• Λεύκανση δοντιών
  • Υποβλήθηκε 29/04/2023

Καλησπέρα έχω ένα απονευρωμένο δόντι μπροστινό τώρα μου έχει βγάλει λευκή κηλίδα τι φταίει που βγήκε? Μπορεί να βγει και στα άλλα δόντια? αυτή η κηλίδα και τι μπορώ να κάνω γιατί με ενοχλεί να το βλέπω.

23 ειδικοί απάντησαν

  • Ισως εχει λεπτυνει πολυ το σμαλτο του δοντιου απο την αφαιρεση του πολφου.
    Δεν επεκτεινεται αλλου,οποτε μην ανησυχειτε.
    Με σφραγισμα ή και με μια θηκη το προβλημα θα λυθει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Οι λευκές κηλίδες μπορεί να είναι κατασκευαστικό πρόβλημα των δοντίων από την έμβρυο ζωή, ή αποτέλεσμα της συγκόλλησης πάνω στα δόντια brackets (σιδεράκια) κατά την Ορθοδοντική θεραπεία. Τα απονευρωμένα δόντια δεν κάνουν λευκές κηλίδες, αλλά μερικές φορές αποχρωματίζονται ολόκληρα.
    Για την αντιμετώπιση των λευκών κηλίδων υπάρχει η σύγχρονη μέθοδος της «διήθησης» (infiltration), με την οποία χωρίς να τροχίσουμε το δόντι καθόλου το επεξεργαζόμαστε με κάποια υγρά, ώστε να εισχωρήσει στη λευκή κηλίδα ρητίνη και να τη σβήσει. Αν αυτή η μέθοδος δεν είναι αποτελεσματική και η κηλίδα φαίνεται ακόμα, τότε με τροχό πλέον καθαρίζουμε το δ
    ... Διάβασε περισσότερα

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Γενικα τα απονευρωμενα δοντια σταματανε να ασβεστιωνονται γιαυτο και εμφανιζουν ορισμενες δυσχρωμιες..μπορεις ειτε να κανεις εσωτερικη λευκανση ειτε να το περασεις μια θηκη για να ειναι αισθητικο αλλα και να το προστατευσεις ταυτοχρονα

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Αυτή την κηλίδα μάλλον την είχατε όπως συμβαίνει σε πολλά δόντια, δεν βγαίνει μετά από απονεύρωση . Σε κάθε περίπτωση καλό θα ήταν να σας δει οδοντίατρος για να εκτίμηση την κατάσταση και να σας δώσει λύσεις

    Δεληγεώργη Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Η λευκή κηλίδα δεν βγαίνει λόγω απονεύρωσης των δοντιών. Τα απονευρωμενα δοντια συνήθως μαυρίζουν

    Αγραπίδου Μαρία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Υπάρχει ένα ειδικό υλικό που απομακρύνει τις λευκές κηλίδες από τα δόντια, χωρίς τροχισμο.
    Είναι ο πλέον ενδεδειγμένος και συντηρητικός τρόπος αποκατάστασης των λευκών κηλίδων.
    Απαιτείται κλινική εκτίμηση.

    Μανωλιάδης Χρήστος

    Οδοντίατρος

    Άλιμος

  • Πιθανόν η κηλίδα να προϋπήρχε απλώς τώρα να το παρατηρήσατε. Δε γίνεται να εμφανιστεί και στα υπόλοιπα δόντια. Δυστυχώς το πρόβλημα σας παρόλο που δεν είναι ανησυχητικό δε μπορεί να απαντηθεί με ένα μήνυμα και χωρίς κλινική εξέταση .

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Χανιά

  • Οι λευκές κηλίδες όταν δεν είναι εκ γενετής είναι αρχομενη τερηδόνα, που αν εξελιχθεί χρειάζεται σφράγισμα.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Συνήθως τα απονευρωμένα δόντια μαυρίζουν. Δεν βγάζουν κηλίδες επομένως καλό θα ήταν να το δει κάποιος οδοντίατρος από κοντά.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Η λευκή κηλίδα οφείλεται σε απασβεστιωση, δλδ στο συγκεκριμένο σημειο το δοντι εχει χάσει σημαντική ποσότητα ιόντων ασβεστίου, είναι ευκολα θεραπεύσιμης όμως με τοπική εφαρμογή βερνικιου φθορίου. Για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνιση στη διάθεση σας

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Η λευκές κηλίδες μπορεί να είναι είτε αρχόμενες τερηδονικές βλάβες (επιφανειακά χαλάσματα), είτε ατέλειες στη διάπλαση του δοντιού, αλλά στη δεύτερη αυτή περίπτωση υπάρχουν εξαρχής, από την ανατολή του δοντιού. Αν πρόκειται για αρχομένη τερηδονική βλάβη, θα πρέπει να αντιμετωπιστεί. Και στις δύο περιπτώσεις, η αντιμετώπιση και για αισθητικούς, αλλά κυρίως για λόγους υγείας του δοντιού, μπορεί να γίνει με ΜΗ επεμβατικές μεθόδους, χωρίς τρόχισμα, με την τεχνική ICON (ρητίνες διήθησης), αν φυσικά δεν πρόκειται για κάτι άλλο. Όπως και να 'χει, θα πρέπει να αξιολογηθεί η κηλίδα από οδοντίατρο, ώστε να γίνει σωστή διάγνωση και να ακολουθήσει η ... Διάβασε περισσότερα

    Χατζόπουλος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • το λογικοτερο ειναι να υπηρχε παντα και με την διαφορα της αφαιρεσης δοντιου εσωτερικα, τον καθαρισμο και τη νεα ρητινη εσωτερικα στο δοντι να εγινε πιο εντονο. θα χρειαστει αναλυτικη εξεταση ιδανικα με μεγενθυνση για να δειτε τις επιλογες σας. αν ειναι οντως κηλιδα που φαινεται πλεον περισσοτερο τοτε η λευκανση τοπικα ή η καλυψη με ρητινη που πλεον υπαρχει και επιλογη χωρις τροχισμα πολυ τοπικα με ρητινες που εισερχονται μεσα στην αδαμαντινη ειναι πολυ καλες επιλογες. σωστη και αναλυτικη εξεταση και σχεδιασμος ομως παντα ωστε να γινει ακριβης διαγνωση πρωτα!

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • Μπορεί να βγει και σε άλλα δόντια. Η λύση είναι όψη

    Γρεβενίτης Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Λαμία

  • Οι λευκές κηλίδες μπορούν να βγουν για πολλούς λόγους. Συνήθως πρόκειται για μικρές υπό πλασιές της αδαμαντίνης – Σμάλτου του δοντιού. Υπάρχουν ειδικές τεχνικές για να φύγουν χωρίς να γίνει ζημιά στο δόντι. Άρης το δόντι που κάνατε απονεύρωση δεν έγινε λεύκανση τότε είναι τυχαίο. Αν κάνατε λεύκανση προέρχεται από αυτό. Ψάξτε για οδοντίατρο που μπορεί να κάνει συντηρητική αποκατάσταση.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • Η κηλίδα μπορεί να είναι διάβρωση της αδαμαντίνης είτε λόγω οξέων είτε τερηδόνα. Χρειάζεται κλινική εξέταση από τον οδοντίατρο σας για να προσδιοριστεί η αιτία

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Καλησπέρα σας, όπως το περιγράφετε δείχνει να μην έχει γίνει σωστά η απονεύρωση στο δόντι αυτό. Και αν ισχύει αυτό θα χρειαστεί σωστή απονεύρωση με μικροσκόπιο για να απομακρυνθεί η κηλίδα

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Χωρίς κλινική εξέταση, δεν μπορεί να απαντηθεί το ερώτημα σας. Αν δεν βρεθεί η αιτία της λευκής κηλίδας, δεν μπορούμε να ξέρουμε αν θα βγει στα υπόλοιπα δόντια. Για την λευκή κηλίδα μπορείτε να την αφαιρέσετε και να συμπληρώσετε το κομμάτι του δοντιού που θα αφαιρεθεί με ένα σφραγισμα.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Τα αιτία ποικίλουν. Εάν το είχατε απο μικρή ηλικία μπορεί να εχει γίνει λάθος κατα την δημιουργία του σμάλτου ή να κάνατε κατανάλωση ποσότητας φθορίου(οδοντόκρεμα ή κακής ποιότητας νερού απο την ύδρευση). Άλλοι λόγοι είναι τερηδόνα στο πρώτο στάδιο της. Η θεραπεία ποικίλει ανάλογα με την διάγνωση.

    Καρατζέας Νίκος Κaratzeas Dental Care

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλαμάτα

  • Καλησπέρα σας , το γεγονός , ότι το δόντι, είναι απονευρωμένο, είναι η αιτία για την χρωματική αυτή αλλαγή *πολλές λύσεις προτείνονται, άλλες μόνιμες, άλλες παροδικές , κατά την δική μου άποψη, αυτά τα θέματα λύνονται μόνιμα, με μια θήκη στο απονευρωμένο δόντι.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Συχνα τα απονευρωμενα δοντια αποχρωματιζονται. Μια εσωτερική λευκανση ή όψη ρητίνης θα βοηθούσε.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Χρειάζεται κλινική εξεταση ωστε να δει καποιος περί τινος πρόκειται, και να σας προτείνει τρόπο/ους αντιμετώπισης

    Ζάχος Χρήστος

    Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • γίνεται λεύκανση των θρραπευμενων δοντιών μετά από κλινική και ακτινογραφικη εκτιμηση

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλησπέρα σας,αυτή η λευκή κηλίδα μπορεί να είναι απόστημα και να χρειάζεται επανάληψη ενδοδοντικης θεραπείας.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό