• Anxiety and Stress
  • Submitted on 24/03/2024

Καλησπέρα σας...Η ..μητέρα μού είχε ένα τροχαίο κ έπαθε κάταγμα κρανίου κανονικά έβγαινε σε σύνταξη αλλά δεν την πήρε ποτέ.. Γιατί θα την έλεγαν τρελή έλεγε....Μεγάλωσα πολύ άσχημα μαζί τής.. παντρεύτηκα δεν μένουμε μαζί... κ έως τώρα όσες φορές δημιουργούσε διαφορά κ τής έλεγα να την πάω σε γιατρό με έβριζε... πλέων μου λέει πώς τής μιλάνε στο f.d..τα πόστ.. μού λέει ολόκληρες ιστορίες.. ανησυχώ πολύ γιατί δεν δέχεται βοήθεια..με βρίζει..τη μπορώ να κάνω???

2 specialists answered

  • Καλησπέρα,
    Είναι σαφές ότι αντιμετωπίζετε μια δύσκολη και αγχώδη κατάσταση, καθώς η μητέρα σας φαίνεται να μην δέχεται τη βοήθεια που της προσφέρετε και εμμένει στην αρνητική της συμπεριφορά.
    Ως ψυχολόγος, θα σας πρότεινα να μιλήσετε στην μητέρα σας με ενσυναίσθηση, σεβασμό και κατανόηση, εκφράζοντας τις ανησυχίες σας για την ψυχική της υγεία. Είναι σημαντικό να της δείξετε ότι είστε εκεί για να την στηρίξετε και να τη βοηθήσετε να αντιμετωπίσει τα διάφορα ζητήματα που έχει.
    Ενθάρρυνε την να ζητήσει επαγγελματική βοήθεια από κάποιον ψυχίατρο ή ψυχολόγο, προκειμένου να διαγνωστούν τυχόν ψυχολογικά ή ψυχιατρικά ζητήματα. Η ψυχοθεραπ
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Μιλήστε με άλλους συγγενείς μήπως την πείσετε να δει ψυχίατρο.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos