• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 13/10/2023

Το περπάτημα βοηθάει στο αυχενικό ;

15 ειδικοί απάντησαν

  • καλησπέρα σας. Η καλύτερη μέθοδο για να δούμε αν κάτι μάς κάνει καλό είναι να το εφαρμόσουμε και ανάλογα να αποφασίσουμε αν θα το συνεχίσουμε.

    Δαφνης Ανδρεας

    Φυσικοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Συνηθως απαιτείται άσκηση στα χέρια και τους ραχιαίους και αυχενικούς μυς για το αυχενικό

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Δεν υπάρχει σχετική αντένδειξη.

    Dr. Σπηλιωτόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • ΝΑΙ . ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΥΒΕΙΣ ΜΟΝΟ.

    Μπλέτσας Αλέξανδρος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νεάπολη

  • Ίσως

    Κωτούλας Ιωάννης

    Φυσικοθεραπευτής

    Παλαιό Φάληρο

  • Ναι,περπάτημα στην ευθεία με καλό αθλητικό παπούτσι

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Συνήθως δεν κάνει μεγάλη διαφορά ως προς τη βελτίωση των συμπτωμάτων.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Καλησπέρα σας, το περπάτημα είναι μία αερόβια μορφή άσκησης και ενεργοποιεί όλη την σπονδυλική στήλη και τα κάτω άκρα. Για να πούμε με βεβαιότητα αν βοηθάει στο αυχενικό είναι άτοπο καθώς δεν ξέρουμε και τον τρόπο που κάνεις περπάτα και που οφείλεται το Αυχενικό Σύνδρομο που έχει. Επισκεφτείτε το φυσικοθεραπευτή σας να κάνετε μία αξιολόγηση βάδισης από του Αυχένα σας.

    Τρουπή Ελένη

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Το περπάτημα μπορεί να έχει διάφορα οφέλη για την υγεία συμπεριλαμβανομένης της βελτίωσης της στάσης και της αλλαγής της κατανομής της πίεσης στη σπονδυλική στήλη, κάτι που μπορεί έμμεσα να βοηθήσει στην ανακούφιση των προβλημάτων του αυχένα. Όταν περπατάμε, ενεργοποιούνται οι μύες του κορμού και της πλάτης, οι οποίοι υποστηρίζουν τη σπονδυλική στήλη και τον αυχένα.

    Εδώ είναι μερικοί τρόποι με τους οποίους το περπάτημα μπορεί να βοηθήσει:

    Βελτίωση της Κυκλοφορίας: Το περπάτημα βελτιώνει την κυκλοφορία του αίματος σε όλο το σώμα, συμπεριλαμβανομένων των μυών και των δισκίων της σπονδυλικής στήλης. Αυτό μπορεί να βοηθήσει στη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα
    Φυσικά και βοηθάει γιατί πηγαίνει περισσότερο οξυγόνο στον εγκέφαλο

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Δε βλάπτει σίγουρα

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Όχι μόνο η φυσικοθεραπεία , το περπάτημα βοηθάει στο καρδιοαναπνευστικού και την καλή φυσική κατάσταση

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Το περπάτημα ως κίνηση βοηθάει κάποιες φορές,καθώς προκαλεί μια κάποια κίνηση στους μυς του αυχένα και σε λίγο μικροτερο βαθμό και στις αρθρώσεις του αυχένα.
    Άρα βελτιώνει την κυκλοφορία παροδικά και ενδεχομένως και την διάθεση πράγμα που καταστέλλει τον πόνο!
    Δεν μπορεί όμως να συνιστά θεραπεία καθώς δεν επεμβαίνει στο πρόβλημα!
    Κάντε το πάντως χωρίς φόβο μέχρι εκεί που αντέχετε!
    Αν θέλετε κάτι περισσότερο καλέστε μας στο τηλέφωνο!
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας, το περπάτημα με τον σωστό τρόπο ενδυναμώνει τους σταθεροποιητές μύες τις σπονδυλικής στήλης και πιθανόν εάν έχετε σωστή στάση σώματος να βοηθήσει και στο αυχενικό σας.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Καλησπέρα σας. Δεν του κάνει ούτε καλό ούτε κακό.

    Αυθίνος Κωνσταντίνος (My Physio)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή