• Αυτισμός
  • Submitted on 14/03/2024

Εχω σύνδρομο asperger, έκανα δυστυχώς πολλές απότομες διακοπές επι χρόνια σε αντικαταθλιπτικά και abilify , τα έχω διακόψει εδώ και μήνες, ήπια τελευταία φορά 30mg μια φορά μόνο πριν 1μισι μήνα περίπου και απο τότε δεν ξαναηπια , έχω συμβουλευτεί ψυχίατρο στο να τα κόψω, τα έπαιρνα άσκοπα για χρόνια χωρίς να έχω κάτι ιδιαίτερο αλλα θέλω να ρωτήσω εαν χρειάζομαι απεξάρτηση επειδή μου είχαν αφήσει σοβαρό τραυλισμό, καταναγκαστική υπερφαγία και αύξηση βάρους, έντονη υπνηλία και τικ στον ώμο. Έχουν περάσει οι 2 παρενέργειες της υπνηλίας και λαιμαργίας αλλα έχω ακόμα τραυλισμό και τικ στον ώμο και γίνεται η ζωή μου πολύ δύσκολη. Μου προτείνετε ψυχοθεραπεία η απεξάρτηση. Δεν έχω καθόλου τάσεις να τα παίρνω αλλα ανησυχώ ότι ο τραυλισμός δεν θα περάσει, πριν 10 μέρες για πρώτη φορά μετά από χρόνια ο τραυλισμός θεραπεύτηκε αλλα επανήρθε χωρίς να πάρω κάποιο χάπι. Τι μου προτείνετε. Γενικά μετά από μήνες θα ηρεμήσει ο οργανισμός μου

3 specialists answered

  • Καλησπέρα με συγχωρείτε για την καθυστέρηση αλλα υπήρχε ένα τεχνικό πρόβλημα και δεν είχα λάβει το μήνυμα σας. Νομίζω πως το ποιο σωστό ειναι να συμβουλευτείτε ένα ψυχολογο ώστε να Μειωθεί το άγχος και η ανησυχία που νιώθετε και καλό θα ήταν να κάνετε κάποιες συνεδρίες με έναν λογοθεραπευτή ώστε να σας δώσω οδηγίες για το πώς να Ελέγχεται το τραυλισμό σας

    Λόγια και Έργα - Δάρλα Ελένη

    Speech therapist

    Pagrati

  • Πάντα χρειάζεται ο οργανισμός μας χρόνο για να επανέλθει απο μια αγωγή . Δώστε χρόνο . Δεν γνωρίζω για απεξάρτηση. Η ψυχοθεραπεία θα μπορούσε να βοηθήσει σε ανησυχίες και άγχη που έχετε που πιθανά να επηρεάζουν και τον τραυλισμό σας.

    Πουλιάση Mένια

    Occupational Therapist

    Patras

  • Καλησπερα σας, πραγματι καποιες φορες ο τραυλισμος εμφανιζεται αιφνιδια μετα απο καποιο εντονο περιστατικο η φαρμακευτικη αγωγη ως παρενεργεια. Προτεινω να το παρακολουθησετε και εαν συνεχιζουν τα συμπτωματα να επισκεφτειτε λογοθεραπευτη για να προχωρησετε σε θεραπεια και αποκατασταση, καλη σας επανοδο.

    Παντελεμίδου Βασιλική

    Speech therapist

    Kifisia