• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 01/05/2023

Έχω σπασμό στο κάτω χείλος απ' την μια πλευρά για μια ολόκληρη ημέρα και δεν σταματάει..πριν μια εβδομάδα έκανα λέιζερ pico στο πρόσωπο..μπορεί να είναι από αυτό?ή απο τουσ φρονιμίτες μου που βγαίνουν?

20 ειδικοί απάντησαν

  • Ισως ,απευθυνθητε πρωτιστως στην κλινικη που διενεργησατε την θεραπεια σας με laser.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Οι φρονιμίτες δεν μπορούν να κάνουν σπασμούς.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Δεν γνωρίζω , οι φρονιμίτες πάντως αποκ μόνοι τους δεν προκαλούν σπασμό στο χείλος . Καλύτερα να απευθυνθείτε στους ιατρούς που σας έκαναν τη θεραπεία στο πρόσωπο

    Δεληγεώργη Βίκυ (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Θα πρέπει να απευθυνθείτε στον γιατρό που σας έκανε το laser.

    Οδοντιατρείο Ζάρμποζαν & Αναστασιάδη

    Οδοντίατρος

    Γλυκά Νερά

  • Οι φρονιμητες οταν φλεγμαινουν συνήθως επηρεάζουν την αισθητικοτητα του χείλους . Τώρα όσον αφορά το σπασμό του χείλους δε μπορώ να σας απαντήσω χωρίς κλινική εξέταση

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Χανιά

  • Καλησπέρα! δεν μπορεί ο σπασμός να είναι από τους φρονημητες. Θα ήταν καλό να μιλήσετε με τον γιατρό σας.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Ο σπασμός αποκλείεται να οφείλεται σε φρονιμητες. Πιθανότατα οφείλεται στην θεραπεία laser.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Ο σπασμος στο κάτω χείλος δεν προκαλείται από φρονιμίτη.Καλυτερα θα ήταν να σας δει κάποιος γιατρός εφ όσον η κατάσταση αυτή δεν υποχωρεί.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • ναι θα μπορουσε η να ειναι συμπτωματικο, αναλογως και τι αναισθησια σας εκανα για το λειζερ στο προσωπο και στη γυρω περιοχη. οι φρονιμιτες οχι δεν εχουν καμια σχεση, ειδικα σε καποιο τετοια αισθηση. θα πρεπει ομως να εχουμε μια αναλυτικη κλινικη εξεταση και ιστορικο προφανως, πχ καποια χρηση botox κλπ

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • Ο σπασμός μπορεί να είναι τυχαίος. Είναι δύσκολο να σχετίζεται με το λέιζερ ή με τους φρονιμίτες που βγαίνουν. Προτείνουμε να περιμένετε δύο εικοσιτετράωρα και αν δεν σταματήσει να αναζητήσετε οδοντίατρο ή το γιατρό που έκανε το λέιζερ

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • Ο σπασμός είναι νευρολογικό πρόβλημα

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Εξαρτάται την ηλικια για τους φρονιμίτες

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Από τους φρονιμίτες όχι. Από το άλλο που λέτε δεν γνωρίζω. Πρέπει να απευθυνθείτε εκεί που το κανατε

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Αποκλείεται να έχετε σπασμούς στο χείλος από κανένα δόντι.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Οι φρονιμιτες δεν εμπλέκονται στο σύμπτωμα αυτό !! Επειδή δεν γνωρίζω για τα χαρακτηριστικά των λέιζερ για αισθητικές επεμβάσεις καλό θα είναι να απευθυνθείτε στον γιατρό που έκανε την εφαρμογή

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας, χρειάζεται λεπτομερές ιστορικό, προκειμένου να βρεθεί η αιτία.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Χρειάζεται κλινική εξέταση και πλήρες ιστορικό συμπτωμάτων για να διερευνηθεί επαρκώς ......

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Οι φρονιμίτες όταν βγαίνουν δεν προκαλούν τέτοια συμπτωματα. Απευθυνθειτε στο γιατρό που σας έκανε το λεηζερ

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Απευθυνθείτε στο δερματολόγο που έκανε το λειζερ...σπασμό στο κατω χείλος απο ανατολή 3ων γομφίων δεν είναι κάτι που συμβαίνει

    Ζάχος Χρήστος

    Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Καλησπέρα σας, δεν γνωρίζω να σας πω για το αν η θεραπεία σας στο πρόσωπο μπορεί να προκαλέσει κάτι τέτοιο, αλλά για τους φρονιμίτες δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο. Για το λόγο αυτό καλύτερα να απευθυνθείτε στο δερματολόγο σας.Αλλα ίσως να είναι και νευρολογικής φύσεως.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό