• Pilonidal cyst
  • Submitted on 07/11/2023

Γεια σας. Εδώ και ένα μήνα περίπου, παρατήρησα στην περιοχή ανάμεσα στην ουρίτσα και τον πρωκτό, κάτι σαν πληγούλα, η οποία με ενοχλούσε κάποιες στιγμές, κυρίως όταν καθόμουν κ φορούσα πολύ στενά εσώρουχα που εφάρμοζαν ακριβώς στο σημείο. Άρχισα να αποφεύγω τέτοιου τύπου εσώρουχα κ έβαζα sudocream και είδα κάποια βελτίωση ενώ είχε κλείσει η πληγή. Τώρα βλέπω ότι ξανάνοιξε και ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ είδα αρκετές δημοσιεύσεις για κύστη κόκκυγα. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι τέτοιο ή είναι κάποιος ερεθισμός από την τριβή των στενών ρούχων κ μαγιό που φορούσα; Οπτικά μοιάζει με πληγή όπως όταν έχουμε πειράξει κάποιο σπυράκι ή βαθούλωμα, δεν με πονάει ούτε έχω κάποιο άλλο σύμπτωμα. Να αναφέρω πως είμαι γυναίκα, 30 ετών, χωρίς τριχοφυΐα και με φυσιολογικό βάρος γιατί διάβασα πως παίζει κ αυτό ρόλο. Τι μπορώ να κάνω; Χρειάζεται να πάω σε γιατρό και αν ναι, σε τι ειδικότητα;

8 specialists answered

  • Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε χειρουργό

    Tsehpenakis Anastasios

    General surgeon

    Platia Mavili

  • Σε χειρουργο

    Γκουτζιώτης Ιωάννης

    General surgeon

    Kozani

  • Λογικα ετσι οπως το περιγραφετε δεν πρεπει να ειναι κυστη κοκκυγος απλα ενας ερεθισμος απο τα στενα εσωρουχα και το ρουχισμο σας και απλα θα πρεπει να τα αποφευγετε οσο μπορειτε απο εκει και μετα αν επιμενει μπορειτε να επισκεφτειτε καποιο δερματολογο

  • Καλησπέρα σας ναι πρέπει να σας δει χειρουργός για να διαγνωσει την φύση του προβλήματος.

    Tsavolakis THeodoros

    General surgeon

    Glyfada

  • Πρέπει να επισκεφτείτε Γενικό Χειρουργό.

    Ράθωσης Σπύρος

    General surgeon

    Patras

  • Καλησπέρα. Υπάρχει πιθανότητα να είναι κύστη κόκκυγα. Θα χρειαστεί να επισκεφθείτε έναν Γενικό Χειρουργό. Είμαι στη διάθεσή σας. Με εκτίμηση, Δρ Π. Λαΐνας.

    Λαΐνας Παναγιώτης

    General surgeon

    Glyfada

  • Η κύστη κόκκυγος είναι μία από τις πιθανότητες.καλό θα ήταν να δείτε κάποιο χειρουργό κοντά στην περιοχή σας για πιο σωστή αντιμετώπιση.

    Papaioannou Hristos

    General surgeon

    Peristeri

  • Πολύ πιθανόν να είναι κύστη κοκκυγος.Να πάτε σε χειρουργό

    Georgantas Dimitrios

    General surgeon

    Marousi