. Γενικά νιώθω ότι δεν μπορώ να συγκεντρωθώ, γιατί κάθε φορά μου περνάνε διάφορες σκέψεις στο μυαλό μου, με αποτέλεσμα να μην έχω ακούσει τίποτα από αυτά που έχουν πει οι καθηγητές. Νιώθω ότι έχω ΔΕΠΥ και ταυτόχρονα κατάθλιψη και δεν ξέρω τι να κάνω. Νιώθω τόσο κουρασμένη από όλο αυτό και είμαι συνέχεια σε έναν φαύλο κύκλο.

8 specialists answered

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη μπορεί να είναι αυτή η κατάσταση για εσάς. Η έλλειψη ενδιαφέροντος για τη ζωή και η απόσταση από τους άλλους είναι δύσκολα συναισθήματα που μπορούν να επηρεάσουν σημαντικά την ποιότητα ζωής μας. Είναι σημαντικό να αντιμετωπίσετε αυτά τα συναισθήματα και να ζητήσετε βοήθεια από επαγγελματίες ψυχικής υγείας. Ένας ψυχολόγος μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε και να αντιμετωπίσετε τα συναισθήματά σας και να ανακαλύψετε τρόπους για να βελτιώσετε την καθημερινή σας ζωή, καθώς ένας ψυχίατρος θα σας δώσει διάγνωση για τα προβλήματα που αντιμετωπίζετε.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Φαίνεται να υπάρχουν συμπτώματα γενικευμενου άγχους και κατάθλιψης χρειάζεται να γίνει αξιολόγηση και εκτίμηση. Αυτό που μπορεί να βοηθήσει περισσότερο είναι η ψυχοθεραπεία

    Papadopoulos Andreas

    Ψυχολόγος

    Evosmos

  • Η αναγνώριση της κατάστασης σας αποτελεί το πρώτο βήμα προς την αντιμετώπισή της. Η κατάσταση αυτή φαίνεται να έχει αρνητικές επιπτώσεις στην κοινωνική σας ζωή και την επαγγελματική ανάπτυξη, καθώς η έλλειψη ενδιαφερόντων σας κάνει να φαίνεστε απόμακρη και να δυσκολεύεστε να επικοινωνήσετε σε κοινωνικές ή επαγγελματικές καταστάσεις.
    Οι αιτίες μπορεί να είναι πολλαπλές το σίγουρο είναι ότι επηρεάζουν την καθημερινότητά σας, με αποτέλεσμα να νιώθετε αγχωμένοι και να δυσκολεύεστε να συγκεντρωθείτε.
    Η αναζήτηση επαγγελματικής ψυχολογικής βοήθειας, μπορεί να αποδειχθεί ωφέλιμη για σας γιατί μέσο της ψυχοθεραπείας θα μπορέσετε να κατανοήσ
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Καλησπέρα! Φαίνεται να ζορίζεται και να πιέζεστε καθώς έρχεστε σε επαφή με κόσμο. Το άγχος σας δείχνει να σας φέρνει δυσλειτουργία στην καθημερινότητά σας. Η δυσκολία στην συγκέντρωση μπορεί να οφείλεται και στο άγχος.που έχετε.
    Αν συνεχίζετε να δυσκολεύεστε καλό είναι να επισκεφτείτε έναν θεραπευτή και να φροντίσετε όλες αυτές τις συμπεριφορές που σας δυσκολεύουν. Καλή συνέχεια!

    Μαρτζιβάνου Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Thessaloniki

  • Κατανοώ πόσο δυσάρεστη μπορεί να είναι η κατάσταση που βιώνεις. Η έλλειψη ενδιαφέροντος και η απομάκρυνση από τη ζωή, μαζί με τη δυσκολία να αντιμετωπίσεις καθημερινές καταστάσεις, μπορεί να είναι συμπτώματα ψυχολογικών δυσκολιών λαμβάνοντας υπόψιν και τις κοινωνικές δυσκολίες που αναφέρεις. Σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι σημαντικό να ζητήσεις βοήθεια από επαγγελματίες ψυχικής υγείας, όπως ψυχολόγοι ή ψυχοθεραπευτές. Ένας ειδικός μπορεί να σε βοηθήσει να κατανοήσεις καλύτερα τα συναισθήματά σου, να αναγνωρίσεις τις σκέψεις και τα προβλήματα που προκαλούν την απομόνωση και την έλλειψη ενδιαφέροντος, και να αναπτύξεις στρατηγικές για να αντιμετω... Read more

    Κοτρώτσιος Δημήτρης

    Κλινικός Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής CBT

    Ioannina

  • Μέσα από τη θεραπεία μπορείτε να βοηθηθείτε να αλλάξετε πράγματα που σας ενοχλούν και να αποκτήσετε σταδιακά κοινωνικές δεξιότητες που θα διευκολύνουν την κοινωνική σας αλληλεπίδραση. Επίσης, είναι εντάξει να είστε ντροπαλή, ίσως είναι γνώρισμα της ιδιοσυγκρασίας σας, ωστόσο με παιχνίδια ρόλων και εκπαίδευση σε κοινωνικές δεξιότητες μέσα στη θεραπεία μπορείτε να αποκτήσετε μεγαλύτερη εξωστρέφεια αν αυτό είναι που επιθυμείτε εσείς και δεν είναι επιθυμία των άλλων (πχ συμφοιτητών). Όσον αφορά την παρουσίαση, θέλω να σας καθησυχάσω λέγοντάς σας ότι ο φόβος έκθεσης είναι πολύ συχνός και απαντά στην πλειοψηφία των ανθρώπων που καλούνται να παρουσι... Read more

    Ntoutsi Theodora

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Akadimia

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω ότι περνάτε δύσκολα το τελευταίο καιρό και προσπαθείτε να βρείτε έναν τρόπο να σπάσετε αυτό τον φαύλο κύκλο. Η αλήθεια είναι ότι πολλά από τα συµπτώµατα της ΔΕΠΥ επικαλύπτονται µε άλλες καταστάσεις. Ως συνέπεια ενήλικες νευροδιαφορετικοί λαμβάνουν εσφαλμένη διάγνωση και καθόλου διάγνωση στην παιδική και εφηβική ηλικία. Επειδή τα συμπτώματα που αναφέρετε εμπίπτουν και σε άλλες διαγνωστικές κατηγορίες πέραν της ΔΕΠΥ θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχίατρο ώστε να λάβετε έγκυρη διάγνωση. Στην συνέχεια θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο- ψυχοθεραπευτή ώστε να λάβετε θεραπεία βάσει της διά... Read more

    Bampili Aggeliki

    Ψυχολόγος

    Akadimia

  • Καλησπέρα! Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο μπορεί να είναι αυτό που βιώνετε, και είναι απόλυτα φυσιολογικό να αισθάνεστε κουρασμένη και απογοητευμένη από αυτόν τον φαύλο κύκλο. Το να αντιλαμβάνεσαι την κατάσταση χωρίς να μπορείς να την αλλάξεις μπορεί πραγματικά να είναι απογοητευτικό.

    Θα ήταν πολύ ωφέλιμο να συζητήσεις αυτά που νιώθεις με έναν ειδικό, όπως έναν ψυχολόγο ή ψυχοθεραπευτή, που θα μπορούσε να σε βοηθήσει να ερευνήσετε μαζί τις ρίζες της αίσθησης αυτής της έλλειψης ενδιαφέροντος και της ψυχικής κόπωσης. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να σου προσφέρει τα εργαλεία και τις τεχνικές για να διαχειριστείς την κατάθλιψη και το άγχος, να βελτιώ
    ... Read more