• Σεξουαλικές Διαταραχές
  • Υποβλήθηκε 26/04/2024

Καλησπέρα σας έχω εννα πρόβλημα με την σεξουαλικη μου ζωή όταν έρχομαι σε επαφή με την σχέση μου και κάνουμε σεξ δεν μπορώ να τελειώσω δεν νιώθω αυτό τον εθισμό ουι θέλω να τελειώσω βλέπω ταινίες πορνό και τελειώνω σε πολύ λίγο αμέσως όταν βλέπω βλέπω συχνά τι μπορώ να κάνω για να τελειώνω με την σχέση μ τι φταίει ;βοηθήστε με ευχαριστώ

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα, θα ήταν καλό να μειωθεί η χρήση του πορνό σταδιακά ώστε ο εγκέφαλος να συνηθίσει στην διέγερση μέσω του σεξ κι όχι του πορνό.

    Κονδύλης Αντώνης

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Κατανοώ ότι αντιμετωπίζετε δυσκολίες στη σεξουαλική σας ζωή και ανησυχείτε για τον εθισμό στο πορνό. Η συχνή παρακολούθηση πορνογραφικού υλικού μπορεί να επηρεάσει τη σεξουαλική λειτουργία και την ερωτική επαφή με το σύντροφό σας. Είναι πιθανό να χρειαστείτε υποστήριξη από έναν ειδικό ψυχοσεξουαλικής υγείας για να εξερευνήσετε αυτά τα θέματα περαιτέρω. Μια συνεδρία ψυχοθεραπείας μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε τις ρίζες των προβλημάτων και να αναπτύξετε υγιείς σεξουαλικές συνήθειες και σχέσεις.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα,
    Το θέμα της δυσκολίας εκσπερμάτισης κατά τη διάρκεια της σεξουαλικής επαφής αναφέρεται ως ανεσταλμένος οργασμός και είναι ένα θέμα που προκαλεί ανησυχία και μπορεί να επηρεάσει σημαντικά την ερωτική μας ζωή.
    Η διαπίστωση και ο διαχωρισμός μεταξύ των αντιδράσεων σε πορνογραφικό περιεχόμενο και της πραγματικής σεξουαλικής επαφής μπορεί να μας βοηθήσει να κατανοήσουμε και να αποκαλύψει υποκείμενους ψυχολογικούς παράγοντες, όπως ο εθισμός στο πορνό και οι μεγάλες προσδοκίες που θέτει αυτό.
    Αυτοί οι παράγοντες μπορούν να οδηγήσουν σε δυσκολίες με την ολοκλήρωση στη διάρκεια της πραγματικής επαφής με τον σύντροφο, επηρεάζοντ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλό θα ήταν να μιλήσετε με ειδικό ψυχίαυρο για σεξουαλικές διαταραχές, φαίνεται να πιέζεστε πολύ σε αυτό το θέμα, αλλά αν μιλήσετε για αυτό θα σας βοηθήσει να χαλαρώσετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός