• Botox
  • Submitted on 08/04/2023

Γεια σας ειμαι 27 χρονων και εχω ακουσει για το baby botox.Tι μου συστηνετε?Να το αρχισω?Εχει αμεσα αποτελεσματα?Και καθε ποτε πρεπει να το επαναλαμβανω?

14 specialists answered

  • Καλησπέρα σας! Το baby botox ειναι η μισή δόση του κανονικού botox. Μπορεί να γίνει σε κάθε ηλικία αλλά ενδείκνυται περισσότερο σε νεαρές γυναίκες, ηλικίας 30-35 για καλύτερο αποτέλεσμα, καθώς σε μεγαλύτερες ηλικίες δεν θα τους καλύπτει. Εσεις μπορείτε να το κάνετε εαν υπαρχει έντονη εκφραστικότητα και για προληπτικούς λόγους, .Αν και δεν υπάρχει αντένδειξη κατα την γνώμη μου περιμένετε λιγα χρόνια ακόμη. Η δράση του φαρμάκου αρχίζει να φαίνεται σε 2-3 ημέρες και ολοκληρώνεται το αποτέλεσμα στις 15 ημέρες. Διάρκεια αποτελέσματος θεραπείας έως 6 μήνες.

    Kontogiannis THanos

    Plastic surgeon

    Kolonaki

  • Το baby Botox ουσιαστικά είναι Botox με λιγότερες μονάδες για πιο φυσικό αποτέλεσμα και κίνηση. Είναι μια εξατομικευμένη θεραπεία ανάλογα με την ανατομία, την κίνηση του προσώπου και φυσικά το τι θελουμε να διορθώσουμε. Λειτουργεί άψογα για πρόληψη αλλά κ αντιμετώπιση ήδη εγκατεστημένων ρυτίδων έκφρασης. Στην ηλικία που εσεις βρίσκεστε φυσικά κ μπορείτε να έχετε υπέροχα αποτελέσματα αν φυσικά το χρειάζεστε. Καλό θα ήταν να σας δούμε από κοντά ή κάποιος ειδικός κ να συζητήσετε τις αναγκες και το τι θέλετε να αντιμετωπίσετε. Επειδη πι μονάδες είναι λιγότερες στο baby Botox μπορεί να χρειαστει να το επαναλάβετε στους 4-5 μήνες διαφορετικά 2 φορέ... Read more

    Skolarikou Maria

    Plastic surgeon

    Kolonaki

  • Καλησπέρα σας
    Το baby botox, είναι μια μικρή ποσότητα του botox που χρησιμοποιείται τοπικά για την διόρθωση κάποιων ρυτίδων έκφρασης. Γενικά με το botox διορθώνουμε τις ρυτίδες έκφρασης που σχηματίζονται από τους μιμικούς μύες του προσώπου. Είναι μια πρωτείνη που χαλαρώνει τους μύες. Θα λέγαμε ότι το βασίλειο του botox είναι το πάνω πρόσωπο και ιδιαίτερα ο μετωπιαίος μυς, το μεσόφρυο καθώς και οι ρυτίδες στα πλάγια του ματιού που σχηματίζονται όταν γελάμε έντονα. ( το "πόδι της χήνας".) Αν έχετε κάποια τέτοια ρυτίδα έκφρασης τότε μπορείτε να ξεκινήσετε baby-botox. Τα αποτελέσματα είναι άμεσα και διαρκούν από 4 ως 6 μήνες οπότε μ
    ... Read more

    Kakepis Mihalis

    Dermatologist - Venereologist

    Pallini

  • Ο ειδικός πλαστικός χειρουργός θα το κρίνει αφου σας δει

    Καποσίτας Νώντας

    Plastic surgeon

    Athens

  • Το αποτέλεσμα είναι άμεσο και διαρκεί 6 μήνες. Το μποτοξ δρα προληπτικά. Μην αφήσετε τις ρυτίδες να γίνουν στατικές, γιατί μετά θα αντιμετωπίζονται πολύ πιο δύσκολα.

    & Beauty Derma

    Dermatologist - Venereologist

    Melissia

  • Καλησπέρα σας.
    Εγώ θα έλεγα ότι δεν υπάρχει λάθος και σωστό.
    Αν και είστε σε νεαρή ηλικία που πιθανότατα δεν έχουν εμφανιστεί ακόμα ρυτίδες, η άποψη ότι το botox (baby στην περίπτωσή σας) θα καθυστερήσει την εμφάνιση αυτών των ρυτίδων δεν είναι λάθος.
    Δεν πιστεύω ότι θα χρειαστεί να το επαναλαμβάνετε σε λιγότερο από 12 - 18 μήνες.
    Το αποτέλεσμα φαίνεται στις πρώτες 10 μέρες.
    Σας ευχαριστώ

    Kaloudis Ioannis

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Ανάλογα τις ανάγκες , σε αδύνατο εκφραστικό πρόσωπο μπορεί να υπάρχει ένδειξη Botox , ακόμη κ σε 27 ετών ενδιαφερόμενο.
    Προσωπικά προτιμώ κανονική εφαρμογή κ όχι υποθεραπεια με λιγότερες μονάδες ( baby Botox )

    Σταμπολίδης Νεκτάριος

    Plastic surgeon

    Kolonaki

  • Εάν έχετε ρυτίδες να κάνετε Μπότοξ. Αν δεν έχετε όμως δεν χρειάζεται. Αυτό που λέγεται baby Botox , είναι εμπορικός όρος και όχι ιατρικός. Αναφέρεται δηλαδή σε ελάχιστη δόση η οποία δεν έχει και ιδιαίτερο αποτέλεσμα, Εφόσον δεν έχετε ρυτίδες. Η θεραπεία αυτη έχει μέσο όρο διαρκείας έξι μήνες

    Pantelidis Manos

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας. Το baby botox είναι περισσότερες ενέσεις σε μεγαλύτερη αραίωση. Επιτυγχάνουμαι εξάλειψη των ρυτίδων κίνησης με διατήρηση της κινητικότητας. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι διαρκεί λιγότερο από το παραδοσιακό. Το πότε θα αρχίσετε το μποτοξ (κανονικό ή baby) εξαρτάται από εσάς και τί θέλετε να επιτύχετε. Επειδή κάθε περίπτωση είναι εξατομικευμένη, καλό θα ήταν να σας δει κάποιος εκπαιδευμένος ιατρός από κοντά.

    Papas Athanasios

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Η ηλικία δεν είναι τόσο καθοριστική όσο η παρουσία ρυτίδων ηρεμίας στο μέτωπο και στο "πόδι της χήνας".Τα αποτελέσματα είναι ορατά εντός 2 εβδομάδων και η διάρκεια δράσης 3-6 μήνες. Η επανάληψη συστήνεται ανά 6 μήνες

    Δελβινιώτη Ξένη

    Plastic surgeon

    Ilisia

  • Το baby Botox κατά την προσωπική μου άποψη είναι ένας τρόπος να ξεκινήσει ένα άτομο με ήπιο τρόπο τη θεραπεία. Θεωρώ όμως ότι δε βοηθάει σε όλες τις περιπτώσεις και είναι σημαντικό να συζητήσετε με το γιατρό τη δική σας περίπτωση και το λόγο που πρέπει να ξεκινήσετε τη θεραπεία .

    Antoniadis Athanasios

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας! Βρίσκεστε στην ιδανική ηλικία για να ξεκινήσετε κάποιες θεραπείες, όπως το baby botox, προληπτικά, ιδιαίτερα αν σχηματίζονται έντονα οι πρώτες ρυτίδες έκφρασεις. Σε κάθε περίπτωση όμως, θα σας συμβούλευα να σας δει ένας ιατρός από κοντά, ούτως ώστε να εξετάσει τις ανάγκες του προσώπου σας, καθώς ο κάθε ασθενής διαφέρει, κι επομένως διαφέρουν και οι ανάγκες του. Ενδέχεται, να χρειάζεστε μία απλή ενυδάτωση και όχι κάτι ενέσιμο απευθείας.

    Μακρυγιώργης Κωνσταντίνος

    Plastic surgeon

    Platia Mavili

  • Το baby Botox ουσιαστικά είναι μισές δόσεις Botox . Αν θέλετε να έχετε φρέσκο προσωπο όλη την ημέρα και παράλληλα να κάνετε πρόληψη στις ρυτίδες έκφρασης ξεκινήστε το

    Tamparopoulos Kimon

    Plastic surgeon

    Lamia

  • Νομίζω τα καλύτερα αποτελέσματα είναι όταν δεν έχει χαραχθεί το δέρμα από τις ρυτίδες. Το αποτέλεσμα διαρκεί 5 με 6 μήνες περίπου.

    Κόκκαλης Γεώργιος

    Plastic surgeon

    Chalandri