• Αυτισμός
  • Submitted on 16/02/2024

Έχει φάσμα αυτισμού δεν ξέρουμε τίποτα σας παρακαλώ εκτός από εργοθεραπεία και λογοθεραπεία που κάνει το παιδί ηλικίας τριών χρονών μημπος πρέπει να παρακολουθήστε και από νευρολόγο ,παιδί ψυχίατρο,ή κάποια άλλη ειδικότητα ;

8 specialists answered

  • Ναι παιδοψυχολόγο το γράφουν και στις γνωματεύσεις

  • Καλησπέρα σας,
    Μια ολοκληρωμένη θεραπευτική ομάδα για ένα παιδί στο φάσμα αποτελείται από τις παρακάτω ειδικότητες: έναν γιατρό (παιδοψυχίατρο/παιδονευρολόγο/αναπτυξιολόγο), ψυχολόγο, εργοθεραπευτή, λογοθεραπευτή. Έπειτα, προστίθενται ή αφαιρούνται θεραπείες (π.χ. ειδική εκπαίδευση) ανάλογα με τις ανάγκες του παιδιού, τα αναπτυξιακά ορόσημα και έπειτα από συντονισμό της θεραπευτικής ομάδας.

    Αραϊλούδη Άννα

    Child psychologist

    Ptolemaida

  • Καλό θα ήταν να δει το μικρό σας και παιδοψυχιατρος ή παιδίατρος-αναπτυξιολόγος για να σας κατευθύνει με τις θεραπείες που θα πρέπει να ακολουθήσει. Σας ευχαριστώ!

    Menegis Dimitrios

    Speech therapist

    Aigaleo

  • Καλησπέρα, να χαίρεστε το παιδάκι σας. Οι θεραπευτές του θα σας ενημερώσουν σχετικά με το αν και πότε θα πρέπει να δει κάποια άλλη ειδικότητα. Συνήθως ένας αναπτυξιολόγος ή παιδοψυχίατρος παρακολουθεί τα παιδιά ανά εξάμηνο για να βλέπουν την εξέλιξη και να προτείνουν αλλαγές. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και μοναδική.

    Πουλιάση Mένια

    Occupational Therapist

    Patras

  • Καλημέρα σας. Συνήθως ένα παιδί που ανήκει στο φάσμα εχει αξιολογηθεί απο κάποιον γιατρό , αναπτυξιολογο ή παιδοψυχίατρο, οι οποίο δίνουν και τη διάγνωση. Εκείνος παρακολουθεί το παιδί ανα εξάμηνο για να αξιολογεί την πορεία & την εξέλιξη του. Το παιδί ειναι σωστό που παρακολουθεί εργοθεραπεια &λογοθεραπεια αλλα θα πρέπει να προσθέσετε και συμβουλευτική για εσας ειναι πολύ σημαντικό!

    Λόγια και Έργα - Δάρλα Ελένη

    Speech therapist

    Pagrati

  • Ενημερωθείτε από ειδικό παιδοψυχίατρο για ότι μπορεί να βοηθήσει το παιδί σας.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Καλησπέρα. Σαφώς και πρέπει να το εξετάσει παιδοψυχίατρος, ο οποίος ανα τακτά χρονικά διαστήματα θα σας προτείνει τις κατάλληλες θεραπείες.

    Στη διάθεσή σας

  • Καλησπέρα σας καλό θα είναι εκτός του θεραπευτικού σας προγράμματος η πρώιμη παρέμβαση καθώς και η παρακολούθηση του παιδιού από παιδοψυχίατρο ή αναπτυξιολογο .

    Ελένη Τσιλιώρη

    Speech therapist

    Neo Irakleio