• Σεξουαλικές Διαταραχές
  • Υποβλήθηκε 04/03/2023

Αντιμετωπίζω μια συνεχής πρόσληψη μυκήτων candina Albicans και εχω πάρει αντιβίωση για αυτο, όπου για καποιο διαστημα με καλύπτει και μετά εχω ξανά συμπτώματα. Τι αλλο μπορώ να κανω;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρέπει να κάνετε μυκητογραμμα, ώστε να ξέρετε σιγουρα πως είναι candida albicans spp. Επίσης θα πρέπει να είστε σίγουρη πως τα συμπτώματα αυτά οφείλονται σε μύκητες κ όχι σε κάτι άλλο. Τέλος, αν όντως κάνετε υποτροπιαζουσες μυκητιασικες κολπίτιδες θα πρέπει να πάρετε χημειοπροφύλαξη για καποιους μήνες.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Θα χρειαστεί να πάρετε ένα σχήμα για υποτροπιάζουσες μυκητιάσεις για μερικούς μήνες και θεραπεία με προβιοτικά

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Καλημέρα, θα πρέπει να κάνετε θεραπεία για 6 μήνες με αντιμυκητιασικο σε εβδομαδιαία συχνότητα.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Εαν ειστε βεβαιη οτι λαβατε σωστη θεραπεια ενδεχομενως να χρειαζεται να ενισχυσετε τη μικροχλωριδα της περιοχης με ενδοκολπικη χρηση γαλακτοβακιλλων με σκοπο την εξισορροπηση του pH της περιοχης ωστε να ειστε λιγοτερο επιρρεπης σε επαναλοιμωξη.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Οι υποτροπιάζουσες μυκητιάσεις είναι πρόβλημα που χρήζει ολιστικής αντιμετώπισης, δεν έχει νόημα απλά να επαναλαμβάνουμε την αντιμυκητιασική αγωγή, θα πρέπει να θεραπεύσουμε τις υποκείμενες αιτίες.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Υπάρχει μία ειδική εξέταση που λέγεται αντιμυκητογραμμα που θα μας πει και την καλύτερη θεραπεία για το συγκεκριμένο μύκητα και επίσης καλό θα ήταν να κάνετε καμπύλη ζαχάρου και καμπύλη ινσουλίνης για να δείτε αν υπάρχει κάποια αντίσταση στην ινσουλίνη η προδιάθεση για ζάχαρο διαβήτη που μπορεί να κάνει η αυξημένη εμφάνιση μυκήτων

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Εξέταση για σάκχαρο, χημειοπροφύλαξη για τρεις με πέντε μήνες για το μύκητα, κάθε μήνα

    Μπαγιώκος Βασίλειος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας