• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 13/02/2024

Υπάρχει κάποια ακτινογραφία που να διαπιστώνει την αστάθεια στον αυχένα; (functional)

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, ναι μπορείτε να δείτε από απεικονιστικό έλεγχο τι γίνεται στον αυχένα σας, μιλήστε με τον γιατρό σας για να σας ενημερώσει.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ FACE-PROFILE ΣΕ 45 ΜΟΙΡΕΣ ΓΩΝΙΑ ΣΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΑΝΑΤΟΜΙΚΗ ΘΕΣΗ!

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • Αν εννοείτε την αστάθεια των συνδέσμων της άνω αυχενικής, είναι η διαστοματική ακτινογραφία.

    Τσουρούφλη Ειρήνη

    Φυσικοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας! Αν μιλάμε για functional= λειτουργική αστάθεια δλδ και μόνο,τους δεν μπορεί να φανεί σε οποιαδήποτε απεικόνιστική εξέταση (μέχρι σήμερα) παρά μόνο με κλινικά τεστ!
    Πρακτικά επειδή επιδέχεται αμφισβήτησης κάνουμε 2-3 δοκιμαστικές θεραπείες με επίκεντρωση σε συγκεκριμένες ασκήσεις και αν βελτιώνονται τα συμπτώματα επιβεβαιώνουμε την "διάγνωση".
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας! Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Όχι δεν υπάρχει κλινική εξέταση που να το δηλώνει αυτό η αστάθεια είναι μια συμπτωματολογία

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Οι δυναμικές ακτινογραφίες σε κάμψη κ έκταση μπορεί να αποκαλύψουν κάποιου είδους αστάθεια του αυχενα

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Μπορείτε να κάνετε σε συνεννόηση με το γιατρό σας δυναμικές σε κάμψη και σε έκταση. Ανάλογα με το τί ιστορικό έχετε και τί ψάχνει ο γιατρός σας να δει, μπορεί να χρειαστεί να κάνετε και διαστοματική ακτινογραφία εαν υπάρχει υποψία κατάγματος στον δεύτερο αυχενικό σπόνδυλο. Όμως όλη αυτή η διερεύνηση πρέπει να γίνει απο το γιατρό σας και να μην κάνει κανείς απο μόνος / μόνη περιττές εξετάσεις διότι όταν διευρενούμε αστάθεια στον αυχένα δε χωράνε πρωτοβουλίες αλλά σοβαρή παρακολούθηση απο τον ορθοπαιδικό σας

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα