• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 10/05/2024

Ο οφθαλμίατρος που επισκέφτηκα μου βρήκε πίεση σρο ένα μαρι 22 και στο άλλο 21.Ξερω ότι την πίεση την κοιτάνε οι γιατροί για το γλαύκωμα .μ είπε είναι πάνω από το φυσιολογικό αλλά επειδή έχω πολύ παχύ κερατοειδή χιτώνα στα 590 και 600 μ είπε ότι είναι ότι η πραγματική πίεση είμαι λίγο χαμηλότερη και δεν υπάρχει λόγω σ ανησυχίας έφοσον γινευαι έλεγχος μια φορά το χρόνο .Θεωρειτε ότι υπάρχει λόγος ανυσηχιας ; Είμαι 25 χρόνων .κανενα ιστορικό γλαυκώματος στην οικογένεια .

7 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας. Οι πιέσεις που αναφέρατε είναι αποδεκτές όταν ο κερατοειδής χιτώνας είναι πιο "παχύς" από το μέσο όρο όπως ο δικός σας, η κλινική εμφάνιση των οπτικών νεύρων είναι φυσιολογική και υπάρχουν ανοιχτές γωνίες αποχέτευσης στη γωνιοσκόπηση . Σε αυτήν την περίπτωση μπορεί να γίνει επανέλεγχος σε ένα χρόνο.

    Επί αμφιβολίας για την εμφάνιση των οπτικών νεύρων μπορεί να γίνει OCT των οπτικών νεύρων και οπτικά πεδία.

    Σωστά ο συνάδελφος σας ανέφερε πως γίνεται μία υπερεκτίμηση της πίεσης σε αυτές τις περιπτώσεις. Επίσης στην ηλικία σας η εμφάνιση γλαυκώματος δεν είναι συνήθης αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο. Η απουσία γλα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιέμπης Θωμάς

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Να κάνετε πλήρη έλεγχο γλαυκώματος.
    Όχι μόνο μέτρηση πιέσεως.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Μαζί με την πίεση πρέπει να ελέγχεται και ο βυθός και ειδικότερα το οπτικό νευρο

    Σπυράκου Ελένη

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Η πιεση ματιων σας ειναι φυσιολογικη στα πανω ορια. Κανονικα απο 11-21 mm Hg.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Πολυ σωστα σας ειπε. βαση μετρησεων η πιεση αυτη ειναι εντος φυσιολογικων οριων αλλα στα ανω ορια. Καλο λοιπον ειναι να υπαρχει μια παρακολουθηση της πιεσης και της κλινικης εικονας των οπτικων νευρων 1 φορα στον ενα εναμιση χρονο.

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • Κανενας λογος ανησυχιας.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Χωρίς ιστορικό γλαυκώματος και με πάχος κερατοειδούς κοντά στα 600μm με το περιοδικό , τακτικό , ετήσιο έλεγχο είστε απολύτως ασφαλής .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία