• Teeth whitening
  • Submitted on 29/04/2023

Καλησπέρα έχω ένα απονευρωμένο δόντι μπροστινό τώρα μου έχει βγάλει λευκή κηλίδα τι φταίει που βγήκε? Μπορεί να βγει και στα άλλα δόντια? αυτή η κηλίδα και τι μπορώ να κάνω γιατί με ενοχλεί να το βλέπω.

23 specialists answered

  • Ισως εχει λεπτυνει πολυ το σμαλτο του δοντιου απο την αφαιρεση του πολφου.
    Δεν επεκτεινεται αλλου,οποτε μην ανησυχειτε.
    Με σφραγισμα ή και με μια θηκη το προβλημα θα λυθει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Οι λευκές κηλίδες μπορεί να είναι κατασκευαστικό πρόβλημα των δοντίων από την έμβρυο ζωή, ή αποτέλεσμα της συγκόλλησης πάνω στα δόντια brackets (σιδεράκια) κατά την Ορθοδοντική θεραπεία. Τα απονευρωμένα δόντια δεν κάνουν λευκές κηλίδες, αλλά μερικές φορές αποχρωματίζονται ολόκληρα.
    Για την αντιμετώπιση των λευκών κηλίδων υπάρχει η σύγχρονη μέθοδος της «διήθησης» (infiltration), με την οποία χωρίς να τροχίσουμε το δόντι καθόλου το επεξεργαζόμαστε με κάποια υγρά, ώστε να εισχωρήσει στη λευκή κηλίδα ρητίνη και να τη σβήσει. Αν αυτή η μέθοδος δεν είναι αποτελεσματική και η κηλίδα φαίνεται ακόμα, τότε με τροχό πλέον καθαρίζουμε το δ
    ... Read more

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Dentist

    Kifisia

  • Γενικα τα απονευρωμενα δοντια σταματανε να ασβεστιωνονται γιαυτο και εμφανιζουν ορισμενες δυσχρωμιες..μπορεις ειτε να κανεις εσωτερικη λευκανση ειτε να το περασεις μια θηκη για να ειναι αισθητικο αλλα και να το προστατευσεις ταυτοχρονα

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Dentist

    Kavala

  • Αυτή την κηλίδα μάλλον την είχατε όπως συμβαίνει σε πολλά δόντια, δεν βγαίνει μετά από απονεύρωση . Σε κάθε περίπτωση καλό θα ήταν να σας δει οδοντίατρος για να εκτίμηση την κατάσταση και να σας δώσει λύσεις

    Deligiorgi Vasiliki (Deactivated account)

    Dentist

    Marousi

  • Η λευκή κηλίδα δεν βγαίνει λόγω απονεύρωσης των δοντιών. Τα απονευρωμενα δοντια συνήθως μαυρίζουν

    Αγραπίδου Μαρία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Kallithea

  • Υπάρχει ένα ειδικό υλικό που απομακρύνει τις λευκές κηλίδες από τα δόντια, χωρίς τροχισμο.
    Είναι ο πλέον ενδεδειγμένος και συντηρητικός τρόπος αποκατάστασης των λευκών κηλίδων.
    Απαιτείται κλινική εκτίμηση.

    Μανωλιάδης Χρήστος

    Dentist

    Alimos

  • Πιθανόν η κηλίδα να προϋπήρχε απλώς τώρα να το παρατηρήσατε. Δε γίνεται να εμφανιστεί και στα υπόλοιπα δόντια. Δυστυχώς το πρόβλημα σας παρόλο που δεν είναι ανησυχητικό δε μπορεί να απαντηθεί με ένα μήνυμα και χωρίς κλινική εξέταση .

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Dentist

    Chania

  • Οι λευκές κηλίδες όταν δεν είναι εκ γενετής είναι αρχομενη τερηδόνα, που αν εξελιχθεί χρειάζεται σφράγισμα.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Dentist

    Chalandri

  • Συνήθως τα απονευρωμένα δόντια μαυρίζουν. Δεν βγάζουν κηλίδες επομένως καλό θα ήταν να το δει κάποιος οδοντίατρος από κοντά.

    Tsagkari Nefeli

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Agios Dimitrios

  • Η λευκή κηλίδα οφείλεται σε απασβεστιωση, δλδ στο συγκεκριμένο σημειο το δοντι εχει χάσει σημαντική ποσότητα ιόντων ασβεστίου, είναι ευκολα θεραπεύσιμης όμως με τοπική εφαρμογή βερνικιου φθορίου. Για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνιση στη διάθεση σας

    Αλεξόπουλος Αριστείδης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Agios Dimitrios

  • Η λευκές κηλίδες μπορεί να είναι είτε αρχόμενες τερηδονικές βλάβες (επιφανειακά χαλάσματα), είτε ατέλειες στη διάπλαση του δοντιού, αλλά στη δεύτερη αυτή περίπτωση υπάρχουν εξαρχής, από την ανατολή του δοντιού. Αν πρόκειται για αρχομένη τερηδονική βλάβη, θα πρέπει να αντιμετωπιστεί. Και στις δύο περιπτώσεις, η αντιμετώπιση και για αισθητικούς, αλλά κυρίως για λόγους υγείας του δοντιού, μπορεί να γίνει με ΜΗ επεμβατικές μεθόδους, χωρίς τρόχισμα, με την τεχνική ICON (ρητίνες διήθησης), αν φυσικά δεν πρόκειται για κάτι άλλο. Όπως και να 'χει, θα πρέπει να αξιολογηθεί η κηλίδα από οδοντίατρο, ώστε να γίνει σωστή διάγνωση και να ακολουθήσει η ... Read more

    Hatzopoulos Dimitris

    Dentist

    Galatsi

  • το λογικοτερο ειναι να υπηρχε παντα και με την διαφορα της αφαιρεσης δοντιου εσωτερικα, τον καθαρισμο και τη νεα ρητινη εσωτερικα στο δοντι να εγινε πιο εντονο. θα χρειαστει αναλυτικη εξεταση ιδανικα με μεγενθυνση για να δειτε τις επιλογες σας. αν ειναι οντως κηλιδα που φαινεται πλεον περισσοτερο τοτε η λευκανση τοπικα ή η καλυψη με ρητινη που πλεον υπαρχει και επιλογη χωρις τροχισμα πολυ τοπικα με ρητινες που εισερχονται μεσα στην αδαμαντινη ειναι πολυ καλες επιλογες. σωστη και αναλυτικη εξεταση και σχεδιασμος ομως παντα ωστε να γινει ακριβης διαγνωση πρωτα!

  • Μπορεί να βγει και σε άλλα δόντια. Η λύση είναι όψη

  • Οι λευκές κηλίδες μπορούν να βγουν για πολλούς λόγους. Συνήθως πρόκειται για μικρές υπό πλασιές της αδαμαντίνης – Σμάλτου του δοντιού. Υπάρχουν ειδικές τεχνικές για να φύγουν χωρίς να γίνει ζημιά στο δόντι. Άρης το δόντι που κάνατε απονεύρωση δεν έγινε λεύκανση τότε είναι τυχαίο. Αν κάνατε λεύκανση προέρχεται από αυτό. Ψάξτε για οδοντίατρο που μπορεί να κάνει συντηρητική αποκατάσταση.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Platia Mavili

  • Η κηλίδα μπορεί να είναι διάβρωση της αδαμαντίνης είτε λόγω οξέων είτε τερηδόνα. Χρειάζεται κλινική εξέταση από τον οδοντίατρο σας για να προσδιοριστεί η αιτία

    Antoniou Panagiotis (Deactivated account)

    Dentist

    Trikala

  • Καλησπέρα σας, όπως το περιγράφετε δείχνει να μην έχει γίνει σωστά η απονεύρωση στο δόντι αυτό. Και αν ισχύει αυτό θα χρειαστεί σωστή απονεύρωση με μικροσκόπιο για να απομακρυνθεί η κηλίδα

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Dentist

    Glyfada

  • Χωρίς κλινική εξέταση, δεν μπορεί να απαντηθεί το ερώτημα σας. Αν δεν βρεθεί η αιτία της λευκής κηλίδας, δεν μπορούμε να ξέρουμε αν θα βγει στα υπόλοιπα δόντια. Για την λευκή κηλίδα μπορείτε να την αφαιρέσετε και να συμπληρώσετε το κομμάτι του δοντιού που θα αφαιρεθεί με ένα σφραγισμα.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Petroupoli

  • Τα αιτία ποικίλουν. Εάν το είχατε απο μικρή ηλικία μπορεί να εχει γίνει λάθος κατα την δημιουργία του σμάλτου ή να κάνατε κατανάλωση ποσότητας φθορίου(οδοντόκρεμα ή κακής ποιότητας νερού απο την ύδρευση). Άλλοι λόγοι είναι τερηδόνα στο πρώτο στάδιο της. Η θεραπεία ποικίλει ανάλογα με την διάγνωση.

    Καρατζέας Νικόλαος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Kalamata

  • Καλησπέρα σας , το γεγονός , ότι το δόντι, είναι απονευρωμένο, είναι η αιτία για την χρωματική αυτή αλλαγή *πολλές λύσεις προτείνονται, άλλες μόνιμες, άλλες παροδικές , κατά την δική μου άποψη, αυτά τα θέματα λύνονται μόνιμα, με μια θήκη στο απονευρωμένο δόντι.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Συχνα τα απονευρωμενα δοντια αποχρωματιζονται. Μια εσωτερική λευκανση ή όψη ρητίνης θα βοηθούσε.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Χρειάζεται κλινική εξεταση ωστε να δει καποιος περί τινος πρόκειται, και να σας προτείνει τρόπο/ους αντιμετώπισης

    Zahos Hristos

    Dentist

    Petroupoli

  • γίνεται λεύκανση των θρραπευμενων δοντιών μετά από κλινική και ακτινογραφικη εκτιμηση

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Καλησπέρα σας,αυτή η λευκή κηλίδα μπορεί να είναι απόστημα και να χρειάζεται επανάληψη ενδοδοντικης θεραπείας.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko