• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 11/03/2024

Καλησπέρα θα μπω κατευθείαν στο θέμα πριν από 2 μέρες μετά από μια απότομη κίνηση με έπιασε ένας πολύ έντονος πόνος στον αυχένα με είχε ξαναπιάσει στο παρελθόν μετά από 2 μέρες έχει ηρεμήσει ο πόνος με τα παυσίπονα και της κρέμες αλλά μετά από αυτό έχω δυσκολία στην κατάποση τροφής με το που καταπίνω νιώθω έναν έντονο πόνο στο στήθος-στερνο ειναι λόγω του αυχένα?

4 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν είναι σίγουρο. Μιλήστε με το γιατρό σας καλύτερα

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας, οι μυικοί σπασμοί και τα μπλοκαρίσματα του αυχένα ναι μπορούν να δώσουν συμπτώματα σε "γειτονικές" περιοχές. Θα χρειαστεί να έχουμε όμως κλινική εικόνα για το τι έχει γίνει στον αυχένα σας για να σας ενημερώσουμε περισσότερο για το πως μπορούν να μειωθούν τα συμπτώματα σας.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Καλησπέρα σας!Ο αυχένας μπορεί να συσχετίζεται με πόνο στο στήθος (ψηλά στους θωρακικούς μυς) επίσης μετά από "τραυματισμό" τέτοιου είδους θα μπορούσαν κάποιοι μυς η και αρθρώσεις στουνλς ανωτέρους θωρακικούς σπονδύλους να αντανακλούν πόνο και μπροστά στο θώρακα, συνήθως όμως ξεκινάει από πίσω στην πλάτη αν νιώθετε κατευθείαν μπροστά θα έλεγα να πάτε σε έναν παθολόγο πρώτα να αποκλείσετε κάποιο άλλο θέμα.
    Έχετε ιστορικό τραυματισμού στον αυχένα (πτώση από ύψος ή τροχαίο); Ή κάποιο αναπνευστικό θέμα (ΧΑΠ ή ασθμα) ίσως αυτά θα μπορούσαν να εξηγήσουν την κατάσταση.
    Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο.Καλ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Πόνος κατά την κατάποση στο στέρνο παραπέμπει περισσότερο σε προβλήματα του πεπτικού κ πιο συγκεκριμένα του οισοφάγου.
    Το πιθανότερο να μη σχετίζεται με τον αυχένα , ωστόσο καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε τον παθολόγο/οικογενειακό γιατρό σας

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος