• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 22/09/2023

Καλησπέρα, τελευταία εχω μουδιασμα στο πίσω μέρος του κεφαλιού όταν του κάνω μασάζ αισθάνομαι σαν να καίει, μυρμηγιασματα είναι αυχενικό;

17 ειδικοί απάντησαν

  • Το αυχενικό δεν είναι πάθηση, είναι μια κατάσταση που βρίσκεται ο αυχένας λόγο κάποιας άλλης βλάβης. Το σημαντικό είναι να βρούμε την υποβόσκουσα αιτία. Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία.

    Αυθίνος Κωνσταντίνος (My Physio)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • ΚΑΝΤΕ ΕΝΑ ΠΡΩΙΝΟ ΜΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΤΕ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΣΑΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ!

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • χρειάζεται μία απεικονιστική εξέταση του αυχένα σας, μία ακτινογραφία και μαγνητική αυχένα για να έχουμε μία σαφή εικόνα για τα αίτια και την σοβαρότητα των συμτωμάτων σας.

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα
    Πολύ πιθανόν να είναι
    Καλό είναι να το δει ορθοπαιδικός

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Σίγουρα είναι κάτι που αφορά τον αυχένα κ την ωμική ζώνη...δείτε κάποιον συναδελφο

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας! Ο όρος αυχενικό είναι μια γενική περιγραφή. Μόνο εάν σας δει κάποιος από κοντά μπορεί να καταλάβει από τι προέρχεται ο πόνος που περιγράφετε. Ο πρώτος συνήθως που πρέπει να μας δει είναι ένας γιατρός σχετικής ειδικότητας. Ίσως ο φυσικοθεραπευτης να καταλάβει από που προέρχεται αλλά και πάλι μπορεί να χρειαστεί παραπομπή σε γιατρό.

    Σας ευχαριστώ για την ερώτηση

    The Physiologicals - Γιαννούλης Πέτρος

    Φυσικοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας, με βάση τη συμπτωματολογία που αναφέρατε απαιτείται επίσκεψη σε ιατρό για διερεύνηση. Οτιδήποτε άλλο χρειαστεί είμαι στη διάθεση σας

    Γιαννόπουλος Χρήστος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γαλάτσι

  • ΣΕ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ

    Ανδρεόπουλος Ασημάκης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ίλιον

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε, εκ πρώτης, δείχουν να πιέζεται ο νευρικός ιστός. Απαιτείται αξιολόγηση για βρούμε αν αυτό ισχύει, και με ποιές κινήσεις προκύπτον συμπτώματα, ώστε να βρεθεί κατάλληλος τρόπος αντιμετώπισης

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα μπορεί να είναι είναι μια στένωση στην ανώτερη αυχενική μοίρα και προκαλεί μούδιασμα

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Ναι είναι πολύ πιθανό

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα! Έχετε κάποιο σύμπτωμα σε κινήσεις ή μέσα στην ημέρα;Η μόνο στο μασάζ;Πιθανόν απλά να είναι λίγο ευαισθητοποιημένοι λόγω κούρασης ή έντασης κλπ οι μυς μεταξύ αυχένα και κεφαλιού.Δεν είναι κάτι ανησυχητικό αν σας ανακουφιζει- ξεκουράζει μετά κάντε το. Καλή συνέχεια.Αν θέλετε περαιτέρω βοήθεια καλεστε μας τηλέφωνο.

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Μπορεί να είναι κάποιοι μυϊκοί σπασμοί αυχενικών μυών , συνεχίστε το μασάζ αν σας βοηθάει

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΑΥΧΕΝΑ.

    Κυρίτσης Σπύρος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Παιδορθοπαιδικός - Αθλητίατρος

    Χαλάνδρι

  • Το αίσθημα καυσίματος και μουδιάσματος είναι χαρακτηριστικά του αυχενικού. Θα πρέπει να αξιολογηθεί από ποια η ποιες δομές του αυχένα προέρχονται. Προτείνω φυσικοθεραπευτική αξιολόγηση για να διερευνηθεί η αιτία και κατόπιν, πλάνο φυσικοθεραπείας.

    Προκόπη Νικολέττα

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Θα πρέπει να σας δεί Ορθοπαιδικός Χειρουργός και να γίνουν κάποιες εξετάσεις οι οποίες είναι απαραίτητες για τη διάγνωση σας

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας, καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε κάποιον ορθοπεδικό να δει τον αυχένα σας για να σας δώσει μία διάγνωση. Μετά, αν τα συμπτώματα είναι αυχενογενή, μερικές συνεδρίες φυσικοθεραπείας θα σας βοηθούσαν σίγουρα.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι