• Cervical spondylosis
  • Submitted on 20/03/2023

Μικρό bulging στο c4, η μαγνητική δεν έδειξε ότι επηρεάζεται νεύρο. Ταυτόχρονα έπιασα τον δείκτη του δεξιού χεριού μου στο αυτοκίνητο και είναι πρησμένο εδώ κ ένα μήνα και έχω μουδιάσματα το δάχτυλο και λίγο η παλάμη. Αυτό το μούδιασμα μπορεί να οφείλεται στον αυχένα ή είναι απτο πρήξιμο λόγω χτυπήματος δαχτύλου?

18 specialists answered

  • Μικρή προβολή δίσκου στην αυχενική μοίρα της σπονδυλικής στήλης αποτελεί πολύ συχνό ακτινολογικό εύρημα. Συνήθως οφείλεται σε εκφυλιστική ή τραυματική νόσο της σπονδυλικής στήλης. Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο ασθενής θα πρέπει να εξεταστεί ενδελεχώς από εξειδικευμένο νευροχειρουργό σπονδυλικής στήλης έτσι ώστε να δοθούν ασφαλείς απαντήσεις και πιθανές θεραπευτικές οδηγίες.

    Παπανικολάου Παντελεήμων

    Neurosurgeon

    Nea Smirni

  • Μάλλον οφείλεται στο κτύπημα ,αλλά χρειάζεται εξέταση

    Χριστοδούλου Αναστάσιος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • Θα χρειαστει κλινική εκτίμηση . Παρόλα αυτα αν βελτιωθει σε μερικες μερες μαλλον οφείλετε στο χτύπημα που αναφέρεται

    Piskopakis Nikolaos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Marousi

  • Χρειάζεται κλινική εξέταση και να μελετήσουμε τις εικόνες της μαγνητικής τομογραφίας.
    - Το πιθανότερο είναι να μην οφείλεται στον αυχένα.

    Papas Mihalis

    Ορθοπαιδικός

    Cholargos

  • Δεν προέρχεται από τη βλάβη στην ΑΜΣΣ

    Papaioannou K. Ioannis

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Thessaloniki

  • Από τον αυχένα δεν προέρχεται.

    Φλώρος Ευάγγελος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • Το μούδιασμα στα δάκτυλα πιθανόν είναι από το χτύπημα και όχι από τον αυχένα, καθότι ένας μικρός δίσκος δεν παρουσιάζει τέτοια συμπτώματα.

    Polythodorakis Ioannis

    Neurosurgeon

    Chalandri

  • Το σίγουρο είναι ότι δεν πρήζεται ποτέ ένα δάκτυλο όταν έχω μία κήλη στον αυχένα. Μούδιασμα ναι μπορεί, πρήξιμο όχι. Κάνετε ένα ηλεκτρόμυογράφημα μπορεί να βοηθήσει.

    ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Peristeri

  • Εφόσον υπάρχει ιστορικό κάκωσης και οίδημα του δείκτη, το μούδιασμα προφανώς οφείλεται στην κάκωση. Εξάλλου, ο δείκτης θα μούδιαζε σε συνδυασμό με τον αντίχειρα στην περίπτωση ριζοπάθειας Α6 ρίζας, που θα μπορούσε να οφείλεται σε κήλη στο Α5-Α6 επίπεδο.

    Λύκος Νικόλαος

    Physiatrist

    Ilisia

  • Μπορει να είναι απο τον αυχενα η απο πιεση νευρου περιφερικα.Πρεπει να δειτε νευρολογο

    Pandis Vasileios

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Kerkira (Corfu)

  • Ο δείκτης νευρώνεται από c6 ενώ η λοιπή παλάμη από c7 και c8.πολύ πιθανό η αιμωδία να είναι από τον τραυματισμό. σύσταση για ηλεκτρομυογραφημα / ηλεκτρονευρογραφημα άνω άκρων

    Σφήκας Σπύρος

    Neurosurgeon

    Kolonaki

  • Καλησπέρα σας. Προφανώς και έπρεπε να βγάλετε μία ακτινογραφία στο δάκτυλο γιατί ένα μηνά μετά να είναι πρησμένο ίσως υπάρχει κάποιο κάταγμα. Το μούδιασμα λόγω της κάκωση είναι

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • Η κάκωση του δείκτη δεν συσχετίζεται κατά πάσα πιθανότητα με τις αιμωδιες στην παλάμη. Η νεύρωση του δείκτη και της παλάμης γίνεται από το μέσο νεύρο που βρίσκεται στη βάση της παλάμης. Για ακριβή διάγνωση θα πρέπει να να γίνει ηλεκτρομυογραφημα για να αποκλειστεί σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα. Το αναφερόμενο c4 ουδεμία σχέση έχει με την κλινική σας αναφορά. Το καλύτερο είναι να επισκεφθείτε Φυσιατρο στην περιοχή σας με γνώση στο περιφερικο νευρικό σύστημα για να σας βοηθήσει στη συνταγογραφηση της εξέτασης όσο και στη θεραπευτικη αποκατάσταση. Ευχαριστώ

    Κυριαζή Ολυμπιάδα (Deactivated account)

    Physiatrist

    Pedion tou Areos

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΕΤΕ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΕ ΣΕ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΚΑΡΠΙΑΙΟΥ ΣΩΛΗΝΑ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕ ΜΕ ΕΝΑ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΕ ΗΛΕΚΤΡΟΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΝΩ ΑΚΡΩΝ - ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

    Δερμιτζάκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ρευματολόγος

    Kalamaria

  • Μια μικρή πρόπτωση δίσκου στο επίπεδο του C4 δεν μπορεί να δώσει μούδιασμα στον αντίχειρα γιατί οι νευρικές ρίζες της συγκεκριμένης περιοχής δεν κατεβαίνουν στον αντίχειρα. Πιστεύω προτεραιότητα έχει το πρήξιμο του δακτύλου σας και η αιτία αυτού.

    Χαριτίδης Χαράλαμπος

    Neurosurgeon

    Ampelokipoi

  • Θα πρεπει να σας δει νευροχειρουργος

    Iliadou Kornilia

    Rheumatologist

    Nea Smirni

  • Το πιθανοτερο ειναι να μην οφειλεται στον αυχενα , ωστοσο το μουδιασμα ως νευρολογικο συμπτωμα χρειαζεται περεταίρω διερευνηση.

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Μπορεί να έχετε σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα...

    Ilias Apostolos

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Glyfada