• Aponeurosis
  • Submitted on 11/11/2023

Καλησπέρα σας. Έκανα απονεύρωση την Τετάρτη την πρώτη συνεδρία και σήμερα είναι Σάββατο και πονάω, έχω ένα προσωρινό σφράγισμα. Είναι φυσιολογικό να πονάω τρίτη μέρα? Επίσης έχω εμφανίσει και ένα μικρό οίδημα στη περιοχή που έκανα την απονεύρωση στο μάγουλο. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό ότι χρειάζομαι αντιβίωση? . Όταν κάναμε απονεύρωση σε ένα άλλο δόντι δεν πόνεσα , μια δυο μέρες κ όχι τόσο πολύ ούτε οίδημα εμφανησα. Σας ευχαριστώ πολύ

8 specialists answered

  • Δεν ειναι ολα τα δόντια το ίδιο ισως χρειάζεται αντιβίωση

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Ναι πιθανώς να έχει αναζωπύρωση και να χρειάζεται αντιβίωση
    Καλό είναι να ενημερώσετε αυτόν που σας την έκανε γιατί μπορεί να πρέπει να σας ξαναδεί πριν στο επόμενο ραντεβού για μια αλλαγή

    Levi Anna

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Chalandri

  • Ο πόνος ανάμεσα στα ραντεβού κ εφόσον όλα έχουν γίνει τεχνικώς σωστά, μπορεί να οφείλεται σε αντίδραση της προυπάρχουσας φλεγμονής. Ο αριθμόσς τα είδη κ ο συνδιασμός των ειδών των μικροοργανισμών που βρίσκονται στους ριζικούς σωλήνες καθορίζει την εμφάνιση, ένταση κ διάρκεια της αντίδρασης- πόνου.

    Alisafis Mihail

    Endodontist

    Ilioupoli

  • Απο εδω μεσα σιγουρα δεν μπορει να γινει ολοκληρωμενη διαγνωση.μονο καποιες υποθεσεις μπορουμε να κανουμε,οταν δεν εχουμε εικονα του περιστατικου.ετσι ομως οπως το περιγραφετε το δοντι μπορει να ηταν νεκρο κ μετα τη θεραπεια να πρηστηκε κανοντας οιδημα.αυτο δεν συμβαινει σε δοντια που ηταν ζωντανα πριν την ενδοδοντικη θεραπεια.αν οντως ειναι νεκρο τοτε ναι πρεπει να χορηγηθει αντιβιωση.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα σας,ναι μπορεί να συμβεί αν το δόντι χρειάζεται να καθαριστεί περισσότερο,γι'αυτο και η θεραπεία δεν έχει τελειώσει ακόμα. Θα μπορούσε να πρηστεί στο ουλο στην περιοχή του δοντιού και τότε μόνο χορηγείται αντιβίωση.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Καλησπερα σας.Μαλλον εχει δημιουργηθει αποστημα,οποτε θα χρειαστειτε αντιβιωση.Επικοινωνηστε με τον γιατρο σας για να σας χορηγησει την καταλληλη και για να σας ξαναδει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Καταρχάς, ακόμη και στο ίδιο στόμα , σε ίδια διαδικασία, η συμπτωματολογία μπορεί να διαφέρει, δεν υπάρχουν θέσφατα. Κατά δεύτερον , έτσι όπως το περιγράφετε , δεν υπάρχει σαφή απάντηση να σας δοθεί, πολλά μπορεί να είναι, μιλήστε με τον γιατρό σας.Την καλησπέρα μου.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • ΠΙΘΑΝΩΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΘΕΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΡΠΟΝΤΑ

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi