• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 03/04/2023

Ένα ηλεκτρομυογράφημα άνων άκρων, μπορεί να δείξει σχισμένο μυ ή συνδέσμους του αυχένα?

15 ειδικοί απάντησαν

  • Σε καμία περίπτωση.

    Μιχαλόπουλος Παύλος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Όχι. Μόνο μαγνητική τομογραφία.

    Διαμαντάκης Τρύφωνας

    Φυσικοθεραπευτής

    Ιεράπετρα

  • Το ηλεκτρομυογράφημα δείχνει την ηλεκτρική δραστηριότητα. Μία θλάση μπορεί να φανεί με έναν υπέρηχο μαλακών μορίων ενώ οι σύνδεσμοι με μία μαγνητική τομογραφία συνήθως.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Όχι. Τα αποτελέσματά του μπορούν να αποκαλύψουν νευρική δυσλειτουργία, ή προβλήματα με τη μετάδοση του σήματος από το νεύρο στον μυ.

    Αυθίνος Κωνσταντίνος (My Physio)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Το ηλεκτρομυογράφημα μας δείχνει βλάβες νεύρων.

    Πνακά Κωνσταντίνα

    Φυσικοθεραπευτής

    Ίλιον

  • Καλησπέρα σας, το ηλεκτρομυογραφημα είναι μια λειτουργική εξέταση για το περιφερικό νευρικό και μυικό σύστημα. Ο γιατρός σας θα κρίνει, εάν το χρειάζεστε ή όχι.

    Παπουτσάκη Νεκταρία

    Φυσικοθεραπεύτρια

    Ωρωπός

  • Όχι, θα χρειαστεί άλλος απεικονιστικός έλεγχος. Απευθυνθείτε στον γιατρό σας να σας παραπέμψει καταλλήλως στο έλεγχο που χρειάζεστε.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Το ηλεκρομυογραφημα δείχνει κατά ποσό δουλεύουν τα νεύρα σωστά και πιθανή παγίδευση του νεύρου από π.χ κοίλη μεσοσπονδύλιου δίσκου.
    Το αν θέλεις να δεις αν υπάρχει θλάση στον μυ τότε πρέπει να κανείς μαγνητική τομογραφία ή υπέρηχο.

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας! Όχι καμία σχέση! Το ηλεκτρομυογράφημα γίνεται Γιάννα καταγράψει ηλεκτρική δραστηριότητα των νεύρων και των μυών άρα Γιάννα εκτιμήσουμε την κατάσταση των περιφερικών νεύρων (στο χέρι ή πόδι) για να δούμε μυς ή συνδέσμους χρειαζόμαστε μαγνητική ή αξονική τομογραφία ανάλογα το σημείο και τον τύπο του τραυματισμού, μια ρήξη στον μυ φαίνεται και στην κλινική εξέταση (πόνος και αδυναμία στην κίνηση) στους συνδέσμους κάποιες φορές αυτό είναι πιο δύσκολο αν και υπάρχουν εξειδικευμένες δοκιμασίες για την ακεραιότητα των συνδέσμων του αυχένα! Φαίνονται πάντως και αυτοί σε αξονική ή μαγνητική τομογραφία!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα. Το ηλεκτρομυογράφημα παρέχει πληροφορίες για τα περιφερικά νεύρα.

    PHYSIOWAY - Σιβρίκα Αικατερίνη

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Τό ηλεκτρομυογραφημα δείχνει αν υπάρχει πρόβλημα στην νεύρωση τών μυών.

    Μάμαλης Βασίλειος & Συνεργάτες

    Φυσικοθεραπευτής

    Κάτω Πατήσια

  • Καλησπερα σας,
    Μπορεί να δείξει την αδυναμια των μυών λόγω πίεσης νεύρου. Αλλά αυτή η πίεση μπορεί να οφείλεται σε κάποια ρήξη συνδέσμου.

    Physio Pro - Κουράκου Μαλβίνα

    Φυσικοθεραπευτής

    Κάτω Πατήσια

  • Σε καμια περιπτωση

    Ξενοφών Χατζησαράντος

    Φυσικοθεραπευτής

    Άνοιξη

  • Τίποτα απο τα δύο...το ηλεκτρομυογράφημα υποδεικνύεται σε περιπτώσεις όπου ο γιατρός λόγω κάποιας κήλης μεσοσπονδυλίου δίσκου στον αυχένα, θεωρεί ότι ίσως να έχει ασκηθεί πίεση στην εξερχόμενη νευρική ρίζα, προκειμένου να αξιολογηθεί το μέγεθος αυτης της πίεσης και η πιθανή αλλοίωση της αγωγιμότητας του νεύρου. Η τελευταία έχει ως αποτέλεσμα τη μείωση της μυϊκής ισχύος των ανω άκρων και την αλλοίωση της αισθητικότητας

    Δρίβας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Μύκονος

  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΜΕΡΟΣ ΑΥΤΩΝ ΟΧΙ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΛΑΚΑ ΜΟΡΙΑ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΗ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΔΟΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΝΟΣ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής