• Θέματα σχέσεων
  • Υποβλήθηκε 04/03/2024

Δεν αντεχω αλλο να ειμαι στο ιδιο σπιτι με τους γονεις,αλλα ταυτοχρονα τα οικονομικα μου δεν μου επιτρεπουν να νοικιασω σπιτι μονος μου η να μοιραστω τα εξοδα με αλλο ατομο,εχω εγκλωβιστει,ειμαι 35 και νιωθω πλεον αβολα,ντρεπομαι να λεω στους γυρω μου οτι μενω με τους γονεις ακομη. Τι θα μπορουσα να κανω για αυτο,ειναι ψυχοπλακωτικο και με πιεζει.

13 ειδικοί απάντησαν

  • θα μπορούσατε να αναζητήσετε βοήθεια από έναν Σύμβουλο για να διαχειριστειτε την κατάσταση και να δείτε πώς μπορείτε να βελτιώσετε τα οικονομικά σας ή το πώς μπορείτε να συγκατοικησετε

    Τσιάκαλος Μίλτος

    Life Coach - Σύμβουλος προσωπικής ανάπτυξης

    Κουκάκι

  • Αντιλαμβάνομαι πλήρως το συναίσθημά σου και ο προβληματισμός σου δείχνει υγεία. Θα πρέπει να κινηθείς προς την κατεύθυνση που επιθυμείς, με σύστημα. Λύσεις υπάρχουν! Πρώτο βήμα, χρειάζεσαι οικονομική αυτονομία. Θα πρέπει λοιπόν να βρεις εναλλακτικές στο θέμα της εργασίας. Κάνε μια καταγραφή με εργασίες που μπορείς να κάνεις και αναζήτησέ τες. Βρες και δεύτερη πηγή εισοδήματος, αν χρειαστεί. Είσαι νέος άνθρωπος και οι επιλογές είναι πολλές. Στη συνέχεια αναζήτησε στέγη με συγκάτοικο, γνωστό ή άγνωστο. Αυτό θα σε βοηθήσει να ανταπεξέλθεις οικονομικά. Στην ηλικία σου θα έχει άγαμους φίλους που είτε μένουν μόνοι τους και θα ήταν ευγνώμονες εάν εί... Διάβασε περισσότερα

    Cure n' Aim Ευτυχία Αργυροπούλου

    Life coach

    Περιστέρι

  • Κάνε μια λίστα με τα υπέρ και τα κατά της συγκατοίκησης με τους γονείς σου. Εάν τα κατά είναι παραπάνω .. τότε κάνε μια ακόμη λίστα με τους ανθρώπους, ενέργειες που μπορούν να βοηθήσουν στο στόχο σου (την ενοικιαση σπιτιού).
    Θα σε συμβουλευα να υπάρχει χρόνος όταν τις συμπληρώνεις, καθαρό μυαλό για να μπορείς να βρεις ιδέες και πίστη στο στόχο σου!
    Ακομη όσο καιρό βρίσκεσαι στους γονείς σου δε χρειάζεται να ντρέπεσαι..
    Η αλλαγή που θα φέρεις στη ζωή σου θα είναι από την αγάπη που έχεις για τον εαυτό σου και την ανάπτυξη του κι όχι από "φοβο- ντροπή" για το τι θα πει η κοινωνία. Καλη επιτυχία!

    Στασινοπούλου Πένυ

    Συμβουλος επαγγελματικης και προσωπικης αναπτυξης (personal and business coach)

    Κορυδαλλός

  • Καταλαβαίνω πλήρως πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να βρίσκεσαι σε μια τέτοια κατάσταση. Η αντίφαση μεταξύ της επιθυμίας σου για ανεξαρτησία και των οικονομικών περιορισμών μπορεί να προκαλεί πολλά συναισθηματικά βάρη. Είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι δεν είσαι μόνος σε αυτήν την κατάσταση και ότι η ζωή πολλές φορές είναι ανυπομονητική. Επιπλέον, η επικοινωνία με αγαπημένα πρόσωπα ή επαγγελματίες ψυχολογίας μπορεί να αποτελέσει σημαντικό βήμα για την αντιμετώπιση των συναισθημάτων σου και την εύρεση πιθανών λύσεων. Στην πορεία της ζωής, υπάρχουν πάντα ευκαιρίες για αλλαγές και αναζητήσεις που μπορεί να σε οδηγήσουν προς μια πιο ικανοποιητική κατεύ... Διάβασε περισσότερα

    Πισκοντάκης Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ελληνικό

  • Είμαι σίγουρη ότι θα βρειτε λύση αν αρχίστε να ψάχνετε. Μπορείτε να βρείτε ένα διαμέρισμα με 2 υπνοδωμάτια και να το μοιραστείτε με κάποιον άλλο. Ή αρχίστε να ψάχνετε για δουλειές που πληρώνουν περισσότερα. Όταν υπάρχει θέληση, υπάρχει τρόπος. Μπορεiτε να το κάνετε.

    Λέσση Ατζέλικα

    Life coach

    Παλαιό Φάληρο

  • Για όλα υπάρχουν λύσεις. Κοιτάξτε περισσότερο τους ψυχολογικούς λόγους που σας καθηλώνουν στο οικογενειακό πλαίσιο. Δείτε το στη θεραπεία σας και θα μπορέσετε να ανοίξτε τα φτερά σας...

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Γεια σας,
    δεν υπάρχει οικονομική εξάρτηση χωρίς ψυχολογική...
    Καλό θα είναι να έχετε μία ψυχολογική στήριξη για να πατήσετε στα δικά σας πόδια.

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Καλησπέρα, πέρα από τις οικονομικές δυσκολίες που για την ώρα δεν σας επιτρέπουν να αυτονομηθείτε σημασία έχει και η ποιότητα της σχέσης μέσα στην οικογένεια.Φροντίστε και προστατεύστε όσο περισσότερο μπορείτε τον εαυτό σας και την προσωπική σας ζωή εντός και εκτός μέχρι οι συνθήκες γίνουν περισσότερο ευνοικές για εσάς.

    Τσουμέζη Λία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Γλυφάδα

  • Καλημέρα. Καταλαβαίνω την επιβαρυμένη ψυχολογική κατάσταση που προκύπτει από την βιοποριστική σου δυσκολία. Είναι βασικό κριτήριο στη ζωή η οικονική δυνατότητα αλλά σίγουρα δεν είναι το μοναδικό. Σε ένα πρώτο χρόνο θα σου πρότεινα να βεβαιωνόσουν ότι το δωμάτιο σου είναι ένα προστατευμένο πλαίσιο για εσένα δηλαδή ο προσωπικός σου χώρος όπου όταν εσύ το επιθυμείς να μπορείς να κλείνεις πόρτες και παράθυρα για να μπορείς να ημερήσεις και να σε φροντίσεις. Τα οικογενειακά όρια κατά τη διάρκεια συγκατοίκησης στην ενήλικη ζωή είναι απαραίτητα για την δυνατότητα συνασθηματικού απεγκλωβισμού και διαφοροποίησης. Ξεκίνησε δραστηριότητες, εθελοντισμό ή... Διάβασε περισσότερα

    Τσαλπατούρου Ξένια

    Ψυχολόγος

    Πάτρα

  • Σίγουρα εδώ δεν μπορεί να δοθεί μια απάντηση. Ξεκινήστε συνεδρίες με ψυχολόγο! Στη διάθεσή σας!

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι

  • Καλησπέρα. Το αίσθημα του εγκλωβισμού που σας διακατέχει δεν είναι μόνο πρακτικό ,αφού δεν μπορείτε να φύγετε από το σπίτι των γονιών σας, αλλά έχει και ψυχολογικές παραμέτρους. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει να διαχειριστείτε την κατάσταση με το μικρότερο ψυχολογικό για εσάς κόστος.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Μπορείτε να εξετάσατε τη δυνατότητα εύρεσης επιπλέον εργασίας ή την ανάπτυξη ενός κατάλληλου οικονομικού πλάνου για να επιτύχετε την ανεξαρτησία μας. Επίσης, μπορείτε να σκεφτείτε το ενδεχόμενο να μιλήσετε με έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας (σε ιδιωτικό η δημόσιο φορέα) για υποστήριξη και συμβουλές σχετικά με το πώς να αντιμετωπίσετε αυτήν την κατάσταση και τα συναισθήματα όπώς το άγχος και τη ντροπή που νιώθετε.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • πρέπει να καταλάβετε τους λόγους για τους οποίους χρειάζεται να μένετε ακόμα με τους γονείς σας. Τι έφερε τα πράγματα σε αυτό το σημείο; Τι πρέπει να αλλάξει;

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός