• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 13/05/2024

Είχα βγάλει ακτινογραφία πριν από αρκετά χρόνια, ο ορθοπεδικός είπε ότι έχω εκφύλιση στους σπονδύλους του αυχένα, περνούσαν τα χρόνια και δεν είχα συμπτώματα, από περισυ παθαίνω ιλίγγους για μεγάλα διαστήματα και έτσι δεν μπορώ να είμαι ενεργή στην καθημερινότητα μου.Ο παθολόγος που πήγα είπε ότι είναι λαβύρινθος αλλά θα ήθελα να ρωτήσω, αν όμως είναι από τον αυχένα, να κάνω κάποιου είδους γυμναστική; ή φυσικοθεραπεία ή μόνο αν θα είμαι βέβαιη ότι είναι από αυχένα; Ευχαριστώ

7 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορεί να γίνει διαφοροδιάγνωση στους ιλίγγους από λαβύρινθο και από τον αυχένα. Πρέπει να γίνει μια αξιολόγηση αν, πού και πώς συμβάλει ο αυχένας στην κλινική εικόνα, εφόσον στις περιπτώσεις εκφύλισης των σπονδύλων, αλλάζει η εμβιομηχανική του αυχένα, δηλαδή ο τρόπος που φορτίζεται.

    Προκόπη Νικολέττα

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • να σας δει ωρλ και νευρολόγος και μετά ορθοπαιδικός.Γυμναστική 1 ωρα περπατημα την ημέρα.Φυσιοθεραπεία συνήθως βοηθάει

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας! Αν ίλιγγος συνδυάζεται με συμπτώματα του αυχένα πόνο ή μούδιασματα, πονοκέφαλο κλπ και υποχωρεί όταν υποχωρούν κι αυτά θα μπορούσε να είναι από αυχένα αν είναι από λαβύρινθο δεν θα υπάρχουν λογικά τέτοια συμπτώματα και όταν σας πιάνει δεν θα μπορείτε να σταθείτε όρθια. Θέλει άλλη αντιμετώπιση το ένα από το άλλο .Σε κάθε περίπτωση απευθύνθειτε σε έναν καλό φυσικοθεραπευτή σε αυτήν τη φάση όχι σε γυμναστή.
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας.Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Η φυσικοθεραπεία σε καμμία περίπτωση δε θα βλαψει την κατασταση , ωστόσο αν πρόκειται για ίλιγγο από το λαβύρινθο το πιθανότερο να μη λυθεί το προβλημα

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ! ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΩΡΙΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟ. ΑΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΤΕ ΑΥΤΟ, ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΜΙΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ. ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ ΣΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΩΝ.

    Κεμερίδου Αικατερίνη

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Ιωνία

  • Να το ελέγξετε και με έναν ΩΡΛ ώστε να διαπιστώσετε την προέλευση των συμπτωμάτων. Αν τελικά είναι μυοσκελετικής αιτιολογίας, θα προτείναμε να κάνετε αρχικά κάποιες συνεδρίες φυσικοθεραπείας και στη συνέχεια ασκησιολόγιο.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Αν είναι από τον αυχένα θα μπορούσα να σας βοηθήσω με εξειδικευμένη φυσικοθερεαπεία που περιλαμβάνει άσκηση, κινητοποίηση νευρικού ιστού και ειδική θεραπευτική μάλαξη.

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα