• Θέματα σχέσεων
  • Υποβλήθηκε 19/04/2024

Η μάνα μου συνέχεια υποστηρίζει άτομα που παλιά με κορόιδευαν και όταν γίνει κάτι και κοροϊδέψω και εγώ μου λέει να μην το κάνω για να μην γίνω ίδια με εκείνους. Δεν μου αρέσει καθόλου που δεν με υποστηρίζει και θέλει να είμαι καλή με όλους. Ήμουν παλιότερα και όλοι με κορόιδευαν και γι'αυτό έχω γίνει πιο αντιδραστική τώρα , επειδή θεωρώ πως δεν το αξίζω να με περνάμε για χαζή και γενικά δεν μου αρέσει όλη μου η ύπαρξη. Η αντίδραση μου υπάρχει επειδή προτιμώ να με περνάμε για "κακιά" και ξυνή παρά αγαθή και χαζή όπως στην παιδική και εφηβική μου ηλικία. Είναι φυσιολογική αυτή η αντίδραση που έχω τώρα στην ενήλικη ζωή μου; Και από που πιστεύετε εσείς ότι πηγάζει;

16 ειδικοί απάντησαν

  • Λυπάμαι πολύ που ακούω ότι έχετε δεχτεί bullying και ότι έχετε επίσης μια μητέρα που δεν σας υποστηρίζει. Σίγουρα αυτό έχει δημιουργήσει τραύμα, έλλειψη αγάπης για τον εαυτό και συναισθηματικές αντιδράσεις που σας επηρεάζουν ως ενήλικα. Εξακολουθείτε να νιώθετε ότι πρέπει να αντιδράσετε για να προστατεύσετε τον εαυτό σας, καθώς κανείς δεν σας προστάτευε όταν ήσουν μικρή. Αυτό που νιώθεις είναι σωστό και έγκυρο και μόνο εσύ ξέρεις καλύτερα πώς νιώθεις μέσα σου. Είναι σημαντικό να θεραπεύεστε από αυτή την παιδική εμπειρία και επίσης να περιβάλλεστε με τους κατάλληλους ανθρώπους, έτσι δεν χρειάζεται να είστε «καλή » ή «κακia»... Διάβασε περισσότερα

    Λέσση Ατζέλικα

    Life coach

    Παλαιό Φάληρο

  • Πιθανώς πηγάζουν από χαμηλή αυτοεκτίμηση και τη σχέση με τη μητέρα σας. Χρειάζεται να διερευνηθεί όλο αυτό και να λάβετε βοήθεια μέσω συμβουλευτικης για να νιώσετε καλύτερα και να κάνετε υγιείς σχέσεις που θα βασίζονται στον αμοιβαίο σεβασμό

    Τσιάκαλος Μίλτος

    Life Coach - Σύμβουλος προσωπικής ανάπτυξης

    Κουκάκι

  • Καταλαβαίνω το πόσο δύσκολη είναι η κατάστασή σου και πώς αισθάνεστε με τη στάση της μητέρας σας. Ο τρόπος που αντιδράτε είναι απόλυτα κατανοητός, λαμβάνοντας υπόψη το παρελθόν και τις εμπειρίες σας. Είναι σημαντικό να διερευνηθεί αυτή η αντίδραση με έναν ειδικό, όπως έναν κλινικό ψυχολόγο, ο οποίος μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε και να αντιμετωπίσετε τις δυσκολίες που αντιμετωπίζετε. Ο ψυχολόγος μπορεί να σας βοηθήσει να εξερευνήσετε τις συναισθηματικές σας αντιδράσεις, να αναγνωρίσετε τους φόβους και τις ανάγκες σας, και να αναπτύξετε θεραπευτικές στρατηγικές για τη διαχείρισή τους.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Μεγάλωσες με το "συνδρομο του καλού παιδιού". Η αίσθηση που έχεις ότι δεν σε εκτιμούν αρκετά δεν πηγάζει από όλιτ φερόσουν με καλοσύνη και ανοχή στους ανθ΄ρωπους και σύγουρα δεν θα διορθωθεί αν γίνεις αγενής ή απότομη ή αναίσθητη. Οι άνθρωποι δεν εκμεταλλεύονται την καλοσύνη μας, αλλά την έλλειψη ορίων μας. Μπορέις να συνεχίσεις να είσαι ένα ευγενικό, καλοσυνάτο, γλυκλυτατο πλάσμα, όπως ήσουν στην απιδική σου ηλικία και ταυτόχρονα να προστατεύεις τον ευατό σου, θέτοντας σαφή όρι αστους άλλους για το πότε και πως είσια διαθέσιμη, γιατό τί μπορείς να ανεχτείς. Μπορείς να προβάλλεις τα δικά σου "θέλω" και ταυτόχρονα να δείχνε... Διάβασε περισσότερα

    Cure n' Aim Ευτυχία Αργυροπούλου

    Life coach

    Περιστέρι

  • Καλημέρα σας! Οι αντιδράσεις των ανθρώπων πηγάζουν από τα βιώματα τους και έχουν ένα σκοπό (όπως η συναισθηματική προστασία), άρα η αντίδραση σας είναι "φυσιολογική". Θα σταθώ στη λέξη -καλή- με την οποία ορίσατε τον εαυτό σας για το παρελθόν και ίσως να ήταν σημαντικό να διερευνήσετε τι σημαίνει για εσάς αυτή η λέξη (πχ. με τι είδους συμπεριφορές την έχετε συνυφασμένη για τον εαυτό σας). Μέσω της ψυχοθεραπείας, με τον κατάλληλο για εσάς ειδικό, θα μπορέσετε να δείτε βαθύτερα το νόημα των αντιδράσεων σας στην ενήλικη ζωή και εν συνεχεία να αποφασίσετε πως θα κινηθείτε με αυτές.

    Τουλαντά Κατερίνα

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ρόδος

  • Δεν είναι λειτουργικό για την ζωή σας να φαίνεστε ή το ένα ή το άλλο. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει ουσιαστικά να αποκτήσετε σιγουριά μέσα σας και να αναδυχθεί ο αυθεντικός σας εαυτός με όλα τα προτερήματα που έχετε.

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου

  • Με πολλή αγάπη θα σου πρότεινα να κοιτάξεις βαθυά μέσα σου και να αναρωτηθείς γιατί πιστεύεις ότι είναι η άσπρο ή μαύρο; Το να είσαι καλή δεν σημαίνει ότι σε εκμεταλλεύονται, το να είσαι ξινή δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να σε εκμεταλλευτούν!
    Παραθέτω μερικά ερωτήματα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να δεις πιο βαθυά μέσα σου:
    Ποια είσαι και τι σε κάνει αυτό που είσαι σήμερα; Σε κάνει χαρούμενη; ποια θέλεις να είσαι στο μέλλον; πως θέλεις να νιώθεις στη ζωή σου καθημερινά; Ποιους ανθρώπους θέλεις να έχεις γύρω σου; Γιατί είναι τόσο σημαντικό για εσένα τι γνώμη έχει η μητέρα σου για κάποια άτομα;

    Λούγαρη Ιωάννα

    Life coach

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλημέρα. Αυτή είναι μία συχνή αντίδραση που καταφεύγουν οι άνθρωποι που έχουν δεχθεί αυτές τις καταστάσεις στη ζωή τους. Η λογική της είναι αντίστοιχη με το ότι αν κάποιος έχει πάει στο νοσοκομείο απο ξυλοδαρμό τότε το σωστό είναι να στέλνει όσους τον ενοχλούν στο νοσοκομείο. Ο φόβος είναι ένας τρόπος να κερδίζεις τον σεβασμό των άλλων ανθρώπων αλλά στις ενήλικες κοινωνίες συχνά θα σας φέρνει μπροστά σε αντίστοιχες καταστάσεις συνεχώς. Δεν χρειάζεται κάποιος να είναι καλός με όλους και φυσικά καλός δεν γίνεται σε καμία περίπτωση με το να απαντά με επιχειρήματα και ήρεμο συναίσθημα. Η επιλογή της κοροϊδίας απλά θα σας διαιωνίζει το θέμα στη ζ... Διάβασε περισσότερα

    Μπαρμπαρήγος Παναγιώτης

    Behavioral Strategist - NLP Coach

    Κορωπί

  • Καλησπέρα σας και ευχαριστούμε για το μοίρασμα!
    Καταλαβαίνω πως κάποια βιώματα σας από παλαιότερα σε συνδυασμό με την στάση της μητέρας σας σας έχει φέρει σε μια πολύ δύσκολη και δυσάρεστη συναισθηματική θέση.
    Δεν υπάρχουν φυσιολογικές και μη φυσιολογικές αντιδράσεις. Ο τρόπος που αντιδράτε σε καταστάσεις πλέον στην ενήλικη σας ζωή έχουνε κάποια σημασία για εσάς και ένα νόημα που θα είχε ίσως ένα μεγάλο ενδιαφέρον να το εξερευνήσετε θεραπευτικά όποτε νιώσετε έτοιμη. Θα ήτανε λάθος από πλευράς μου να βγάλω το οποιοδήποτε συμπέρασμα σχετικά με το που μπορεί να πηγάζουν αυτές οι αντιδράσεις σας καθώς δεν σας γνωρίζω και η μόνη πληροφορ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Προκάκη Αριάγνη Αύρα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μελίσσια

  • Καλησπέρα! Οποιαδήποτε συμπεριφορά που είναι στα άκρα όπως μαζεύομαι και δε μιλάω και δέχομαι ότι μου λένε ή αντιδρώ με ότι ακούω, αυτες είναι δύο συμπεριφορές που μας οδηγούν στα άκρα και δεν μπορούμε να διατηρήσουμε λειτουργικές σχέσεις.
    Η οικογένεια παίζει μεγάλο ρόλο σε ένα παιδί για να χτίσει αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίθηση μέσα από την προσοχή το ενδιαφέρον και την υποστήριξη.

    Μαρτζιβάνου Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Μήπως πηγάζει από το γεγονός ότι στην εφηβική σου ηλικία όταν ήσουν καλή σε κορόιδευαν ; Χρειάζεται να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία για να γνωρίσεις καλύτερα εσένα.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Υπάρχουν πολλά δυσεπίλυτα ζητηματα στη σχέση με την μητέρα σας, και θα είναι καλό για εσάς να αναζητήσετε ψυχοθεραπεία για να τα αντιμετωπίσετε. Είστε ενήλικη, και χρειάζεται να προχωρήσετε πέρα από την σχέση με την μητέρα σας, να νιώσετε ανεξάρτητη από τις κρίσεις της

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας,

    Όπως διαβάζω αυτά που γράψατε μου έρχεται η εντύπωση πως υπάρχουν δύο διαφορετικές εικόνες για τον εαυτό σας που παλεύουν μεταξύ τους για το ποια τελικά θα υπερισχύσει, βγάζει πολύ νόημα να προτιμάτε να σας βλέπουν οι άλλοι ως "κακιά" παρά αγαθή. Είναι πολύ λογικό να κάνετε ερωτήσεις όπως το αν είναι φυσιολογικό αυτό που νιώθετε και γιατί μπορεί να συμβαίνει, ίσως όμως να σας βοηθούσε περισσότερο να σκεφτείτε και να εστιάσετε στο τι χρειάζεστε από τους άλλους και τη μαμά σας, και τι μπορείτε να αλλάξετε για να πάρετε αυτό που έχετε ανάγκη.

    Είναι πολύ πιθανό να επωφεληθείτε αν αναζητήσετε τη βοήθεια ε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα

  • Η αντίδραση σας είναι κατανοητή, και πολλοί άνθρωποι αντιδρούν παρόμοια όταν αισθάνονται ότι δεν έχουν λάβει την υποστήριξη που χρειάζονται από τους γονείς τους.
    Η μητέρα σας μπορεί να έχει τους δικούς της λόγους για να υποστηρίζει αυτά τα άτομα, ίσως ελπίζοντας σε μια είδους συμφιλίωση. Είναι σημαντικό να εκφράσετε τις ανησυχίες σας στη μητέρα σας, εξηγώντας την επίπτωση που έχει αυτή η συμπεριφορά της στον τρόπο που αισθάνεσθε.
    Ο λόγος πίσω από την επιλογή της μητέρας σας να υποστηρίζει αυτά τα άτομα που παλιά σας κορόιδευαν μπορεί να είναι πολύπλοκος και να αντικατοπτρίζει τις δικές της εμπειρίες και πεποιθήσεις.
    Ωστόσο οι εμ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Η διαδικασία της ενηλικίωσης φέρνει στο φως πολλαπλές εσωτερικές συγκρούσεις, με κεντρικούς πόλους την ανάγκη για αυτοαποδοχή και την αντίληψη αγάπης και στήριξης που έχει καθοριστεί κατά τη διάρκεια της παιδικής μας ηλικίας.
    Η κατανόηση και στήριξη που προσφέρει η μητέρα θεωρείται καθοριστική στις αρχές και αξίες που αναπτύσσει το παιδί στην πορεία της ζωής του. Αυτή η αρχική αγκαλιά αγάπης και κατανόησης φαίνεται να είναι το αντίδοτο στην εσωτερική σύγκρουση που βιώνουν πολλοί άνθρωποι καθώς μεγαλώνουν και αρχίζουν να αναζητούν την αυτοαποδοχή και την θέση τους στον κόσμο.
    Όλες σας τις απορίες θα σας συνιστούσα να τις συζητήσετε με
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Αγαπητή φίλη, φαίνεται ότι οι εμπειρίες που ζήσατε στο παρελθόν σας έχουν ωθήσει να βρείτε τρόπους να προστατεύσετε τον εαυτό σας από το νιώθετε αντικείμενον χλευασμού και υποτίμησης. Αν και αυτό που σας συμβαίνει είναι κατανοητό φαίνεται να σας προβληματίζει..... αλήθεια σας αρέσει ο εαυτός σας έτσι όπως τον βιώνετε ως "κακιά" και "ξυνή"; είναι αυτό που αλήθεια θέλετε; τι θα λέγατε να βρίσκατε τρόπο ώστε να νιώσετε ότι δεν έχετε ανάγκη να το κάνετε άλλο αυτό και να νιώσετε εμπιστοσύνη στον εαυτό σας και αυτοπεποίθηση ώστε να μην σας επηρεάζει το παρελθόν; Σας προτείνω να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία ώστε να θεραπεύσετε τα τραύ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος