• Εμμηνόπαυση
  • Υποβλήθηκε 08/05/2024

Καλησπέρα είμαι 47 ετών και είμαι στην προεμμηνοπαυση.Σαν σύμπτωμα έχω έντονη δυσκοιλιότητα και φούσκωμα.Περπαταω καθημερινά και κάνω διατροφή(χωρίς υδατάνθρακες). Παρόλαυτα δεν μπορώ να χάσω βάρος και νιώθω χάλια.Υπαρχει κάτι που μπορώ να κάνω;

12 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, ισχύει ότι τα συμπτώματα της εμμηνόπαυσης μπορούν να μας κάνουν να αισθανθούμε φουσκώματα και να μεταβάλλουν το βάρος μας.
    Για μία υγιή και σταδιακή απώλεια βάρους το μόνο που χρειάζεται είναι μία ισορροπημένη διατροφή που μας παρέχει όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά με ένα μικρό θερμιδικό έλλειμα (κατανάλωση λιγότερων θερμίδων από αυτές που καίει το σώμα). Ο αποκλεισμός των υδατανθράκων δεν φαίνεται να μας βοηθά σε αυτή την περίπτωση.
    Καταναλώστε υδατάνθρακες ολικής αλέσεως και φρούτα-λαχανικά για περισσότερες φυτικές ίνες.
    Επιπλέον μην ξεχνάτε να κοιμάστε επαρκώς, να πίνετε άφθονο νερό, και να κάνετε σωματική
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Καλή σας μέρα. Αρχικά καλό θα ήταν να ξεκινήσετε με μια λιπομέτρηση. Εαν ακολουθείτε πιστά το μοντέλο της δίαιτας χωρίς υδατάνθρακες, τότε μάλλον αυτό δεν είναι το κατάληλο για εσάς σχήμα. Θα μπορούσατε να κάνετε το τεστ DNA διατροφής και να έχετε γρήγορα τις απαντήσεις που σας χρειάζονται.

    Δρ Καραμπόλα Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Να πιεις παραπανω νερο και να ξαναβαλεις στην διατροφη σοθ τους υδατανθρακες

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπερα, χρειαζεστε μια σωστη και ισορροπημενη διατροφη χωρις περιουρισμους στον υδατάνθρακα. Θα πρεπει να ενταξετε στην διατροφη διαλυτες φυτικες ίνες, να εχετε ικανοποιητικο επιπεδο φυσικης δραστηριοτητας και να πινετε νερο. Σχετικα με την απώλεια των κιλων, λογικα καπου ξεφευγετε στις θερμιδες.

    Λαμπράκος Δημήτρης

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας! Η δυσκοιλιότητα και το φούσκωμα είναι συνηθισμένα συμπτώματα κατά την προεμμηνοπαυση, αλλά μπορεί να επηρεάζουν σημαντικά την ποιότητα ζωής.

    Εδώ είναι μερικά πράγματα που μπορείτε να δοκιμάσετε:

    Αλλαγές στη διατροφή: Πέρα από τον περιορισμό των υδατανθράκων, προσπαθήστε να προσθέσετε περισσότερα φρέσκα φρούτα και λαχανικά στη διατροφή σας, καθώς αυτά μπορούν να βοηθήσουν.

    Αύξηση της φυσικής δραστηριότητας: Πέρα από το περπάτημα, ενδεχομένως να είναι χρήσιμο να εντάξετε και άλλες μορφές άσκησης στην καθημερινότητά σας, όπως γιόγκα ή αερόβια άσκηση.

    Υδροθεραπεία: Η κατανάλωση αρκετού νερού μπορ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Αν στόχος μου είναι να χάσω βάρος, μπορώ να το πετύχω μειώνοντας τις θερμίδες που καταναλώνω. Πως το κάνω αυτό;
    α. Είτε μειώνοντας τις θερμίδες που καταναλώνω από τη διατροφή
    β. Είτε αυξάνοντας τη φυσική μου δραστηριότητα
    γ. Είτε συνδυάζοντας διατροφή και άσκηση (ο καλύτερος μακράν)

    Με λίγα λόγια η διατροφή χωρίς υδατάνθρακες δεν μπορεί να βοηθήσει στην απώλεια βάρους. Επιπλέον, αποκλείοντας τους υδατάνθρακες από τη διατροφή μας χάνουμε πολύτιμα θρεπτικά συστατικά, βιταμίνες και φυτικές ίνες, οι οποίες με τη σειρά τους συμβάλλουν στην καλή λειτουργία του εντέρου και στην αποφυγή δυσκοιλιότητας.

    Αν δεν έχετε τη δ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Χαμορούσου Παναγιώτα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Η απουσία υδατανθράκων από τη διατροφή μας σίγουρα δεν μας βοηθά. Προσπαθείτε να έχετε γεύματα κάθε 3 ώρες, να πίνετε αρκετό νερό. Επίσης μπορείτε να βάλετε στη διατροφή σας τα all bran sticks καθώς και κάποια αποξηραμένα φρούτα. Επίσης περιορίστε το αλάτι στο ελάχιστο.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Η απουσία υδατανθρακών από την καθημερινή διατροφή προκαλεί μυικη κόπωση. Για να έχετε απώλεια βάρους χωρίς να νιώθετε χάλια χρειάζεστε ένα ισορροπημένο διαιτολόγιο με συγκεκριμένη ποσότητα από υδατάνθρακες. Επίσης το ''περπατάω καθημερινά'' είναι πολύ γενικό και εκεί χρειάζεστε συγκεκριμένες οδηγίες. Θα σας συμβούλευα να απευθυνθείτε σε κάποιον διαιτολόγο.

    Σηφακάκη Μελίνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Δεν χρειάζεται να βγάλετε τους υδατάνθρακες από την διατροφη σας, χρειάζεστε ενα εξατομικευμένο πλάνο θερμιδικού ελλείμματος σύμφωνα με τις ανάγκες σας για να χάνετε λίπος

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Γαλάτσι

  • Καλησπέρα σας,

    Ονομάζομαι Θωμάς Βλάχος και είμαι Διαιτολόγος-Αθλητικός Διατροφολόγος. Η δυσκοιλιότητα είναι μια κατάσταση η οποία μπορεί να επηρεάσει αρνητικά την καθημερινότητα σας προκαλώντας συμπτώματα όπως αυτά που αναφέρατε. Η δυσκοιλιότητα χαρακτηρίζεται από δύσκολες ή μη τακτικές κενώσεις και εμφανίζεται όταν η συσταλτικότητα (η κίνηση) του εντέρου είναι πιο αργή από ότι συνήθως. Παράγοντες όπως η δυσκολία στην εκκένωση, η συχνότητα των κενώσεων, η σκληρότητα των κοπράνων που παραμένουν στο ορθό (τμήμα παχέως εντέρου) καθώς και η άισθηση μη επαρκούς ή ημιτελούς εκένωση, προκαλούν πόνο μετεωρισμό ή φούσκωμα.
    Η δυσκοιλιότητ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Βλάχος Θωμάς

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παλλήνη

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας. Στη φάση της προεμμηνοπαυσης η διατροφή σας θα πρέπει να είναι χαμηλή σε ζάχαρη, γλυκά και λιπαρά και υψηλή σε φυτικές ίνες, τροφές με χαμηλό γλυκαιμικο δείκτη και καλής ποιότητας πρωτεΐνες. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει και όσον αφορά τη δυσκοιλιότητα και το φούσκωμα που αναφέρετε με σωστές διατροφικές επιλογές στα γεύματα σας μεσα στην ημέρα. Η αύξηση της σωματικής δραστηριότητας σας είναι εξίσου πολύ σημαντική να υπάρχει.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Η διατροφή για την εμμηνόπαυση, για την δυσκοιλιότητα αλλά και για την απώλεια βάρους επιβάλλεται να περιέχει και υδατάνθρακες. Όλα τα συμπτώματα που αναφέρετε είναι πιθανόν να οφείλονται και στην έλλειψη των υδατανθράκων. Θα πρότεινα να αρχίσετε να εντάσσετε στην διατροφή σας ψωμί ολικής αλέσεως ή καστανό ρύζι, αλλά και όσπρια / λαδερά φαγητά, και φυσικά να επισκεφθείτε έναν πτυχιούχο διαιτολόγο να φτιάξει ένα πλάνο πάνω σε εσάς.

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι