• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 07/11/2023

Τα τελευταία χρόνια έχω πονοκεφάλους συχνά που αποδίδω στο στρες. Έχω κάνει μαγνητική εγκεφάλου κι έχω διάφορες μικρές ισχαιμικες αλλοιώσεις. Επίσης έχω ελαφριάς μορφής κύφωση κ ευθειασμο αυχένα. Πολλές φορές ζαλίζομαι ακόμη κι όταν κάθομαι κ νιώθω κ μια μικρή ναυτία. Δεν είναι ίλιγγος , γιατί ξέρω πως είναι ο ίλιγγος. Νιώθω σαν να είμαι σε βάρκα κ κουνιέται. Έχω εκφυλισμός κ κήλες στον αυχένα κ σπονδυλαρθρίτιδα. Έχω πάει σε νευρολόγο, ορθοπαιδικό κ γενικά σε γιατρούς. Κάποιοι μου λένε πως φταίνε αυτά που έχω. Πιστεύετε πως το ιστορικό μου δικαιολογεί αυτή τη ζάλη; Όταν παίρνω σαλοσπιρ ηρεμώ αρκετά. Ευχαριστώ εκ των προτερων

12 ειδικοί απάντησαν

  • Λόγω του ευθειασμού δεν υπάρχει καλή αιμάτωση του εγκεφάλου, τέτοια περιστατικά τα δουλεύουμε με ειδικά πρωτόκολλα αποκατάστασης. Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία.

    Αυθίνος Κωνσταντίνος (My Physio)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Οι κήλες που έχετε δεν προκαλούν τη ζαλάδα. Οι πονοκέφαλοι πολύ πιθανόν να επιδεινώνονται με το στρες εαν δεν προκαλούνται απο αυτό. Καλό είναι να γίνει μια ολοκληρωμένη κλινική εκτίμηση και να δοκιμάσετε να κάνετε θεραπευτική άσκηση με εξειδικευμένο φυσικοθεραπευτή, εαν οι γιατροί σας έχουν αποκλείσει κάποια παθολογία με τη σπονδυλική αρτηρία, το λαβύρινθο ή άλλη παθολογία

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Το ιστορικό σας το δικαιολογεί απόλυτα....

    Ζέρβας Ιωάννης

    Φυσικοθεραπευτής

    Καισαριανή

  • καλησπέρα σας. Αν έχετε παρατηρήσει κινήσεις ή στάσεις που προκαλούν ή ανακουφίζουν τα συμπτώματά σας χρειάζεται να γίνει αξιολόγηση με την ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ή αλλιώς μέθοδο Mckenzie. Μέσω του ιστορικού και των κινητικών δοκιμασιών θα μπορέσουμε να δούμε τι σάς βοηθά , τι πρέπει να αποφεύγετε και τι ασκήσεις ή στάσεις θα σάς βοηθήσουν

    Δαφνης Ανδρεας

    Φυσικοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΕ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙΞΕΙ ΣΩΣΤΗ ΣΤΑΣΗ,ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟ ΧΑΛΑΡΩΣΗΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • Δυστυχώς δεν μπορούμε να ξέρουμε τα πραγματικά αίτια των συμπτωμάτων σας. Το μόνο που μπορούμε να δοκιμάσουμε από την πλευρά μας κάποιες συνεδρίες φυσικοθεραπείας και να δούμε αν θα σας βοηθήσουν.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Καλησπέρα σας! Είναι δύσκολο να απαντηθουν οι ερωτήσεις χωρίς να σας έχει εξετάσει κάποιος,ο αυχένας σας μπορεί να προκαλεί ζαλάδα,θα συνοδεύεται όμως με ενοχλήσεις η έντονο σφίξιμο στον αυχένα,θα μπορούσε να είναι λόγω του ιστορικού σας πράγμα που μάλλον συνδέεται με την ηρεμία όταν παίρνετε τα σαλοσπιρ!
    Κατά τ'αλλα θέλουμε μια καλή εξέταση -αξιολόγηση για να δούμε πως μπορεί ο αυχένας να ηρεμήσει και αν όντως σχετίζεται με τις ζαλάδες ή όχι!
    Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Το salospir δεν κολλάει στην όλη εικόνα.Κατι συμβαίνει με τον αυχενα σε συνδυασμο με το στρες.Θα πρότεινα γυμναστική και ψυχολόγο

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας τα συμπτώματα είναι κυρίως από την επιβαρυμένη αυχενική μοίρα οι καλές και ο εκφυλισμός των μεσοσ´ονδυλιων διαστημάτων είναι ικανά να δημιουργούν αυτήν την κατάσταση
    Μην μπαίνετε στην λογική των φαρμάκων μόνο η αποκατάσταση και ξ φυσικοθεραπεία θα εκτονώσουν το πρόβλημα ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Οι παθήσεις του αυχένα πράγματι μπορεί να προκαλούν αίσθημα ζάλης ή βαρίου κεφαλιού κ όχι ίλιγγο όπως σωστά παρατηρείτε. Εν μέρει επομένως δικαιολογουντσι τα συμπτώματα ενώ προτείνεται φυσικοθεραπεία για κάποια μεσοπροθεσμη βελτίωση

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Πρέπει να αποκλειστεί και το ενδεχόμενο να οφείλονται τα συμπτώματα στον λαβύριθνο, οπότε ίως πρέπει να επισκευτείτε ΩΡΛ. Εάν αποκλειστεί και αυτό τότε μένει η κα΄τασταση του μυοσκελετικού σας. Αυτή απαιτεί εξατομικευένη για εσάς άσκηση και εξειδικευμένη στα θέματα του αυχένα σας, ώστε να δείτε μόνιμη βελτιώση. Η άσκηση αρκετές φορές συνδυάζεται και με προσεχτική μάλαξη ώστε να έχουμε ταχύτερη υποχώρηση των συμπτωμάτων. Στη διάθεσή σας για ότι χρειαστείτε

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα, ναι το ιστορικό σας δικαιολογεί αυτά τα συμπτώματα, θα πρέπει να δώσετε μια λύση σε αυτά τα συμπτώματα τον πόνο ευθειασμο κλπ γιατί αυτό σε βάθος χρόνου καταστρέφει τον αυχένα και μπορεί να σας οδηγήσει σε αυχενική μυελοπάθεια ή άλλου τύπου εκφυλισμό που οδηγεί σε χειρουργείο.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό