• Εμμηνόπαυση
  • Υποβλήθηκε 13/12/2022

Έχω εμμηνοπαυση. Μετά από 7 χρόνια υπάρχει πιθανότητα για εγκυμοσυνη;

14 ειδικοί απάντησαν

  • Η εμμηνόπαυση χαρακτηρίζεται από απουσία ωαρίων, συνεπώς η εγγυμοσύνη με φυσικό τρόπο είναι αδύνατη.

    Τζαβές Ιωάννης

    Ενδοκρινολόγος

    Νέα Ιωνία

  • Έχει γίνει ορμονικός έλεγχος πρόσφατα?
    Θα ήθελα να δω τις ορμόνες.

    Καραμπότσης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πατήσια

  • Καλησπερα σας. Αν πραγματικα εχετε μπει στην εμμηνοπαυση, δεν ειναι πλεον δυνατη η εγκυμοσυνη με δικα σας ωαρια καθως οι ωοθηκες παυουν να λειτουργουν. Σε αυτην την περιπτωση θα μπορουσε να επιτευχθει εγκυμοσυνη αν το επιθυμουσατε μεσω εξωσωματικης προσπαθειας χρησιμοποιωντας ωαρια απο δοτρια

    Ηλιοπούλου Αμαλία

    Ενδοκρινολόγος

    Κολωνάκι

  • Όχι εφόσον είστε άνω των 45. Εάν μιλάμε για πρόωρη εμμηνόπαυση ( εμμηνόπαυση πριν τα 45) ή πρώιμη ωοθηκική ανεπάρκεια ( πριν τα 40 έτη) υπάρχει για κάποια χρόνια μια πιθανότητα αυτόματης σύλληψης έως 5%.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Πολύ μικρή πιθανότητα

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΜΜΗΝΟΠΑΥΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΦΥΣΙΚΗ ΣΥΛΛΗΨΗ

    Παπαδημητρίου Απ. Γεώργιος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μέγαρα

  • ΝΑΙ ΜΕ ΔΑΝΙΚΑ ΩΑΡΙΑ ΕΑΝ ΕΙΣΤΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 54 ΕΤΩΝ , ΕΑΝ ΡΩΤΑΤΕ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΣΑΣ Η ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • θα ελεγα οτι ειναι πολυ δυσκολο, ομως να κανετε ενα τεστ

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Εξαρτάται και από άλλους παράγοντες. Ας συμβουλευθείτε έναν ειδικό γονιμότητας που προσεγγίζει το θέμα ολιστικά.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Η σύλληψη προϋποθέτει ωορρηξία. Αν έχει σταματήσει η περίοδος πριν από 7 έτη, οι πιθανότητες κύησης είναι εξαιρετικά απομακρυσμένες.

    Κουτσάκη Μαρία

    Ενδοκρινολόγος

    Καισαριανή

  • Αν εισαστε σε εμμηνοπαυση, η εγκυμοσυνη αποκλειεται.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλημέρα σας όχι δεν υπάρχει τέτοια πιθανότητα

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Δυστυχώς δεν υπάρχει πιθανότητα για αυτόματη σύλληψη.

    Μαμελετζή Σάρα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Όχι, δεν υπάρχει καμία πιθανότητα εγκυμοσύνης με δικά σας ωάρια.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα